1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Kurban Bayramının Toplumsal Değeri
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Kurban Bayramının Toplumsal Değeri

A+A-

Kurban Bayramın gelmesiyle vatandaşlarımızın hala bilinçsiz alışverişlerle piyasalarda talep patlamasına yol açtığı görülmektedir. Taleplerin fazla olması fiyatların suni olarak yükselmesine neden olmaktadır. Bayramın getirdiği hazla birlikte vatandaşların bilinçsizce alışverişe yönelmeleri ihtiyacı olmadan promosyon sebebiyle gereksiz harcamaların arttığı görülmektedir. Fiyatlardaki düşme sebebiyle alınma ihtiyacı olmadan gereksiz harcamalara girildiği görülmektedir. Alışveriş arabasını doldurmadan marketten çıkmıyoruz. Vatandaşların alışveriş arabalarını doldurma sevdası piyasalarda talep patlamasına sebep oluyor.

Ayrıca küçük ölçeklerde alışveriş yapmak daha taze ve sağlıklı gıda tüketimi için de bir fırsat olacaktır. Alışverişler yine normal sezondaki gibi küçük ölçeklerde yapılırsa talebin aşırı şişmesini engelleyebilir ve fiyatların normal seyrinde kalmasını sağlanabilir. Özellikle bayramlar da süt ürünleri ve sebze meyvede keyfi fiyat artışlar görülmektedir.   

Her şeyde ölçülü olunması gerekir. İnsanoğlu hayatı boyunca sözlerinde, davranışlarında, eylemlerinde, yemesinde, içmesinde, zamanını hatta parasını kullanmasında bile ölçülü olmalıdır. Yeme içme konusunda da kızartmalardan, kavurmalardan, sakatatlardan ve unlu yiyeceklerden ölçülü şekilde tüketilmelidir.

Bayram ziyaretlerinde bile küskünlerin barışması, küçüklerin büyükleri ziyaret etmesi, özellikle ana-babanın hayır dualarının alınması güzel ve ölçülü davranışlardan bazılarını oluşturuyor.

Bayramlarda küs olanlar gelmese bile onlara önceden gidilerek güzel davranışlarda bulunulması güzel hasletlerin kazanılmasını sağlayabilecektir.

Kurban kesmede önemli olan niyettir. Niyetin sağlam olması gerekir. Gösterişten uzak olunması gerekir. Kurban kesmeye gücü olmadığı halde kesilmeye çalışılmamalıdır. Çevreden gelebilecek baskı veya çocukların toplum tarafından mağdur görülmemesi için borçla kurban kesilmesi ne derce doğru olabilir?  Gücü yetenlerin kesmesi daha güzeldir. Kurban ibadetinin asıl amacı Allah’ın rızasını kazanmak ve ona yakınlaşmayı arzu etmektir. Kurban kesen, bu ibadetiyle Allah’a yaklaşmış ve onun hoşnutluğunu kazanmış olur. Kurban, aynı zamanda bir sosyal yardımlaşma ve dayanışma örneğidir. Kesilen kurbanlardan maddi olarak daha çok yoksullar yararlanır. Görüldüğü gibi bu ibadetin ruhunda Hakka yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, Müslüman toplumların simgesi sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri dini hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Kurban, bir Müslüman’ın bütün varlığını gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun sembolik bir ifadesidir. Bu vesileyle bayramını enderin muhabbet ve sevgilerimle kutlarım

Bu yazı toplam 1323 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.