1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kur’an ve sünnette güncelleme olmaz
Kur’an ve sünnette  güncelleme olmaz

Kur’an ve sünnette güncelleme olmaz

TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinin bazı kesimler tarafından çarpıtıldığını belirterek, güncellemenin Kur’an ve sünnet üzerinde değil, içtihatlar üzerinde olması gerektiğini söyledi.

A+A-

Tunahan SELVİ 
Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Genel Başkanı Ecevit Öksüz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta gündeme getirdiği İslam’da güncelleme konusuna açıklık getirdi. Erdoğan’ın sözlerinin din ile bağlantısı olmayan kesimler tarafından kasıtlı olarak çarpıtılarak dinde reform şeklinde algılanmasına neden olduğunu dile getiren Öksüz, İslam dininde güncellemelerin mutlaka olması gerektiğini ancak söz konusu güncellemelerin Kuran, sünnet veya hadis üzerinden değil de içtihatlar üzerinden olması gerektiğini kaydetti. İhtiyaçların, şartların değişimine göre Kuran ve sünnette olmayan noktalarda yeni içtihatların yapılması gerekliliğine vurgu yapan Öksüz, bu gerekliliğin İslam dininin asli yaklaşımlarından birisi olduğu bilgisini verdi. Bin yıl önce geçerli olan içtihatların günümüzde bazı hususlarda mümkün olabileceği gibi birçok noktada da değişime gerek duyulduğunu anlatan Öksüz, “ Örneğin bir dönem gelmiştir ki fitne, fesat veya kadına dair uygulamalar kötü bir şekilde ilerlemektedir. O dönemde bir şeyhülislam da çıkıp kadının tek başına pazara gitmesi haramdır şeklinde bir hüküm vermiş, bu şekilde bir içtihatta bulunmuş olabilir. Ancak verilen bu hüküm toplumsal barışın sağlandığı bir zamanda kalkar. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği yaklaşım da bunu kapsamaktadır.” şeklinde konuştu.
GEÇMİŞ İÇTİHATLAR İLE AMEL EDİLMEZ
Güncellemenin Kur’an ve sünnette olmaması gerektiğini ancak olduğu takdirde bu durumun İslam dinini bozacağını işaret eden Öksüz, “ Bu şekilde bir güncelleme yapıldığı takdirde bu konu sürekli olarak dinimizi bozmaya çalışan şer odaklarının işine gelir ve biz kendi kendimiz İslam dinini bozmuş oluruz. Kur’an-ı Kerim’in kıyamete kadar tek bir harfinin dahi değiştirilmesi veya güncellenmesi asla mümkün değildir. Aynı şekil sünnette de geçerlidir.” dedi.
İslam dininde 14 asır önceki kaideler veya içtihatlar ile amel edilmemesi gerektiğini ifade eden Öksüz, bu içtihatların zamanın şartlarına göre güncellemesi gerektiğinin önemine vurgu yaptı. İçtihatların güncellenmeden günümüze kadar geldiği takdirde bugün din adına insanlara zulüm eden bir yapıda olabileceğimizi anlatan Öksüz, sözlerini şöyle sürdürdü “ Ne değişti? diye soruyorlar. Üretim imkanları değişti, ulaşım araçları değişti, bilgiye ulaşma imkanı değişti. Tüm bunları göz önüne aldığımızda güncellemelerin zorunlu olduğunu görüyoruz. Şayet güncelleme yapılmaz ise bin yıl önceki içtihat ile amel edilmeye kalkılırsa biz bugün İslam adına insanlığa zulüm eden bir durumda olabilirdik.” 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.