1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kurban bereketi yıl boyunca sürsün
Kurban bereketi yıl boyunca sürsün

Kurban bereketi yıl boyunca sürsün

2007 yılından bu yana “Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası” düzenleyen Türk Kızılay’ı, bu yılki kampanyasında da hayırseverlere “Kurban Bereketi Yıl Boyunca Sürsün” sloganıyla sesleniyor. Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası kapsamında yurtiçinde kurban bede

A+A-

Kızılay’ın kurban kesim kampanyası hakkında bilgi veren Türk Kızılay’ı Konya Şube Başkanı Kemal Gödeneli, “Türk Kızılay’ının geleneksel hale gelen Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası 2016 yılında da devam ediyor. Ülkemizdeki ve dünyanın dört köşesindeki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayan Türk Kızılay’ı, kurban etlerini de binlerce mazlumun sofrasına ulaştıracak. Uygulanan model sayesinde ihtiyaç sahipleri sadece Kurban döneminde değil, yıl boyu ete kavuşacak” dedi.

50 BİN HİSSE BARAJI AŞILACAK
Bu yıl kurbanda Kızılay’ın 52 bin hisse alma hedefinde olduğunu dile getiren Kemal Gödeneli, “ Bu yıl Kızılay toplam 52 bin hisse alma hedefindedir. Bunun 21 bin hissesinin yurt içinde, 31 bin hissesinin ise yurt dışında değerlendirilecek olup, bu sayede milyonlarca insanın sofrasına kurban eti ulaştırılacaktır. Yurtiçinde kesilen 21 bin hisse kurbandan elde edilecek olan etlerin, kesimi gerçekleştiren Et ve Süt Kurumu’nun modern tesislerinde 800 gramlık konserveler haline getirilecektir. Kızılay’ın farkı buradadır. Kurban etlerini üç gün içinde dağıtmak yerine kuşbaşı ve kıyma kavurması yapıp, konserveledikten sonra raf ömrünü 18 aya çıkarıyoruz. Bu sayede yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine kurban eti ulaştırıyoruz. ‘Kurban bereketi yıl boyu sürsün’ sloganını bu nedenle kullanıyoruz. Konserve etlerin dağıtımını Türkiye’nin dört bir tarafına yayılmış şubelerimiz aracılığıyla yapıyoruz.”

YAKLAŞIK 30 ÜLKEDE KURBAN KESİLECEK
Yurtdışında yaklaşık 30 ülkede kurban kesimi yapılacağını da ifade eden Kemal Gödeneli,
“8 yıldır Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası düzenleyen Kızılay, yurt dışındaki ihtiyaç sahiplerine de kurban bereketini taşımaya devam edecek. Kızılay bu sene ilk defa Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Afrika’dan Ortadoğu’ya ve Güney Asya’ya kadar yaklaşık 30 ülkede kurban kesimi gerçekleştirecek. Balkanlarda 7 ülkede, Afrika'da 11 ülkede, Güney Asya ve Kafkaslarda 5 ülkede ve Ortadoğu'da ise 4 ülkede kurban kesimi yapacağız. Bu sene yurt dışı faaliyetlerinde geçen yıla göre yüzde 50 artış öngörüyoruz. Kızılay’ın “Kurban’da Kızılay Modeli” sayesinde hayırseverler Kurban ibadetlerini, amacına ve kuralına uygun olarak yerine getirebilecek. Bu çağdaş model sayesinde özenle seçilen kurbanlıklar, Et ve Süt Kurumu veterinerleri tarafından seçilerek Kurum’un modern kombinalarında vekâlet sahiplerinin isimleri okunarak, Kurban Bayramı’nın ilk üç günü kesilecek. İslami şartlara uygun şekilde gerçekleştirilecek kesimlere din görevlileri, veterinerler ve noter de eşlik edecek. Yapılan kurban kesimleri üç gün içinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacaktır” şeklinde konuştu.

168 ÇAĞRI MERKEZİNDEN 7/24 BAĞIŞ
Hayırseverler, yurtiçi kurban vekâlet bedeli olarak 740 Lira öderken, yurtdışı kurban vekâlet bedeli için 475 Lira ödeyecek. Kurban ibadetlerinin gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasının huzurunu yaşamak isteyen vatandaşlar bankalardaki Kızılay bağış hesaplarını, Kızılay şubelerini, PTT şubelerindeki Kızılay Posta Çeki hesabını, 168 ücretsiz çağrı merkezini ve www.kizilay.org.tr internet adresini kullanarak vekâletlerini verebilecekler. Vatandaşlarımız, Almanya’daki Ziraat Bankalarının Kızılay hesap numarası aracılığı ile de kurban vekâlet bedelini ödeyebilecek. Ödemesini kredi kartı aracılığıyla gerçekleştirecek olan vekâlet sahipleri, 4 taksit imkânından da yararlanabilecekler.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.