1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Kumdaki Huzurun Başkenti: Abu Dhabı
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Kumdaki Huzurun Başkenti: Abu Dhabı

A+A-

Geçen hafta Abu Dhabi ve Dubai’ye yaptığım iş gezim sonrası sizlerle birikimlerimi paylaşmaktan mutluluk duyacağım. Ama ben yazımda sadece Abu Dhabi ile alakalı olan düşüncelerimi paylaşmayı arzu ediyorum. Daha önceleri Dubai hakkında çok fazla yazılarım oldu. Artık Dubai’yi yazmaktan sıkıldığımı söylesem abartmış olmam. Bildiğiniz gibi Abu Dhabi, Birleşik Arap Emirliklerinin başkentidir. Ülkede yerel dil Arapçadır. Petrol rezervlerinden dolayı zengin ve gelişmiş bir ülkedir. Burası da diğer Kuveyt, Bahreyn, Katar gibi körfez bölgesi ülkelerde olduğu gibi İngilizce yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkede çok sayıda Pakistanlı ve Hindistanlı ekmek kapısı bulabilmiş. Bunların birçoğu seneler önce buraya yerleşmiş ve yerleşmeye de devam ediyorlar. Ülkenin yöresel kıyafetlerinde kadınlar abiye, erkekler ise thobe denilen bilindik yöresel kıyafetleri giyiyorlar. Turizme açık bir bölge olduğundan dolayı turistler için kıyafet konusunda hiçbir sakınca yok. Ülkede kimse kimsenin yediğine, içtiğine, giyindiğine karışmıyor.
Ferrari World Yas adasında kurulmuş bir eğlence merkezidir. Şuan için dünyanın en hızlı lunapark treni yer alıyor. İçeride ihtiyacınız olan her şey var.
Abu Dhabi genel olarak oldukça sessiz bir şehir olarak dikkat çekiyor. Onca şatafatlı yapıya rağmen bu sakinliği muhafaza edebilmelerine hayran kaldım. İnsanlar gayet sakin. Dünyanın her tarafında yaşanan trafik izdihamı burada da oluyor. Ama sürücülerin sakin ve saygılı tavırları takdire şayan bir görüntü idi. Kendi ülkem içinde bunu arzuladım. Size basit bir örnekle anlatayım. Hani bizde özellikle de şehrimizde ki insanlar trafikte normal kişililerinin dışına çıkıyorlar. En sakin bir adam bile trafikte inanılmaz tahammülsüz bir yapıya bürünüyor. Hele kendisini sollayıp geçene karşı bir tahammülsüzlük var. Birde sinyalini vererek dahi aracıyla sizin önünüze geçen başka bir araç varsa, çalsın kornalar, dökülsün küfürler, patlasın fotoğraf makinesi flaşı gibi selektörler…
Abu Dhabi’de durum bunun tam tersine biliyor musunuz? Birisi eğer sinyal verdiyse geriden gelen sürücü bunu kendine karşı yapılmış bir manevra olarak algılamıyor. Hemen hızını yavaşlatarak diğer araca yol veriyor. Ardından kendi yoluna devam ediyor. Ortada ne korna var. Ne de küfür…
Bu konuda ki yapımıza çekidüzen vermemiz lazım. Herkes sizin gibi deli araba kullanmayabilir. Ama siz araç kullanımı esnasında korna ve selektörle önünüzde seyreden aracın sürücüsünü paniğe sevk ediyorsunuz. Merak etmeyin. Bu dünyanın ne işi ne de gücü biter. Sakin olun. Hem siz hem de diğer sürücüler işlerine ya da ailelerine tek parça halinde ulaşabilsinler.
Neyse konumuzu fazla taşırmadan Abu Dhabi’den devam edelim.
Bu şehre girişte devasa bir yapı olan Şeyh Zayed cami dünyanın üçüncü büyük camisidir. Burası adını Birleşik Arap Emirlikleri’nin kurucu Şeyh Zayed Bin Sultan Al Nahayan alır ve kabri de buradadır. Caminin Kapasitesi kırk bin kişilik, on beş metre yüksekliğinde, dokuz ton ağırlığında avizesi var. Yaklaşık seksen tane kubbesi, aslında en ilgimi çeken altın yaldızlı ve sedef süslemeleriydi. Hatta kubbelerin süslemeleri saf altında yapılmış. Allah’ın doksan dokuz adının yazılı olduğu bir duvar var. İçerideki halıda görülmeye değer önemli bir el sanatıdır.
Diğer Arap ülkelerinde olduğu gibi burada da alışveriş merkezleri revaçta ama çok fazla lüks olduğunu düşünmüyorum. Eğer lüksü istiyorsanız Dubai daha görkemli, yerel bir şeyler için ise kesinlikle Abu Dhabi tercih edilmelidir.
Malum körfez denince ilk akla petrol geliyor. İşte Birleşik Arap emirlikleri dendiğinde de aklınıza petrol gelsin. Ama petrol bu ülkede yoğunluk olarak Abu Dhabi emirliğinde çıkıyor. Fakat çıkan petrol eşit ve adaletli bir şekilde petrolü kıt olan diğer 6 emirlikle de paylaşılıyor. Dünyadaki petrol rezervleri bakımından en şanslı ülkeler arasındadır. Fakat şu şekilde bir şart konulmuş. Sebebini ben anlayamadım. Diğer 6 emirliğe verilen petrol gelirleri sadece metro, otoyol, park vs. gibi yatırımları finanse etmekte kullanılabilir.
Abu Dhabi aslında bir ada biliyor musunuz? İşte bu dev ada, karaya 3 büyük köprüyle bağlanmıştır. Ve şu anda 4. ve 5. Köprülerin inşası da sürüyor. Ben gittiğim tarih olarak çok şanslıydım. Hava durumu normal yaz aylarında ki dayanılmaz sıcaklığın aksine serin ve dinlendirici idi. Diğer körfez ülkelerinde olduğu gibi burada da çöl iklimi hâkim.
Ülkede resmi dil Arapça olsa da körfez ülkelerinin kaderi İngilizce’de yaygın dil olarak kullanılıyor. Bu bakımdan dejenere oldukları düşüncemi iletmek isterim. Hele birde bu ülkede çalışan amele kesimin çoğu Pakistan ve Hindistanlı gurbetçiler olduğu için İngilizcenin yanına Hintçe-Urduca da ilave olmuş.
Yerel halk, genelde büyük işlerin başında bulunuyor. Ülkede ne kadar kapıcı, taksici, temizlikçi, garson vb. varsa hepsi diğer ülkelerden ekmeğini kazanmaya gelen yabancı işçilerden oluşuyor. Tamamen buralı olmuşlar. Birçoğuna sordum. Ülkelerine dönmeyi dahi düşünmüyorlar.
Yerel halk nerede diye mi soruyorsunuz?
Büyük alışveriş merkezlerinde ve lüks restoranlarda para harcıyorlar.

 

Bu yazı toplam 172 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.