1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. KUR’AN-I KERİMİ ANLAMAK
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

KUR’AN-I KERİMİ ANLAMAK

A+A-

Bilmem katılır mısınız ?

Tabi ki, bu sözün inananlar için.

Günümüz dünyasında bütün sıkıntıların merkez noktasında inanmamak, Kur’an-ı Kerim’i anlamamak yatmaktadır.

Eğer doğru ve hakkıyla yüce kitabımızı okuyup anlasak bir çok sıkıntı ve sorunların çözüleceğine inanıyorum.

Bazı siyasiler ise  inançlarını kendi anladıkları şekilde yorumlayarak puan toplamak istiyorlar ve okuma özürlü ve araştırmadan uzak insanlarımızda buna inanmaktadırlar.

Günümüzde  bazı takiyyeciler ve din istismarcıları çıkarları için, insanları kandırmak için din ve imanı dillerinden hiç düşürmemektedirler. Bunlar aslında münafıktır.

Yüce kitabımızı  Arapçasından okudukları için ne buyrulduğundan pek çoğu bihaber.İçlerinde  istisnaları olan ve gerçeği söyleyen, tahlil eden, bir neticeye varan hemen hiç yok mu ? Elbette var. Ancak çoğunlukta olanlar bu kimseleri tasfiye ettiler.

 Kendine güvenen, ufku geniş, iman ve inancı sağlam insan, sabreder, anlamaya çalışır; övgüleri değil, tenkitleri dikkate alır.

"Mümin kimdir?" sorusunun cevabını Hz. Peygamber şöyle vermiştir:

"Mümin, elinden ve dilinden Müslümanların güvende olduğu kimsedir."

Hep yazar ve söylerim.  Yazılarımı "muhalif" yazılar kabul  edenler, rahatsızlık duyanlar olabilir. Ben merkezli konuşup yazmayı sevmem ama, benim çizgim, anlayışım burdur. Ama "muhalif" değilim. Hakikati arıyorum.

Yüce dinimizin tebliğcisi Hz. Peygamber birden ortaya çıkmadı ve dini birden yaymadı.Hep sabretti, hep Allah’ın emirlerini tebliğ etti. Peygamber Efendimiz anlama ve ikna yolunu seçti. Esas olan tebliğ. Hak Teâlâ: "Sana düşen yalnızca tebliğdir ve hesap da bize aittir." (Ra'd, 13/40) buyurmuştur.

Günümüz insanı her alanda Kur'ân-ı Kerîm'i, anlayarak okusalar, ya Arapçayı öğrenseler ya da Türkçe mealini okusalar, “güzel söz”ün Allah’ın buyruğu olduğunu anlayacaklardır:

Görmedin mi ki, Allah nasıl bir örnek vermiştir: Güzel bir söz, güzel bir ağaç gibidir ki, onun kökü sabit, dalı ise göktedir.” (İbrahim,14/24).

“Kullarıma, sözün en güzel olanını söylemelerini söyle. Çünkü şeytan aralarını açıp bozmaktadır. Şüphesiz şeytan insanın açıkça bir düşmanıdır.” (İsra, 17/53).

Peki ,örnek kim? Hz. Peygamber.

Kur'an'da Peygamberimiz için buyruluyor: "Allah'tan bir rahmet dolayısıyla, onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın onlar çevrenden dağılır giderlerdi. Öyleyse onları bağışla, onlar için bağışlanma dile ve iş konusunda onlarla müşavere et. Eğer azmedersen artık Allah'a tevekkül et. Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever." (Âl-i İmran, 3/159).

İbnü'l-Esîr, Hz. Peygamber'in konuşma tarzına dair şöyle der:

"O, dil yönünden Arap'ın en fasihi, beyan bakımından en açık sözlüsü, ifade açısından en tatlı konuşanı, lehçe olarak en anlaşılır olanı, delil yönünden en kuvvetlisidir. Konuşmanın zamanını ve yerini en iyi ayarlayan, doğruluk ve sağlamlıkta en mükemmel olandır. Onun konuşmaları semavî bir lütuf, rabbanî bir inayet ve ruhanî bir murakabe iledir."

Yine Hz. Lokman oğluna vasiyette bulunurken "Yürüyüşünde orta bir yol tut, sesinden de (yüksek perdeleri) eksilt. Çünkü, seslerin en çirkin olanı gerçekten eşeklerin sesidir." (Lokman, 31/19).

İşte bir Hadis-i Şerif : "Allah'a ve Ahiret Günü'ne iman eden kimse ya sözün mutlaka hayırlısını söylesin, ya da sussun."

İnsanlar kendilerine şu soruyu sormalıdır.

"Nerede hata ettik? İnsanlar neden bizden uzaklar ve neden bizim herkese ulaşma gibi bir derdimiz yok? Ve neden illâ bize dönülsün, biz ne yaparsak yapalım, bize katlanmalılar, diyoruz? Ve biz neden kibirliyiz, gönül kazanma gibi derdimiz niçin yok..."

Hepsini bırakalım, şunu sorsunlar:

"İslâm tartışması neden bizim zamanımızda ayyuka çıktı?"

+++         +++   

Yazımı Dostoyevski’nin önemli bir sözü ile bitireyim.

Bir fikir ayrılığına rağmen karşındakine saygı duyabiliyorsan, İnsan olmuşsun demektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.