1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Kültür Müdürü Ne İş Yapar?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Kültür Müdürü Ne İş Yapar?

A+A-
Konya Kültür Müdürü Mustafa Çıpan’a ulaşmak oldukça zor. Ulaştığınız zamanda ya toplantısı olur, ya da çok önemli (!) işi.
Kendisinden kişisel bir şey istemeyiz. Mutlaka istediğimiz şeyler Konya Kültür ve Turizmi ile ilgili ve bu bilgileri kamuoyuna sunmaktır.

Sayın, Müdür Çıpan ve ekibi adeta  “kapalı kutu” ya da kamuoyuna açıklanamayacak kadar değere sahip devlet arşivi saklamaktadırlar.
İnanın son bir ay içinde arkadaşlarım bazı kültür hizmetleri için iki- üç defa hem de randevu alınarak makamına gittiler. Her gidişlerinde ise yukarıda bahsettiğim gibi,  sudan bahaneler öne sürülerek,  “yakında basın toplantısı yapacağız” cevabını alarak bilgi almadan geri döndüler. Kaldı ki, halkın bilgi alma hakkı vardır. Bizler medya olarak bu kimselerden alacağımız bilgileri yine kamuoyunu aydınlatmak için gazetemizin sütunlarına aktarmaktayız. Kültür Müdürlüğüne bağlı alt müdürlüklere yönlendirilen arkadaşlarımızın istekleri buralardan da ters- düz edilmekte ve belki de Çıpan bey galeye alınmamaktadır.

Konya’da Mustafa Çıpan uzun zamandır aynı görevi yürütmektedir. Belki çok Konya kültürü, Türk Kültürü adına faydalı işler yapmıştır (!) Ancak kamuoyuna yansıyan yanı ile bir arpa boyu yol kat edilmediği ortadadır.
Bir defa Kültür Müdürü kaç Vali, kaç iktidar değiştirdoi bilmiyorum ama yerinde kalmayı nasıl başardığını doğrusu merak ediyorum. Çok iyi sunum (!)mu yapıyor / Çok mu çalışıyor ? yoksa çok iyi takla (!) mı atıyor bilemiyoruz.
Bakınız Konya bütün medeniyetlerin orta noktası ve çok mistik bir havası olan illerimizin başında gelmektedir.
Mesela bu noktada Konya’nın dışa açılan, Konya’nın tanıtımında ön pencere olan Hz. Mevlana müzesinde bir şeyler yapıldı. Ancak yeniliklerin ne olduğunu doğrusu merak etmekteyiz. Koskoca yaz mevsimi geçti. İç turizmde Konya’nın durumu nedir? Bunları öğrenmek istiyoruz ama, bilgi almak devlet sırrı almaktan çok daha zor geliyor.

Konya’nın tarihin geçmişlerine giden bir Sille’si var.
Konya sınırları içinde Kilistra var.
Eflatun pınarı restorasyonu ne oldu?
Beyşehir’deki Eşrefoğlu Camii, Yine Beyşehir’de  Fasıllar anıtı,  Selçuklu sultanlarının yazlık olarak kullandığı Kudadabat sarayı ne  oldu ?
Şehrin merkezinde kaplumbağa hızı ile devam eden  Alaeddin üzerindeki çalışmalar ne alemde?
Ya Çatalhüyük kazı çalışmaları…
Karapınar’daki dünyanın incisi sayılan krater göllerinin durumu …
Bunlar hakkında bilgi almak herkesin, hele hele kamuoyu adına  bizim hakkımız olduğunu düşünüyorum.
Neredeye giderseniz muhatap bulamıyorsunuz.
Kültür Müdürlüğü, Anıtlar kurulu, Vakıflar Bölge müdürlüğü hep topu bir birinin üzerine atmaktadırlar. Sanırım bu konularda çok titiz olan Valimiz Muammer Erol bilgi sahibi değildir.
Bütün bunları yazarken aklıma eski bir olay geldi.
Geçmiş zamanda merhum Özal, Merhum Calp, merhum Sunalp TV de açık oturum yapıyorlar.  Calp ve Sunalp  Özal’ı yaptığı ve yapmadığı işler nedeniyle yoğun biçimde eleştirdiler. Merhum Özal’a cevap hakkı gelince :
“Beyler demek ki, ben çok iş yapmışım. Eğer iş yapmasaydım” beni bu kadar eleştiremeyecektiniz dedi.
Anlayana sivri sinek saz misali…
 
 
 
Bu yazı toplam 417 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.