1. YAZARLAR

  2. Yaman ADAM

  3. Kur’an üzerinden spekülasyon yapmayalım!
Yaman ADAM

Yaman ADAM

Yazarın Tüm Yazıları >

Kur’an üzerinden spekülasyon yapmayalım!

A+A-

Mütefekkir yazar Atasoy Müftüoğlu’nun 16 Haziran’da TYB Konya şubesinde düşünür, yazar-çizer ve sanatçılara yaptığı anlamlı, eleştirel konuşmanın satır aralarının bir bölümünü daha yorumsuz olarak veriyorum:
“…..
İkinci bir Konya hâtırası.
Bizim kuşaktan ifadesi, tarzı, giyimi çok düzgün, yakasız gömlek ve koyu takım elbise giyen, tıraşları düzgün, hafif sakallı, çokça hacıyağı sürünmüş Konyalı dört arkadaş geldiler. Karşımda dördü de aynı şekilde, fotoğraf çektirir gibi oturuyorlardı. Sanki dördü de aynı tornadan çıkmış gibiydiler. Konya’dan çıkarlarken aralarından birini de imam seçmişler. Dolayısıyla seçtikleri imam hareket edince diğerleri de hareket ediyor, imam oturunca onlar da oturuyorlar. Mekanik bir topluluk…
İmam söze girdi; ‘Efendim, biz Konya’dan geliyoruz. Filanca Sivil Toplum Kuruluşunun yönetim kurulu üyeleriyiz. Üstadımızın size selamları var. Buradan geçerken size uğrayıp bir duanızı almayı istedik…’ dedi.
Ben de; ‘Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Ama sizi samimiyetle ikaz ediyorum. Benim dualarım hiç etkili değildir. Ama ben, bu ziyaretlerin bir dua alışverişinden çok bir sorumluluk alışverişine dönük olmasını arzu ederdim…’ cevabını verdim.
Bu arada kapı çalındı ve içeriye iki tane kızımız girdi. Bu kızlarımız Uşak’tan geliyorlarmış. Birisi bir Kemalistrak bir ailenin kızı, diğeri ise Müslümanımtrak bir ailenin kızı… İki aile de bu kızlarının başlarını örtmelerinden rahatsızlar. Diyorlarmış ki; bu başörtüsü sorunu sizin değil, devletin sorunu. Devlet madem ki af çıkarmış, af’dan yararlanın ve okullarınıza devam edin. Fakat bu kızlarımız daha özgür olmak için Malezya İslâm Üniversitesi’ne başvurmuşlar ve başvuruları kabul edilmiş. Gidecekler, bütün hazırlıklarını tamamlamışlar. Ama biletleri çok pahalıymış, ikisinin gidebilmesi için bin avroya ihtiyaçları varmış.
Bu arada pencereleri açtık. Çünkü hacıyağının kokusu ortamı kesif bir havaya soktu. Karşımda hizaya geçmiş bu adamlara; dedim ki, ‘Efendim, bakın az önce sorumluluk alışverişi diyordum ya; işte bu kızlarımız sorumluluk alışverişi yapılmasını istiyorlar. Aklınıza şöyle bir şey gelmesin; bu kızlar bizim örgütten, bizim hizipten, vs. değil. Bu kızlarımızın isimlerini bile bilmiyorum ve ilk defa şimdi sizinle beraber görüyorum. Ben bu kızlarımız için üzerime düşeni, imkânlarım ölçüsünde yapmaya çalışacağım. Ama sizler bir vakıfsınız, bir müessesesiniz, bir sivil toplum kuruluşusunuz. Mümkünse bu çocuklarımızın biletlerini alıverin…’ dedim.
O, imam olan zat gözlüklerini taktı ve elini ceketinin iç cebine uzattı. Biz zannettik ki cebinden bir çek çıkaracak ve yazacak… Bir blok not ve kalem çıkardı, bir şeyler yazdı. Sonra kalktılar ve gittiler.
Gidiş o gidiş…
Bir daha bu arkadaşlardan olumlu ya da olumsuz herhangi bir haber gelmedi.
Sonra öğrendim ki bu arkadaşların bağlı bulunduğu vakıf Antalya’da, beş yıldızlı bir otele otobüslerle seminere gitmişler…
…..
Kur’ân-ı Kerim üzerinde çok spekülasyon yapıyoruz.
Balıkesir’den Kur’ân-ı Kerim üzerinde çalışma yapan bir heyet geldi. Bu teknik okumalarla belli bir yere kadar gelmişler ve zaman zaman sarhoş olmamak kaydıyla -hâşâ- içebileceğimizi söylüyorlar.
Kitâb-ı Kerim üzerine asla ve kat’a spekülasyon yapmamalıyız. Sansasyon yapmamalıyız.
Eğer İslâm ümmeti, 1430 yıldan beri Kur’ân-ı Kerim’i nasıl anlayacağına karar verememişse, bundan sonra da asla karar veremeyecektir. Yani spekülasyon yapmaktan vazgeçelim.
Herkes kendisini Kur’ân-ı Kerim’in ışığına tutsun ve ‘ben acaba hangi ölçüde bu kıstaslara tabiyim?’ sorusunu kendisine sorsun.
‘Ben hangi ölçüde burada varım?!...”
Satır aralarının son bölümünü de bir sonraki yazımızda vereceğiz inşallah.
Tüm İslâm âleminin Kadir gecesini ve Ramazan Bayramını tebrik ediyor; hayırlara vesilesi olmasını diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.