1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. Kur'an,Bütün Ruhları Tedavi Edebilecek Güçte
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

Kur'an,Bütün Ruhları Tedavi Edebilecek Güçte

A+A-

Amerikalı Prof. Dr. Bruce Lawrence,17 yaşında öğrenmeye başladığı Arapça Lisanı sayesinde İslamiyet'e ilği duymaya başlar. Hakkında hemen hemen hiç bir bilği sahibi plmadığı bir dini araştırmaya başlıyor. Bu sayede Yüce Kitabımız Kur'an'ı okuyarak günlerini geçireren bu genç,Şİmdilerde 70 yaşında.İslam Dini üzere yapmış olduğu araştırmalar, yazmış olduğu sayısız makaleler ve kitaplarla dünya çapında hatırı sayılır bir üne kavuşan Bruce Lawrence, geçtiğimiz günlerde tertiplenen Dost İslam'a Hizmet Ödülleri törenine katılmakk için İstanbul'a geldi. 2006 yılında yayımlanan 'Kur'an:Bir Biyograf' isimli kitabıyla ödüle layık görülen Lawrence, o gece dinleyenlere bir de konuşma yaptı.Kur'an'ın insanlığa gönderilen bir mesaj olduğunu ifade etti.Kendisininde bu mesaja gönülden inandığını söyledi.Kur'an'ın tatmin ve teskin edici yönüne dikkat çekerek, 'Ben Kur'an'ın şiirselliğini çok seviyorum'.dedi.

Lawrence'nin yazdığı kitap,20'ye yakın dile çevrilmiş ve milyonlarca kişi tarafından okunmuuştu.Macar bir baba ile İskoç bir annenin en büyük çocuğu oan Lawrence, 40 yıldır Duke Üniversitesi'nde İslam Tarihi dersleri vermeye devam ediyor. "53 yıldır İslam'ı öğrenmeye çalışıyorum."diyen Lawrence, kendini hâlâ genç bir öğrenci olarak görüyor.Fas, Mısır, Ürdün, Yemen ve Sudi Arabistan'ın da bulunduğu 12 farklı ülkede yaşayarak hem Müslümanların sosyal hayatlarını yakından tanıma fırsatı bulmuş hemde İslami İlimler üzerine ihtisas yapmış.Ayrıca Hindistan'daki farklı dinler üzerine de araştırmalar yapmış.Bruce Lawrence'e göre Kur'an'ın gücü gizeminden geliyor.Bu cümlesini, Mevlâna'nın,"Kur'an her dönemde çekiciliğini koruyor."beyanıyla destekliyor.Bütün ruhların bu kutsal kitaptan tedavi olabileceğini ve sükün bulabileceğini belirtiyor. 2006 yılında Yayımladığı Qur'an:A Biograpy(Kur'an:Bir biyografi)adlı kitabını 3 yıllık yoğun bir çalışma sonrasında tamamlama başarısı göstermiş.Bu eser, 14. kitabı olarak yayım hayatına girmiş.Bu kitabın hazırlanış çalışmaları sırasında, Kur'an'ın derinliklerine inebilme fırsatıo bulmuş."Bu süre zarfında büyülendim"diye bir de gerçekçiitirafta bulunuyor.Her öğrendiğim yenilik bana başka kapılar araladı, Kutsal Kiatp'ın yol gösteren sembollerine, gizemlerine tanık olmak heyecan vericiydi."ifadelerini kullanıyor.
Bruce Lawrence'e göre Kur'an'ın insanlık tarafından tanınmasına katkıda bulunmak hiçbir meddi menfaatle ölçülemez.İslam'ın en son ve mücadeleci İbrahimi din olduğunu anlatan Lawrence, "Son dindir; çünkü Hz. Muhammed gibi yüce Peygamberi vardır."diyor.Özellikle Amerika ve Avrupa'da yıllardır süregelen İslam karşıtlığını ise şu cümlelerle değerlendiriyor:"Özellikle Batı'da başka kültürlerin dinlerinden söz edillirken insanlar özgür düşüncelerine bir limi(sınır )koyabilmeli.Bu konuda hoşgörü ve diyalog en önemli unsur olamlı.Ben tüm dinlere karşı derin bir saygı duyuyorum.Ayrıca Amerika ve Avrupa'daki gazeteciler de İslam'ı anlayabilmek için daha iyi soru sormasını öğrenmeli."diyor.
 

Bu yazı toplam 260 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.