1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kültür Varlıkları Katkı Payı Dağıtım Komisyonu Toplandı
Kültür Varlıkları Katkı Payı Dağıtım Komisyonu Toplandı

Kültür Varlıkları Katkı Payı Dağıtım Komisyonu Toplandı

Konya’da taşınmaz kültür varlıklarının korunması ve değerlendirilmesi amacıyla oluşturulan Kültür Varlıkları Katkı Payı Dağıtım Komisyonu, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak başkanlığında toplandı.

A+A-

Konya Valiliğinde gerçekleştirilen toplantıya; Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanı Mehmet Aydın, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Vakıflar Bölge Müdürü İbrahim Genç, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Muammer Koyuncu, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Uslu, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Selçuklu Belediye Başkan Yardımcısı Hidayet Kara ile Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya katıldı.
Toplantıda, taşınmaz kültür varlıklarının korunması ve değerlendirilmesi amacıyla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ile Büyükşehir, Karatay, Meram, Selçuklu ve Akşehir Belediye Başkanlıklarınca hazırlanan projeler değerlendirilerek, yüzde 10’luk emlak vergisi katkı payından ilgili kurumlara aktarılacak ödenek miktarları karara bağlandı. Komisyon kararı, Konya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının www.konyayikob.gov.tr resmi internet sitesinden de duyuruldu.
Kültür Varlıkları Katkı Payı Dağıtım Komisyonu, 22.08.2015 tarih ve 29453 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, “Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Ait Katkı Payına Dair Yönetmelik” hükümleri gereğince, taşınmaz kültür varlıklarının korunması ve değerlendirilmesi amacıyla tahakkuk eden emlak vergisinin %10’u oranında tarh, tahakkuk ve tahsil edilecek katkı payının uygulaması ile taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına ait katkı payının tarh, tahakkuk ve tahsiline, tahsil edilen tutarın katkı payı hesaplarına aktarılmasına ve bu hesaplarda toplanan tutarın kullanılması yönünde karar alıyor.  DİLHAN DUMANOĞLU

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.