1. YAZARLAR

  2. Ahmet Balcıoğlu

  3. Kültür İnkılabı
Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu
Yazarın Tüm Yazıları >

Kültür İnkılabı

A+A-
Cumhurbaşkanımız "Kendi helikopterlerimizi yapar hale gelmişiz ama yaptığımız bu helikopterler, bu uçaklar bize bombayı yağdırmaya başlamış ve onlar bizi öldürmeye gelmiş. Mesele ne, fiziki mekanların olmasından öte şu gönülleri halletmek, bu kafa yapısını halletmek, zihinleri halletmek. Onun için kültür inkılabına ihtiyacımız var. Asıl reformu kültürde yapmamız lazım, kültür ihtilaline, kültür devrimine şiddetle ihtiyacımız var" dedi.
Neden bu ifadeleri kullanmak zorunda kaldı?
Kültür neden bu kadar önemli?

Kültür Bakanlığı neden bu kadar önemli bir konuda yeterli adımları atmadı?
Zihinleri yönlendirenler, mevcut kültürel yönlendirmeden destek alarak toplumları şekillendiriyorlar.
Mevcut kültürel ortam belirli bir hedefe ulaşmak üzere şekillendirildi. Hedef, batı kültürü çerçevesinde bir bakış açısı gerçekleştirmek içindi.
Kültür, bir toplumun hayatın her alanındaki olaylara bakış açısını şekillendirir. İnsan ilişkilerini, inanışlarını, davranışlarını, olaylara bakış açısını, duyarlılıklarını, önemsediklerini, değer verdiklerini vb.
Öncelikle bizler Müslüman bir milletiz. Bundan dolayı inancımız bizim kültürümüzün kodlarını belirler. Anlam dünyamız, kavram haritamız inancımızın kavramlarıyla şekillenir. Kültür dünyamızın ana çatısını inancımız olan İslam belirler. Diğer kültürlerin tecrübelerinden aldığımız bilgilerle Çağın gerektirdiği bakış açısını yakalarız.
Batı kültürü yaşam kodlarını genel olarak hıristiyan kültürü üzerine bina etmiştir. Her ne kadar hıristiyan pratikleri hayatlarında az olarak görülse de yaşamın geneline sinmiş olduğunu görürsünüz ki bu da doğaldır zaten. Bir toplumun hayatı ve pratikleri inancından bağımsız oluşamaz. Bir şekilde mutlaka etkiler. Örneğin bizlere laik ülke olarak anlatılan Fransa’da dini figür ve ritüellerin ne kadar baskın ve yaygın olarak kullanıldığına şahit olursunuz gittiğiniz zaman. Bir kültür olarak hayatın her alanına yayılmıştır hıristiyanlık. Eczane işaretlerinden cadde ve sokak isimlerine kadar. Mesela bir çok caddenin ismi Saint (aziz) diye başlar (Saint Sülpice, Saint  Denis) ve bir din görevlisinin ismi caddeye verilmiştir. Hatta futbol klüplerine bile mesela PARİS SAİNT GERMAİN gibi.
Bir dil eğitimi bile kültürden azade değildir. Dili öğretirken kendi kültürünü öğrenen kişiler üzerine yansıtır. Kelimeler, davranışlar, selamlama, konuşmalar, yiyecekler, ilişkiler vb. tamamı öğrenilen dil üzerinden öğrenenlere aktarılır.

NEDEN?
Bizim yayın piyasamızın % 35’i yabancı yayınlara ait iken bizim kitaplarımız yapancı dillere ne kadar çevriliyor?
17 kitabımız Çinceye çevrilmiş. Neden bu kadar az.
Neden ortalama satan bir çocuk kitabı Çin’de 28 milyon satıyor da biz de bin civarında satıyor?
Neden önemli ve güzel kitaplarımız İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça ve Farsçaya çevrilmiyor?
Devletimiz neden BEYTÜL HİKME gibi bir kurum oluşturup kitaplarımızın yabancı dillere yeteri kadar çevrilmesi için destek vermiyor?
Neden Hz. Muhammed’le ilgili en güzel filmi ilk biz çekmiyoruz?
Neden Hz. Peygamber’le ilgili ortak film çekmek isteyenlere destek olmuyoruz?
Neden kültürümüze ve milli manevi değerlerimize destek olan yapımlara yeteri kadar destek olmuyoruz?
Bu sığ durumdan çıkmak ve kurtulmak istiyor muyuz?

O ZAMAN
O zaman hayatın her alanıyla ilgili kültürel bir kalkınmaya ve silkinmeye ihtiyacımız var.
Diğer kültürlerden ve inançlardan bir korkumuz yok ama öncelikle kendi inanç ve kültürümüzü sahih ve doğru bir şekilde öğreneceğiz, içselleştireceğiz. Sonra diğer kültürleri tanıyıp onlarda var olan güzellikleri de alarak hayatın her alanına hitap eden, çağa seslenen mesajımızı dünyaya sunacağız. Mevlana’nın pergel metaforunda olduğu gibi Bir ayağımız kendi kültür ve medeniyetimizde sabit diğer ayağımızla tüm dünyayı dolaşarak oralardaki güzellikleri dercedeceğiz.
İnandığımız Allah tek ilah olan Allah’tır. Kitabımız değiştirilememiş ve değiştirilemeyecek olan hayat rehberimiz Kur’an’dır. Peygamberimiz alemlere rahmet olarak gönderilmiş son peygamberdir. O’nun sözleri sahih bir şekilde elimize kadar ulaşmıştır. İslam, değişik zamanlarda ve değişik mekanlarda hakim olarak bir medeniyet bir hayat tarzı ortaya koymuş ve uygulanabilirliğini ispat etmiştir. Hakim olduğu yerlerde en adil sistemleri kurmayı başarmıştır.
Biz Müslümanlar bunu daha önce başardıysak gerekli çaba ve çalışmaları yaparak şimdi de yapabiliriz. Yeter ki böyle bir derdimiz olsun.
Nereden başlayacağız?
Kendimize bir bakalım böyle bir talebimiz, bir arzumuz var mı?
Ciddi miyiz?
Yeryüzünde medeniyet iddiası olan İslam’dan başka bir din ve inanış yoktur. Bu imkanımızın farkında olmalıyız. Bu potansiyelimizi harekete geçirmeliyiz. Bunu Avrupalılar bizden daha iyi biliyor.
Bunu gerçekleştirmek için özümüze dönmeliyiz. Kendi kültürel kaynaklarımıza yönelmeliyiz. Kendi kültürel dinamiklerimizi harekete geçirmeliyiz.
Bu konuda hepimize görev düşüyor.
Haydi herkes yükünü alsın. Kimse kimseye yük olmasın kimse kimseden beklemesin.
Herkes işini yapsın.
Muhabbetlerimle

CANAN TAN’DAN GÜZEL SÖZLER
-       Mutlu etmekten önce, mutsuz etmemeyi hedeflemeli insan.
-       "Her şey yolundayken temiz kalmak kolay; önemli olan, olumsuzluklar karşısında da güçlü durabilmek."
-       Omuzların dik, başın yukarıda olmalı hüzün kökünden silinmese de ertelenebilir
-       Nerede öğrendin yüzmeyi?
Dicle'de, diye gülüyor. Dicle, yüzme öğretmenimizdir bizim. Nehir suyunda kulaç atabilen biriyle, denizde ya da havuzda yarışılmaz.
-       Düşünmek ayrı şey, duymak ayrı..
-       Ama insan hayatı, aldığının yerine yenilerini koyabilecek zenginliğe sahiptir.
 
 
 
 
 
  
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.