1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kurban Bayramı Tedbirleri
Kurban Bayramı Tedbirleri

Kurban Bayramı Tedbirleri

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından Kurban Bayramı süresince polis sorumluluk bölgesinde alınacak asayiş ve güvenlik tedbirleri belirlendi.

A+A-

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından Kurban Bayramı süresince polis sorumluluk bölgesinde alınacak asayiş ve güvenlik tedbirleri belirlendi.

EGM'den yapılan açıklamaya göre, 10 Eylül'de başlayıp, 18 Eylül'de sona erecek Kurban Bayramı tatili süresince, ülke geneli polis sorumluluk bölgesinde genel güvenlik ve asayişin temini amacıyla Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz'in imzasıyla, 81 il emniyet müdürlüğüne yazı gönderildi.

Yazıda, il emniyet müdürlüklerinden, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, çarşılar, piknik alanları, plajlar, park ve bahçeler gibi halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ile ana arterlerde, kapkaç, yankesicilik ve dolandırıcılık olaylarına karşı duyarlı bulunulması, bu gibi yerlerde yaya ve motorize ekip sayısının artırılması istendi.

Otogar, gar ve terminaller ile havaalanı ve deniz limanları, şehir içi toplu taşıma araçları ve duraklarında yolcu kapasitesi artacağından, belirtilen mahallerin devriye ekipleri ile takviye edilmesi ve özel güvenlik görevlilerin uyarılması istenilen yazıda, "Umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde meydana gelebilecek olayların önlenebilmesi veya taşkınlık suretiyle vatandaşlarımızın huzur ve sükununu bozucu davranışların men edilebilmesi amacıyla yapılan denetimlerin artırılması" konusunda da uyarıda bulunuldu.

Kurbanlık satış yerlerine sıkı denetim

Kurbanlık hayvan satışlarının ve sevkiyatlarının yapıldığı yerlerde ekiplerin kontrol yapacağı vurgulanan yazıda, ayrıca dikkat edilecek hususlar şöyle sıralandı:

"Özellikle hayvan hırsızlıklarına yönelik tedbirlerin alınması, kurbanlık hayvanların kontrolden çıkarak trafikte görülmesi halinde derhal zabıtaya haber verilmesi ve ilgili kurumlarla koordineli hareket edilmesi, vatandaşlarımızın bayram ziyareti ve tatil amacıyla ikametlerinden ayrılacak olmaları ve iş yerlerinin uzun süre kapalı olacağından, evden ve iş yerinden hırsızlık olaylarının artabileceği değerlendirilerek önleyici tedbirlerin artırılması.

Mezarlıklar bayram öncesi ve süresince yoğun olarak ziyaret edileceğinden gerekli güvenlik önlemlerinin alınması, Toplum Destekli Polislik hizmetleri kapsamında, bayram süresince alınacak güvenlik tedbirleri ile ilgili toplumun bilgilendirilerek, desteğinin sağlanmasına yönelik çalışmaların yapılması." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.