1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Kurban Allah’a yaklaşmaktır
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Kurban Allah’a yaklaşmaktır

A+A-

Bazı dinsizler için her ne kadar hayvan katliamı olarak görülse de Müslümanlar için bir ibadet olan Kurban Bayramını Cuma günü inşallah idrak edeceğiz.

Kurbana hayvan katliamı diyenler Hristiyanların geleneği olan yılbaşında yaptıkları hayvan katliamına hiçbir şekilde tepki vermezler buda ne kadar ciddiyetsiz olduklarını göstermektedir.

Sözlükte anlamı yaklaşmak olan, Allaha yakınlaşmaya vesile olan şey anlamına gelen kurban, dini bir terim olarak ibadet maksadıyla belirli şartları taşıyan hayvanı kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.

Kurban ibadeti İslam toplumlarının şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri devam ede gelmektedir.

Ayrıca kurban bir Müslümanın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Allah cc. Kevser suresinde şöyle buyurmaktadır: “Biz sana Kevser’i verdik, öyleyse rabbin için namaz kıl ve kurban kes”

Kevser suresi Allah Resulüne verilen kesreti, ümmet bereketini ifade etmekten başka namaz ve kurban emrini Allah Resulünün şahsında ümmetinin omuzlarına yüklemektedir.

Kurban bayramı bizler için önemli olan iki dini bayramlarımızdan biridir. 624 yılında Medine'de, Hz. Muhammed SAV. Müslümanlara kıldırdığı “ilk kurban bayramı namazının” ardından vermiş olduğu hutbede kurban kesmenin faziletlerinden bahsetmesi, Allah'a adanarak kesilecek kurbanın kazandıracaklarını açıklaması ile beraber kutlanışı bu tarihten sonra da bayram şeklinde süregelmiştir.

Yani kurban hem bireysel hem de toplumsal bir ibadettir.

Kuranı kerimde bu husus mealen şöyle dile getirilmektedir. “ her ümmet için Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık.

İşte sizin ilahınız bir tek ilahtır. Şu halde yalnız ona teslim olun. Alçak gönüllüleri müjdele.”

Bugün bizlerin kesmiş olduğu kurban ibadetinin şekli Hz. İbrahim ve Hz. İsmail'in hayatında vukuu bulan tarihi bir olaya dayanmaktadır.

Bu husus: Allah’ın dostu olma şerefiyle şereflenmiş bir Peygamber olan İbrahim (a.s.) bir adakta bulunmuş, bir oğlu olduğu takdirde onu Allah'a kurban edeceğini adamıştı.

Hz. İbrahim ( a.s ) büyük bir imtihan karşısında olduğunu anladı. Hiç tereddüt etmeden Allah'a teslim oldu ve durumu oğlu İsmail ( a.s.) konuyu açmaya karar verdi.

Allah (CC.) bunu Kur'an-ı Kerimde bizlere şöyle bildirmiştir: “İbrahim (a.s) Ey Rabbim, bana iyilerden (bir oğul) ihsan et' dedi.

Biz de kendisine yumuşak huylu bir oğul müjdeledik.

Oğlu yanında koşacak çağa gelince, Ey oğlum, ben seni rüyamda boğazladığımı görüyorum, bir düşün, ne dersin ?' dedi. (İsmail) Babacığım, sana ne emrolunuyorsa yap.  İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın.' dedi.

Her ikisi de Allah'a teslim oldular (Allah'ın emrine boyun eğdiler). İbrahim a.s oğlu yerine Allah’ın kendisine gönderdiği koçu kurban etmiştir.

Böylece kurban Hz. İbrahim as. Bugüne kadar Müslümanlar için Kurban vacip bir ibadet olarak devam etmektedir.

Cuma günü idrak edeceğimiz Kurban bayramının tüm İslam âlemine hayırlar getirmesini yüce Rabbimizden temenni ederiz.

Bayramınız mübarek olsun.

Ayasofya Camii ibadete açıldı.

Ayasofya Camii’ne içinden geçtiğimiz koronavirüse rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ MHP lideri Devlet Bahçeli, Dünya’nın değişik ülkelerinden ve ülkemizin 81 ilinden katılan Üç yüz elli bin vatandaşımızın katılımı ile birlikte Cuma namazı kılınarak ibadete açılmıştır.

86 yıl önce gasp edilmiş ve Camiden müzeye çevrilmiş olan Ayasofya Camii hamdolsun 86 yıl sonra özgürlüğüne kavuşturuldu.

Ülkemiz ve tüm İslam âlemi için büyük önem taşıyan Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi, hayırlı olsun..

Bu yazı toplam 1783 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.