1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Kur’ân İnsanı Doğru Yola İletir
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kur’ân İnsanı Doğru Yola İletir

A+A-

Günümüzde pek çok şeyin icat edildiğini görmekteyiz. İnsan olarak yaptığımız ve yapmak istediğimiz işleri kolaylaştırmaya yarayan el ve ev âletlerinden tutun da her türlü işi bugün bir takım âletlere gördürmekteyiz. Bunun gerçekleşmesi şüphesiz insanoğlunun elde ettiği tecrübe ve bilgilerin neticesinde olmuştur.
Bu kabiliyeti ona veren de Allah’tır. Yani Allah insanı yaratmış ve ona yaşayışını kolaylaştıracak ve kendisini rahat ettirecek olan şeyleri yapabilme ve bunların neler olabileceğini düşünebilme kabiliyetini de vermiştir.

Bununla da kalmamış bu konuda kendisine lâzım olan şeyleri, elde edebileceği madde ve imkânları da vermiştir. Asırlardan beri insanların bunları oluşturabilme yolunda yaptığı çalışma ve gösterdiği çabalar
da boşa gitmemiş ve her dönemde daha iyisini yapabilmek çalışma ve mücadelesini elden bırakmamıştır.

Ancak görebildiğimiz kadarıyla bu buluşlar ve yeni olarak ortaya çıkan eserler onları hep iyi yolda ve insanlığın daha da yükselebilmesini temin edecek yönde geliştirmek yerine insanların aleyhine de
kullanmaktan geri durmamış, böyle davranmayı da bir fazilet olarak algılamıştır.

Çoğu zaman da bu algının peşinde koşmuş ve hâlen de koşmaktadır.

Hiç şüphesiz durumun böyle olmasının sebebi yaratılış gayesini unutmuş olmasından ve kendisini her şeyi en iyi bilen zannedip böyle bir yere yerleştirmesinden kaynaklanmaktadır.

Fakat bu yol çıkmaz bir yoldur. Çünkü insanoğlu, yeni olarak ne yapmış ve icat etmişse onun için ayrıca bir kullanım kılavuzu da yazıp onunla birlikte insanın hizmetine sunmuştur.

Bu kullanım kılavuzuna uygun hareket edenler o kullandıkları şeyi hem doğru ve hem de en iyi randımanlı olarak kullanmayı başarmışlardır.

Ancak aksine davranıp ben en iyisini bilirim diyerek istedikleri gibi hareket edenler de ondan doğru dürüst faydalanamamışlardır ve faydalanamayacakları da kesindir.

İnsanın da Allah’ın bir yaratığı olduğuna ve bir gaye için yaratıldığına göre onların da hareketlerinin nasıl olması gerektiğini bildiren bir kullanım kılavuzu olması doğaldır. Bu kılavuz ise hiç şüphesiz Kur’ân-ı
Kerîm’dir. Bu durumda insanoğlu ona başvurmak durumundadır.
Nitekim bu konuda Kur’ân-ı Kerîm’de şöyle buyrulmaktadır: “Kuşkusuz bu Kur’ân en doğru olana iletir; güzel işler yapan müminlere, kendileri için büyük bir mükâfat olduğunu müjdeler” (İsra Sûresi, 9. âyet).

Bu âyetten de açıkça anlaşılmaktadır ki, insanın doğru olan yolda ilerleyebilmesi, ancak onun gösterdiği yolda hareket etmekle mümkündür.
İnsanoğlunun bu dünyaya onu imar etmek için gönderilmiş olduğunu bilmesi ve ona göre davranması gerekir. Kur’ân’ı göz ardı ederek aksine davranışlar ne insanları mutlu eder ve ne de aralarındaki rekabet hissini belli sınırlar içinde tutabilir.
Günümüz insanlarının birbirlerine karşı tavır ve davranışları ile bir millet ve devlet olarak birbirlerine karşı tutum ve davranışları göz önüne alındığında bu durumu görmek mümkündür. 

Bu yazı toplam 743 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.