Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kurban Ve Bayramı

A+A-

Bilindiği gibi iki gün sonra, Allah’ın izniyle, Kurban Bayramını kutlayacağız. Şimdiden Allah’ımızın bu bayramı bizlere ve bu günleri bayram olarak bilip değerlendirenlere kutlu eylemesini ve mutluluk içinde idrak edip mutluluk içinde değerlendirmemizi nasip eylesin. Âmin.

Allah’ımız biz insanları yarattıktan sonra yaratanımızın kim olduğunu bilip O’na karşı görevlerimizi idrak ederek ve yerine getirerek yaşamamızı gerçekleştirebilmemiz için zaman içinde peygamberler ve onların aracılığı ile kitaplar da göndermiştir. Bugün bizim bilip iman ettiğimiz en son Peygamber Muhammed aleyhi‘s-selâm ve en son kitap da Kurân-ı Kerîm’dir.

Hz. Peygamber (as.) Efendimiz bize gönderilen dini hem tebliğ etmiş ve hem de bizzat hükümlerini uygulamış bulunmaktadır. Bu sebeple biz hem nazari olarak ve hem de ameli olarak dinimizi tanıyan ve olduğu gibi inanan ve yapılması gereken amellerini yapmak gayretinde olan tabileriz. Yani Peygamber ve O’na indirilen Kur’âna inanmış birer Mü’min ve Müslüman insanlarız.

İnandığımız Allah’ımız bizim hayatta muhtaç olabileceğimiz ve elde ettiğimizde mutlu ve müreffeh dediğimiz bir yaşayış içinde olabilmemiz için de her türlü nimeti bizim emrimize vermiştir. Biz de bu nimetlerden çeşitli zamanlarda ve gönlümüzce istifade etmekteyiz. Ne var ki, çoğu zaman elde ettiğimiz bu varlıkları sanki biz elde etmiş gibi davranmaktan da geri duramıyoruz.

Bu sebeple de Allah’ımız bize bu nimetleri hatırlatarak bizim kim olduğumuzu ve Allah’ın vermiş olduğu akıl ve irade ile neyi yapıp neyi de yapmamamız gerektiğini de bildirmiştir. Bunlardan bir kısmı doğrudan Allah’a yönelik ibadetlerimiz ve davranışlarımız olmakla birlikte bir kısmı da dünya hayatımızda karşılıklı münasebetlerimizde sergilememiz gereken davranışlarımızdır.

Bu günlerden birileri de dini bayram olarak nitelediğimiz bayram günlerimizdir. Bu bayramlardan biri ‘Kurban Bayramı’ diğeri de ‘Ramazan’ veya ‘Şeker Bayramı’dır. Bu günlerde bir Müslüman olarak Allah’ın bize verdiği nimetlerin şükrünü yaşamaktayız. Fakat yine bilindiği gibi, Kurban bayramında ayrıca Allah’ımızın bizlere lütfederek verdiği nimetlerin karşılığı olarak ve kulluğumuzu da ifade etmek üzere imkânı olan Müslümanlar kurban kesmektedirler.

Ne yazık ki, bunun değerini bilmeyenler yapılan bu ibadet işlemini ‘hayvan katliamı’ olarak değerlendirmektedirler. Halbuki her gün kasaptan alıp geldikleri etlerin nereden geldiğini ve kimin yaratmış olduğunu, ne ile beslendiklerini ve bunların yaratıcısını asla düşünmemektedirler.

Diğer taraftan bir arkadaşı kendisine bir ikramda bulunsa bunun karşılığını ona nasıl ve zaman verebileceğini düşünmekten de kendisini alamamaktadırlar. Her iyiliğin bir karşılığı olması gerektiğini düşünür ve bu karşılığı vermediği zaman kendisinde bir eksiklik hisseder. Fakat Allah’ın verdiği bunca nimetin karşılığında bir kulluk vazifemizin olduğunu asla düşünmez. Bilindiği gibi bu bayrama bu adı vermemizi sağlayan Allah için kestiğimiz kurbanlardır.

Unutmayalım ki, her gün yediğimiz ve faydalandığımız ne varsa hepsi Allah’ımızın bizlere verdiği bir nimeti ve ihsanıdır. Bunun karşılığında bize düşen de Allah’ımızı tanımak ve O’nun kulu olduğumuzu bilmektir. Kaldı ki, imkânı olmayıp yılda bir gün dahi et satın alıp yiyemeyen nice kardeşlerimiz bulunmaktadır. Bayram vesilesi ile yılda bir defa olsun böylelerine yardım etmekten daha güzle ne olabilir?

Netice olarak, ‘Kurban kesmek’ gerçek kulluğumuzu hatırlayıp yaşamak demektir. Biz de bunu ihmal etmeyelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.