Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kurban

A+A-

Müslümanların ibadetlerinden biri de yılda bir defa, belli hayvanı ve belli günlerde Allah için kurban etmektir.
Bilindiği üzere Allah’a yapılan ibadetler ya bedenle yapılır veya mal ile. Namaz kılmak, oruç tutmak bedenle yapılan ibadetlerden olduğu gibi zekât vermek, kurban kesmek de malla ilgili ibadetlerdendir. Hac ve umre ise hem bedenle hem de malla yapılan ibadetlerdendir.
Dikkat edilirse bu ibadetlerin hükümleri aynı değildir. Bunlardan bir kısmı şartlarını taşıyan herkesin yapması gereken ibadetlerden oldukları hâlde, bir kısmı şartlarını taşısa bile o kimseler için zorunlu, yani farz değildir.

Buna göre beş vakit namaz kılmak, Ramazan ayında oruç tutmak, şartlarını taşıyınca zekât vermek ve hac yapmak farzdır, fakat umre yapmak farz olmadığı gibi kurban kesmek de farz değildir.
Diğer bir ifade ile akıllı olup büluğ çağına erişmiş olan her Müslüman günde beş vakit namaz kılmakla yükümlüdür; zira böyle bir Müslüman, namaz kılma sorumluluğu altına girmiş durumdadır. Oruç tutmak da böyledir. Çünkü akıllı olan kişi bâliğ olunca mükellef olur ve yaptığı her şeyden sorumlu duruma gelmiş demektir. Ancak hac yapabilmek için ayrıca Mekke’ye kadar gidebilecek imkân ve güce sahip olmak da gereklidir. Umre yapmak da böyledir, fakat bu ibadet mükellefler üzerine farz olmayıp sünnet olan bir ibadettir.
Kurban kesmek de farz olmayan ibadetlerdendir. Bazı âlimlere göre nâfile yani sünnet olan bir ibadet olduğu hâlde, Hanefi âlimlere göre vâcip bir ibadettir.
Kur’ân-ı Kerîm’de Allah Hz. Peygamber a.s. Efendimize şöyle hitap eder: “(Ey Muhammed!) Doğrusu sana birçok nimet verdik. Öyleyse Rabbin için namaz kıl ve kurban kes” (el-Kevser, 1,2).
Bu âyetler Hz. Peygamber a.s.’a hitap etmekle birlikte onun peygamberliğini kabul edip Müslüman olanlar da aynı zamanda O’nun (a.s.) bildirdiği ibadetleri yaparlarsa ve gittiği yolu takip ederlerse, kendilerine ayrıca sevap verileceğini bildikleri için, onlar da aynı ibadetleri yapmanın faziletini almak isterler. Bu sebeple de bu konu üzerinde düşünen İslâm âlimlerinin çoğu Müslümanların kurban kesmelerinin sünnet olduğunu söylemişlerdir.

Ancak Hanefi âlimler İbni Mâce’nin es-Sünen’inde, Ahmed b. Hanbel’in de el-Müsned adlı eserinde naklettikleri Hz. Peygamber Efendimizin “İmkânı olup da kurban kesmeyen, bizim namazgâhımıza yaklaşmasın” (İbni Mâce es-Sünen, edâhî/ 2; Ahmed b. Hanbel, el- Müsned, II, 321), rivayetlerine istinaden kurban kesmenin mükellefler üzerine vâcip olduğunu söylemişlerdir.
Kelime olarak ‘kurban’ yaklaşmak demektir. Bir ibadet olarak ise ‘kurban’, Allah’a yaklaşmak niyetiyle kurban edilebilecek olarak belirlenen hayvanları, belli zamanda usulüne uygun olarak kesmektir. Kurban olabilecek olan hayvanlar ise koyun, keçi, sığır (inek, tosun), camız ve devedir. Bunun dışında kalan hayvanlar kurban olarak kesilmezler.
Kurban etini kurban eden de başkaları da yiyebilir. Ancak sırf et yemek için kesilen hayvanlar (kurban günlerinde kesilmiş olsa da) kurban olmadıkları gibi belli zamanın dışında kesilen hayvanlar da anlattığımız kurban ibadeti içinde yer almaz.
Geçtiğimiz yıllarda lâf olsun diye ve Müslümanları aşağılamak için, balığın veya horoz gibi bir başka hayvanın da kurban olacağı konusunda kalem oynatanlar, insanlıktan yoksun kişilerin davranışlarını sergileyenlerdir.

Kurbanınız makbul, bayramınız da mübarek olsun. 

Bu yazı toplam 472 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.