1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Kur’an öğrenmeye engel yok!
Kur’an öğrenmeye engel yok!

Kur’an öğrenmeye engel yok!

Konya İl Müftülüğü tarafından bedensel, işitme ve görme engelli vatandaşlara Kur’an Kursu eğitimleri veriliyor. Açılan kurslar yoğun ilgi görüyor

A+A-

Konya İl Müftülüğü tarafından engelli vatandaşlara yönelik açılan kurslar ilgi görüyor. Konya Müftülüğüne bağlı Selçuklu Müftülüğü Kuran Kursu Öğreticisi Zeynep Işık Bulut, bedensel, işitme ve görme engellilere verilen Kuran eğitimleri hakkında bilgi verdi.  Bedensel engelli bayanlara hizmet verdiğini söyleyen Işık, bedensel engelli bayanlara sabah Hacıveyiszade Cami’de temel eğitimler verildiğini kaydetti. Işık, “Eğitimlerimizin içeriği Kuran-ı Kerim öncelikli. Kuran-ı Kerim bilmeyene tecvitli öğretiyoruz. Daha sonra itikat derslerimiz var iman ile ilgili, ibadet, siyer ve ahlak derslerimizle devam ediyor. Öğleden sonra da bedensel engelli erkeklere ek öğretim olarak sadece Kuran-ı Kerim eğitim veriliyor.” diye konuştu. Bedensel engellilerin yanı sıra 11 görme engelli bayana ve 10 işitme engelli bayana hizmet verildiğini belirten Işık, daha önceki yıllarda yoğunluğun daha fazla olduğunu vurguladı. Işık, “Önceki yıllarda bedensel engelli bayanlarda daha yoğundu, belli bir kitlesi var ama hepsi katılamıyor, sebebi de bedensel engelli olmaları. Farklı medikal malzeme kullanmaları ve uzun süre dışarda kalamamaları. Görme ve işitme engellilerde servisle alınıp servisle bırakılıyorlar. Bedensel engelli öğrencilerimizdeki en büyük sıkıntı servisle alınamamaları o yüzden merkezi yerde olan Hacıveyiszade Cami’ndeyiz ki ulaşım daha rahat olsun.” ifadelerini kullandı.

YAZIN DAHA YOĞUN

Yazın kursların daha yoğun olduğundan bahseden Zeynep Işık Bulut, kışın okul olduğu için yaz tatillerinde öğrencilerinde kurslara katıldığını dile getirdi. Bu sene yaklaşık 40 işitme engelliye hizmet verildiğini söyleyen Işık sözlerine şu şekilde devam etti: “Çok uzakta olanlar var onlar gelmek istiyor ama haftada bir gün iki gün gelebiliyor. Onları misafir gibi kabul edebiliyoruz kayıtlı kabul edemiyoruz çünkü normal kuran kursları nasıl hizmet veriyorsa resmi kayıtlarda nasıl ki devam zorunluluğu varsa bizde ona uyuyoruz. Keyfiyet uygulamıyoruz. Bedensel engellilerde 5  yıldır bu sene 6. yılımız. İşitme ve görme engellilerde 4 yıldır devam ediyor. Bedensel engelliklerde çok fazla çocuk yok. Gelip gitmeleri anne babaya bağlı onlarda getirip götürmede sıkıntı çektiği için keyfiyete kalıyor.”

KAYNAŞTIRMA SAĞLANIYOR

Son olarak bedensel engellilerde normal kişilerin de katılarak karma halde eğitim verildiğini açıklayan Işık, bu sayede kaynaştırma sağlandığını ve engellilerin topluma kazandırıldığının altını çizdi. İşitme ve görme engellilerde de ise aynı durumun olmadığını belirten Işık, 3 işitme engelli ile kurs açılabildiğini ama bedensel engellilerde bu sayının en az 12 olması gerektiğini söyledi. Işık, “Bedensel engellilerde normallerle karışık olması gerekiyor. Bizde 8 tane bedensel engelli var onun dışındakilerde normal sağlıklı kişiler. Kuran öğrenmek isteyen herhangi bir engeli olan ya da olmayan herkesi kurslarımıza bekliyoruz.” diyerek ifadelerini sonlandırdı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.