1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Kültür Ve Turizm
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Kültür Ve Turizm

A+A-

Konya Valiliği, Kültür Müdürlüğü Kültür ve tanıtım sektörü tanıtım toplantısı yapıldı. Bu toplantıya sektörün önde gelen isimleri, Büyükşehir Belediye Başkanlığı adına Ercan Uslu, Üniversitelerimizin temsilcileri ve basın mensupları katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını Konya Valisi Muammer Erol yaptı. Daha sonra il Kültür Müdürü Mustafa Çıpan uzunca bir sunum yaparak, Konya’da bu alanda yapılan çalışmaları ve yapılacak çalışmaları anlattı.
Bundan so nra ise katılımcılar görüş ve dileklerini dile getirdiler. Aslında faydalı olan bu toplantıda çıkan sonuç, Konya bu alanda potansiyelini yeterli biçimde kullanamıyor. Dağınık yatırım ve çalışmalar ise zamanında bitirilemiyor şeklinde belirlendi.
Konya’da bir Anadolu Selçuklu Eserleri müzesinin kurulması istendi.
Şunu belirteyim ki, değerlerimizi çabuk tüketiyoruz, bazı değerlerimizi ise bilmiyoruz. Konya Turizmi Hz. Mevlana değildir. Hz. Mevlana yadsınamayacak kadar büyüktür. Mevlana bir çatıdır ama, alt yapı gereklidir. Konya’nın bu alanda sayılamayacak kadar değerleri vardır.
Şehirler ruhları ile tanınır. Şehirleri ruhu kültürdür. Bugün ne yazık ki, Konya’da bu tam anlaşılmamış, anlatılmamıştır. Beton ve taş yığını haline gelen şehirde kültür izleri de silinmektedir.
Konya sadece Turizm alanında değil, manevi alanları da ön plana çıkartılmalıdır. Konya Merkezin dışında ilçelerimizde de çok değerli kültür, turizm ve kaplıcalarımız vardır. Bunları bilmiyoruz, anlatamıyoruz. Dağınık çalışma ile de bu eserler gün yüzüne çıkmakta geciktiriliyor. Sille, Kilistra, Çatalhüyük, Hadim, Akşehir, Ilgın, Cihanbeyli, Kulu bunlardan birkaçıdır.
Bugün çevremizde bulunan iller içinde Antalya deniz turizm açısından dünya listelerindedir. Bizim çok gerimizde olmasına rağmen Afyon sağlık turizmi açısından bizim önümüzdedir. Halbuki Ilgın kaplıcaları Kanada’dan sonra dünya’da ilk sıradadır.
Bugün Antalya ve yöresine yıl da 15-20 milyon turist gelirken, Konya’mızdaki değerlere rağmen yılda 3 milyon civarında turist geliyor ve bunların pek çoğu da günübirlik gelip- geçicidir.
Konya’nın bu alanda bence en büyük eksikliği birincisi sunamıyoruz, anlatamıyoruz. İkincisi Alt yapı eksiklikleri ve üçüncü olarak ta kalifiye eleman eksikliğidir.
İnanının bu toplantıya kadar şahsımın Konya’da üniversitelere bağlı bir Turizm Fakültesinin olduğunu bilmiyordum. Bu bile bir eksikliktir.
Millet olarak söylemde lideriz ama icraatta ise sonuç olarak en sonlardayız. Eleştiriyi sevmiyoruz. Bakınız Selçuklunun başkentliğini yapmış Konya’mızda bir Selçuklu Sultanları türbesinin bile tabelası yoktur. Geçmişte Alaeddin’de meftun olarak yatan bu insanların mezarları, kemikleri bile karıştırıldı. Şimdi alelade bir şekilde yerlerindeler.
Toplantıda belirttiği gibi flamingo kuşlarının Kulu’da yaşadığını turizmcilik açısından kim bilmektedir. Yine Cihanbeyli Tuz gölü dünya çapında bir kıymet. Ancak Konya’mızdaki turizm firmaları buraların tanıtımına bir katkı yapmamaktadır.
Turizmi sadece bir gelir getiren kapı olmaktan çıkarmalıyız. Turist önce temizli, sonra hizmet beklemektedir. Bunları sağlamamız lazım.
Bütün bunlara rağmen bu alanda yapılan toplantı bile Konya turizmine bir katkı yapacak ve bir kapı aralayacaktır. Bu noktada önce Valimiz Muammer Erol’a, sonra Kültür Müdürü Mustafa Çıpan’a teşekkür edilmeli. Bu noktada söz sahibi olan kurum ve kuruluşlarda Konya turizminin gelişmesi, değerlerimizin gün yüzüne çıkartılmasında ellerini taşın altına koymaları gerekir. Anma törenlerinde basma kalıp ve alışılmışların dışına çıkılmalı.
 

Bu yazı toplam 201 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum