1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kur'an kursları açıldı
Kur'an kursları açıldı

Kur'an kursları açıldı

Kur’an-ı Kerimi okuyup, onun muhtevasını öğrenmeye çalışmak, her Müslüman için önemli bir görevdir. Yüce Allah, “Bu Kur’an, ayetlerini düşünsünler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır.”(Saad29), buyurmaktadır.

A+A-
Sevgili Peygamberimiz (sav) de, Kur’an okuyan ve hükümlerini öğrenenlerin faziletine dikkat çekerek, “Sizin en hayırlınız, Kur’an-ı öğrenen ve öğretendir” buyurmuşlardır.

Eğitimin bir süreç olduğu göz önünde bulundurularak, her yaz tatili döneminde düzenlenen yaz Kur’an kurslarında, çocuklarımıza Kur’an-ı Kerimi okuma ve anlamını öğrenme yanında temel dini bilgiler, insani ve ahlaki erdemler, Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)’in örnek hayatı öğretilmektedir. Çocuklarımızın kendisiyle ve toplumla barışık olarak yetişmeleri, din konusunda doğru ve sağlıklı bilgi edinmeleri, din eğitimini yeterli düzeyde, zamanında ve doğru bir yöntem ve içerikle almaları, anne-babaların sorumluluğunun bir parçası olduğu kadar, toplumsal bütünlüğümüz, çocuklarımızın ileride yanlış telkinlere maruz kalmamaları, manevi boşluğa düşmemeleri, dini kimliklerinin inşası ve özgüvenlerinin yüksek olması açısından da son derece önem arz etmektedir. Zira Kur’an öğretimi, din eğitiminin en temel unsurlarındandır. Bu hususla ilgili olarak;

1- 07.04.2012 tarih ve 28257 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, Kur’an Eğitim ve Öğretimine Yönelik Kur’an Kursları ile Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönetmeliğinin 25. Maddesinde; “Okulların tatil olduğu zamanlarda, kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcilerinin talebine bağlı olarak Kur’an-ı Kerim’i ve mealini öğrenmeleri, dini bilgilerini geliştirmeleri, dini içerikli sosyal ve kültürel etkinliklerden yararlanmaları amacıyla Kur’an kurslarında, camilerde ve müftülüklerce uygun görülecek yerlerde, mülki amirin onayı ile yaz Kur’an kursları açılır.” hükmüne yer verilmiştir.

2- Bu yıl Yaz Kur’an Kursları 20 Haziran 2016 Pazartesi günüeğitim-öğretime başlayacak ve 26 Ağustos 2016 Cuma günü sona erecektir. Kurslar haftada beş gün olmak üzere iki
ay sürelidir. Bu kurslarda günde üç saat eğitim-öğretim yapılacaktır.

3- 20 Haziran 2016Pazartesi günü yapılacak olan Yaz Kur’an Kursları Açılış Programına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr.
Yavuz ÜNAL, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali ERBAŞ konuşmacı olarak katılacak olup, program Diyanet TV’den canlı yayınlanacaktır.

4- Yaz Kur'an kursları, 20 Haziran-26 Ağustos 2016 tarihleri arasında aşağıda belirtilen dönemler halinde ve kur esasına göre gerçekleştirilecektir. 
Buna göre;

I.  Dönem 20 Haziran 2016-15 Temmuz 2016
II. Dönem 18 Temmuz 2016-05 Ağustos 2016
III.Dönem8 Ağustos 2016-26 Ağustos 2016 tarihlerindedir.

5- Yaz Kur’an Kurslarına kayıtlar dolmuş olsa bile, kayıt için başvurular geri çevrilmeyecek, ilgili müftülükçe bu tür başvurular uygun olan kurslara yönlendirilecektir.

6- Mevsimlik işçilerin çocuklarının yaz Kur’an kursu faaliyetlerinden faydalanması amacıyla mevsimlik işçilerin bulunduğu yerlerde yaz Kur’an kursu açılacaktır.
Ayrıca, Mültecilerin bulunduğu illerde mülteci çocukların yaz Kur’an kursu hizmetlerinden faydalanmalarına yönelik çalışmalar yapılacaktır.

Yaz Kur'an kurslarına katılmak isteyen engelli vatandaşlarımızdan;

İşitme Engelliler:1-Koneviİşitme Engelliler İlk veOrtaokulunda (Erkek)
(Hacıkaymak Mahallesiİstanbul Sk. No:7 Selçuklu) 2-Hacıveyiszade Camii altında (Bayan)eğitim-öğretim

Bedensel Engelliler:Hacıveyiszade Camii altında (Bayan)eğitim-öğretimgöreceklerdir. 

7- Yaz Kur’an kurslarında Başkanlıkça hazırlanan eğitim-öğretim programlarıuygulanacak yaş grupları dikkate alınarak Başkanlıkça hazırlanan ders kitapları vemateryaller kullanılacaktır. Bu itibarla;
4-6 yaş grubu için; 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursları Etkinlik Kitabı,
7-14 yaş grupları için; “Yaz Kur’an Kursları Dinimi Öğreniyorum” ve “YazKur’an Kursları Etkinlik Kitabım”,
14 yaş ve üzeri için; “Dinimizi Öğreniyoruz 1, 2, 3” kitapları,
18 yaş üzeri için; “Dinim İslam Temel Bilgiler” kitabı kullanılacaktır.

8- Yaz Kur’an kursları eğitim-öğretim faaliyetlerinde yardımcı materyal olarakBaşkanlığımızın çocuklara yönelik yayınlarından istifade edilecek,söz konusu yayınlar öğrencilere tanıtılacak ve öğrenciler ilgili yayınlardanfaydalanmaları hususunda teşvik edilecektir. Ayrıca Âlim Çocuk 3.0 CD’si veBaşkanlığımızın http://kurs.diyanet.gov.tradresli web sitesinden ders materyallerikonusunda istifade edilebilecektir.

9- Bu yıl Başkanlığımızca eğitim-öğretim faaliyetlerinde “sevgi” temasıbelirlenmiştir. Bu sebeple derslerin “sevgi” teması merkezli işlenmesine özengösterilecektir. Dersler işlenirken aşağıdaki hususlara dikkat edilecektir:

Kur’an-ı Kerim dersi işlenirken Allah ve peygamber sevgisi gibi sevgi konuluâyetler mealleri ile birlikte okunacak ve dinimizim sevgi anlayışı çocuklarakazandırılmaya çalışılacaktır.

İbadetlerin Allah’ın sevgisini kazanmak amacıyla yapıldığına vurguyapılacaktır.

Başkanlıkça hazırlanan hadis kartelasından istifade edilmek suretiyle Hz.Peygamber’in Allah’ı, Peygamber’i, ibadetleri, akrabayı, din kardeşini,insanları, çevreyi sevmek vb. konulu hadisleri işlenecektir.

Dinin sevgi anlayışının öğrencilere kazandırılması amacıyla drama, piyes vb.etkinlikler düzenlenecektir.


10-Yaz Kur’an kurslarında sadece 4-6 yaş grubu öğrencilerden oluşan sınıfların açılmak istenmesi durumunda; 

a. Sınıflarda Başkanlıkça yapılan 4-6 yaş hizmet içi eğitim seminerine katılmış 
olan veya 4-6 yaş çocuk gelişimi ve eğitimi ile ilgili diplomaya ya da bu alanla ilgili en az 296 saatlik bir sertifikaya sahip olanlara görev verilecektir. 

b. Sınıflarda Başkanlığımızın 4-6 Yaş Yaz Kur’an Kursları Öğretim Programı 
uygulanacaktır. (Kur’an Kursları 4-6 Yaş Öğretim Programının içerisinde yer almaktadır.) 

c. Sınıflarda; 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursları Öğretici Kitabı I-II, 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursları Etkinlik Kitabı I-II,Başkanlığımızın; 

http://www2.diyanet.gov.tr/EgitimHizmetleriGenelMudurlugu/Sayfalar/Materyaller.aspx

Adresli web sitesinden indirilerek kullanılacaktır. Ayrıca bu sınıflardaki çocuklarayönelik dini içerikli şarkılar Başkanlığımızın;

http://kurs.diyanet.gov.tr/multimedyaa/2/sarkilar.html

Web adresinden indirilerek eğitim-öğretim faaliyetlerinde kullanılabilecektir.

Değerli Basın Mensupları;

11-26 Şubat 2015 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile yaz Kur’an kurslarına katılanlardan, gençlere yönelik
basketbol, güreş, masa tenisi, badminton, teakwondo, judo, wushu, karete gibi spor dallarında, her ilin imkanları ölçüsünde kurslar yapılabilecektir.

“Sevgi” sloganıyla 2016 yılı Yaz Kur’anKurslarımızın, milletimiz memleketimiz ve Konya'mız için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz eder, tüm öğreticilerimize ve öğrencilerimize başarı ve kolaylıklar dilerim.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.