1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Kurbağa Ürkütmek !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Kurbağa Ürkütmek !..

A+A-

Teşbihte hata olmasın, bizde bir söz vardır:
Yaptığın hayır, ürküttüğün kurbağaya değsin.
Ya da :
Kaş yapayım derken, göz çıkarmayalım.
Büyükşehir Belediye Başkanlığı Konya’da bazı çalışmalar yapıyor. Park ve bahçe yapılmaları, çevre düzenlenmesi göze hoş geliyor. Bazı cadde ve kaldırım, bordür taşlarının değişmesi gerekir mi, gerekmez mi bunun takdirini de sizlere bırakıyorum. Kaldı ki, kısa süreli sağanak yağışlarda bile cadde ve sokakları su basıyor, birçok yer göl halini alıyor.
Kaldırımları, trotuarları ve tarihi mekânları tamir ve aslına uygun olarak insanların hizmetine sunulmasını takdir ediyorum.
Ancak bazı çalışmalar belki işin ruhundan dolayıdır, sürüp gidiyor. Mesela şu bizim Alâeddin’de Alâeddin Cami yine bakım ve tamire muhtaç görünmektedir.
Yine devam eden, Alâeddin deki Selçuklu sarayı kazı ve yenileme çalışmaları adeta kaplumbağa hızının çok altında bir hızla devam ediyor. Buranın tarihi bir yeryüzüne çıkartılamadı. Bunun sorumlusunun belediye mi, tarihi eserler ya da vakıflar müdürlüğümü mü, valilik mi doğrusu bunun da muhatabını ve sorularıma cevap alacağım kimseyi bulamıyorum.
Konya Büyükşehir Belediyesi geçen yıllarda Zafer civarını, Şato form ve çevresini yeni düzenleme ile trafiğe kapattı. Görüntü güzel ama, ses yüksek çıkıyor. Yenilikler her zaman olumlu ve olumsuz tepki alır. Ancak buradaki tepki pek olumlu olmadı. Çünkü buradaki esnaflar uygulamanın kendi ekmeklerini kıstığını iddia ettiler ve etmeye de devam ediyorlar.
Biz işin ününde mi, ununda mı olacağız. Bence önce “un” sonra “ün” gelir. İnsanların karnı doymaz ise, “ün” pek işe yaramaz.
Ne dersiniz?

Şimdi gelelim bir başka düzenlemeye. Tarihi dokuyu canlandırmak, nostaljik ortam oluşturmak güzeldir. Büyükşehir Belediyesi 60-70 yıllık tarihi Bedesten çarşısını aslına uygun şekilde restore etti. Görüntü güzel…
Ya madalyonun diğer yüzü !..
Birkaç gündür yeni düzenleme nedeniyle esnaf tepkili. Sarraflar çarşısına araç girişi yasak. Birçok esnaf çarşı içine araçla girilemediği için siftah yapmadan bürolarını kapattıklarından dert yanıyorlar.
Geçtiğimiz günlerde bu sıkıntılar bizim gazetede de arkadaşlar tarafından manşet haber olarak verildi. İlgililerin dikkati çekildi. Bazı esnaflar dükkânların anahtarlarını Vali beye teslim etmeye hazırlanıyorlar. Bu bir tepkidir ve bence yasal bir tepkidir.
Bu çarşının en büyük sıkıntılarından ve tepkilerinden birisi de kaldırımların hemen hemen kaldırıldığından, dükkân önlerine teşhir amaçlı hiçbir şey koyamadıkları, bundan dolayı zabıta ekiplerinin kendilerini zorladığı, tartışmaların yaşandığı ve cezaya muhatap oldukları belirtiliyor.
Çarşı görünüşü yukarıda söylediğim gibi güzel görünüyor.
Bu işin pozitif tarafı.
İnsanlar tavuğumuz güzel olsun ama, karnımızın doyması için yumurtlasın da demektedirler: Bu işi çözecekte büyükşehir Belediye Başkanlığıdır.
Benden hatırlatması…
 

Bu yazı toplam 184 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum