1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Kuran Ufkuna Yolculuk Başlıyor
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Kuran Ufkuna Yolculuk Başlıyor

A+A-

“ Kur'andır bu! Her karanlığı aydınlatandır bu! Bütün sözlere, bütün eylemlere hakandır bu! Kur'andır bu! Yerin göğün sırrını kesin buyruklarla açıklayandır bu! Tekmil peygamberleri doğrulayandır bu!
Kur'andır bu! O doğmayan ve doğurmayanın ağzından, doğrudan doğruya onun ağzından konuşandır bu. O ki yerde insanların yürek vuruşunu ayarlıyandır, gökte yıldızların dönüşünü sağlıyandır, Onun
ağzından konuşandır bu! …”(Turan Oflazoğlu ıv.murat)


Her insanın elbette bir dönülmez akşamı ve her dönülmez akşamın da mutlaka kızıla boyanmış hüzünlü bir ufku olacak. Bu dönülmez akşamdan önce her akıllı insan hüzünlü ve esrarlı ufkun ötesini mutlaka düşünmeli, nerden geldiğini sorguladığı gibi nereye gittiğini de mutlaka tefekkür etmeli. Yine Akıl sahibi her insan, yaşadığı şu dünyanın ebedi olmadığını bilmeli ve bu gerçeğe göre yaşamalı. Bu dünyadan sonra ölümle başlayacak ve bitmeyecek ebedi, sonsuz bir hayatın, bitmez bir zamanın (ki İslam Dini bu zamana ahiret hayatı diyor.) olduğunu her mümin, her akıl sahibi mutlaka idrak eder. Her şeyin sahibi olan Haliku zülcelal, yer yüzüne gönderdiği canlılar içinden, kendisine halife olarak seçtiği insana en büyük emaneti verirken, bu emaneti yerine getirmede ona yardımcı olmak, yarınlarını aydınlatmada ona rehberlik yapacak kitaplar indirmiş, peygamberler göndermiştir. Son gönderdiği Peygamber, Hz.Muhammed (SAV), son indirdiği kitap da ebedi rehber Kuran-ı Kerimdir. Bu yol göstericiden faydalanmadan, onun ışığını takip etmeden hakikat yurduna varmak mümkün değildir. Çünkü o yolu da, o rehberi de, o yolun yolcusu olan insanı da yaratan ALLAH şöyle buyuruyor: “Biz onu (Kuran'ı) hak olarak indirdik ve o hak ile indi; seni de yalnızca bir müjde verici ve uyarıp-korkutucu olarak gönderdik. Onu bir Kuran olarak, insanlara dura dura okuman için (bölüm bölüm) ayırdık ve onu safha safha bir indirme ile indirdik. (İsra Suresi, 105- 106)

Kuran, tüm kitapların üzerinde bir kitaptır ve içindeki bilgiler gelmiş geçmiş tüm bilgilerin üzerindedir. Kuran, Peygamberlerin ahlakını kendilerine örnek alan, sadece Allah'ın rızasını hedefleyen salih Müslümanların özelliklerini ayetlerinde tüm detayları ile anlatmıştır. Onlar:” Yalnızca Allah'a kulluk ederler (Fatiha Suresi, 4), Allah'a teslim olmuşlardır (Tevbe Suresi, 51) Allah'a karşı aciz olduklarının farkındadırlar (Cin Suresi, 22) Allah'tan korkarlar, O'nun beğenmeyeceği bir ahlak içerisinde bulunmaktan şiddetle sakınırlar (Rad Suresi, 21)Hoşgörülü ve bağışlayıcıdırlar (Hicr Suresi, 85) Tevazu sahibidirler (Furkan Suresi, 63) Merhametli ve yumuşak huyludurlar (Tevbe Suresi, 128) Kimsenin hakkını yemezler (Şuara Suresi, 184) Sözlerine sadıktırlar (Bakara Suresi, 177) Güvenilir ve cesurdurlar (Yunus Suresi, 71)
Haydi Bakalım Ufuklara Uçalım
Kuranı anlamaya, O’nu hayatımıza rehber kılmaya çalışan herkese bir çağrı var bu günlerde: “Ufka Yolculuk Meal Yarışması” adı ile bir yarışma düzenlendi. Hedefleri Müminleri, Müslümanları kitapları ile bir kez daha buluşturmak ve, “ben onu biliyorum diyenlere, haydin bakalım…” demek. Bu yarışma ilkleri içinde barındırıyor.Türkiye çapında bu büyüklükte böyle bir yarışma ilk defa yapılıyor çünkü: Haydin bakalım, hepimizin evinde bulunan, uğruna her şeyimizi verceğimizi iddia ettiğimiz Kitabımızı ne kadar tanıyoruz bir sınayalım bakalım. Bir çok hediyenin verileceği böyle güzel bir yarışmaya kayıt olmak için az bir süre kaldı. Hedef 250 bin katılım diyor yetkililer. Bu kutlu gayrete bizlerde kayıt olarak, yarışmaya katılarak destek verelim.Hiç kimsenin sonucunu kendisinden başka kimse görmeycek. Haydin birlikte Kuran Ufuklarına kanat çırpalaım. (son gün 31 Ocak 2014. Şu adresten gereken bilgileri alabilirsiniz (http://www.ufkayolculuk.com/)


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.