1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Kültür Hizmeti Ve Belediyeler
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Kültür Hizmeti Ve Belediyeler

A+A-
Bi hakkı teslim edelim.
Şehircilik, belediyecilik hizmetleri açısından eksik gördüğümüz, eleştirdiğimiz Konya Belediyeleri özellikle yeşil- alan çalışması ve kültür çalışmaları ile belki eksik olan taraf olsa da, diğer hizmetlerin önüne geçilmekte, böylece bu çalışma ile Konya’nın yeşil alan olarak geleceğine, kültür çalışmaları ile de geçmiş ile gelecek arasında kaynak, köprü oluşturmaktadır.
Konya Belediyelerinin bir sloganı vardı.
“ Konya içinde yeşil değil, yeşil içinde Konya”
Ya da büyükşehir Belediyesinin bir başka sloganı :
“Çiçek gibi bir Konya !”
Bunları  geçmişten, bu günlere  belediyelerimiz  kaynak ve güçleri nispetinde yapmakta ve yapmaya devam ediyorlar.Konyamıza hizmet edenleri, Konya’nın gelişmesine çalışarak bir çivi çakanları takdir ve teşekkürle anıyorum.
Konya’nın tarihi ve kültürel geçmişi çok eskilere, tarihin derinliklerine doğru gider. Bunları gün yüzüne çıkarmak lazım.
Konya’nın Kültürünü,  mistik havasını bugünkü kuşaklara anlatmak, yaşatmak gerekir. Konya için tarihi ile, kültürü ile geçmişten günümüze kadar çok şeyler söylendi, çok şeyler yazıldı.
Mesela Konya ile ilgili olarak en kapsamlı bir kitap İbrahim Hakkı Konyalının “Konya tarihi “ kitabı gerçekten Konya’nın dününe ışık tutmaktadır.
Yine  Hanifi Aytekin beyin  “ 100 ünlü Konya Valisi” Konya’da hizmet veren Valileri anlatır.
Son olarak ta Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in teşviki, Av. M. Ali UZ’un başkanlığında kurulan bir heyetle birlikte 9 ciltlik “Konya Ansiklopedisi”  uzun uğraşlar sonrasında hazırlanıp Konya’ya armağan edildi. Bu çalışmalar için, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
Büyükşehir Belediyesinin bu kültürel çalışması belki eksik bulunabilir. Belki daha iyisi yapılabilir. Ancak bilimde bir kural vardır.
“ Bir şey iddia edilip, kamuoyuna anlatıldığında, aksi ispat edilinceye kadar geçerlidir.” Onun için Konya Ansiklopedisi şimdi elimizdeki kaynakların en doğrusu ve en iyisidir.
Geçtiğimiz günlerde bu ansiklopedi’nin son bölümü olan 4. Ciltlik bölümünün tanıtımı için bir program düzenlendi. Düşünce güzel ama gelin görün ki, sunum ve uygulama programa katılanların sinirlerini bozdu dersek yanılmamış olurum.
Dedeman Oteli salonu hınca hınç dolu idi.  Bu toplantıda defalarca konuşmalar insanları bıktı, usandırdı. Ayrıca plaket törenleri uzatıldı. Kimse oraya yemek yemek için gitmemiştir ama yapılacak ikramlar öylesine yavaştı ki, insanların bir kısmı salonu terk etmek zorunda kaldılar. Saat 18.00 de başlaması planlanan programda yemek ikramı ancak saat 20.30 civarında başladı. Üstelik salonun bir kısmı yemeğini yiyip çıkarken, bir kısım insanlara çorba bile gelmemişti. Birçok insan salondan aç çıktı.  Bu durum insanların canını sıktı. Tabi ki, bir belediye başkanı bu kadar organizasyonla teferruatlarla ilgilenemez. Bu organizasyonu kim yaptıysa, kim sorumlu ise onun dikkat etmesi gerekir.
Burada dikkatimi çeken bir konuda Dedeman otelinde bu tür yemek ve ikram faaliyetlerinin çok yavaş olması, arada dolaşan “bal yapmaz arılar” gibi kimselerin çok olmasına rağmen aksaklık olması da işin başka yönü.
Toplantı ile ilgili çok eksikleri yazmak mümkün ama, bu kadar mesajın ilgililerin dikkatine sunularak yazımızı noktalayalım. 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.