1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kurbanlık fiyatları belli oldu!
Kurbanlık fiyatları belli oldu!

Kurbanlık fiyatları belli oldu!

Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Kurban Bayramı’nda geçerli olacak büyükbaş canlı kilogram fiyatlarını; besi danası 20 TL, damızlık vasfını yitirmiş düve 18 TL, 2 yaş ve üzeri damızlık vasfını yitirmiş inek 16 TL olarak açıkladı.

A+A-

Ümit ÖZEL

Et Üreticileri Birliği Konya Şube Başkanı Nazif Karabulut, zirai ve hayvansal üretime uygulanan politikaya, dün yaptığı basın toplantısında tepki gösterdi. Başkan Nazif Karabulut, hasat döneminde arpa, buğday, mısırın, sonrasında Kurban Bayramı arifesinde ise karkas et de gümrük vergisinin yüzde 120’den, yüzde 40 düşürüldüğünü hatırlattı. Bu uygulamanın Bakan değişikliğinin ardından tekrar düzenlendiğine değinen Karabulut, şuan bu ürünlerde ve karkas et de gümrük vergisinin sıfırlandığına dikkat çekti. Uygulanan bu politikanın yersiz ve gereksiz olduğunun altını çizen Başkan Karabulut, “Bizler alınan bu kararla neye ve kime hizmet edildiğini anlamış değiliz. Biz ülke olarak hep dışa bağımlı mı kalacağız. Belki ithalat bugün cazip olabilir. Ama ilerde üretim azalırsa çok daha pahalı fiyata ithalat yaparız.”diyerek uygulanan politikanın işleri daha kötüye götürebileceği uyarısında bulundu.

YERLİ ÜRETİCİ DESTEĞİ NEDEN KALKTI?

Türkiye’nin ve Konya’nın ucuz ete ulaşmasının ithalatla olmayacağına ve bu durumun işleri daha da kötüye götüreceğine dikkat çeken Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, üreticiye verilen hayvan başına 300 liralık desteğin kaldırılmasına anlam veremediklerini söyledi. Karabulut, “Ülkemiz insanına ucuz et yedirmek istiyorsak, çare ithalat yaparak değil, yerli üreticiyi desteklemektir. Bu şekilde fiyatlar kendiliğinden düşer. Tüketici de ucuza et yer. Bırakın desteği, 2011 yılından beri hayvan başı verilen 300 liralık destek dahi artık verilmiyor. Nasıl yerli üretimi arttıracağız. ÜRtici tedirgin, alınan kararlar üreticinin üretimden çekilmesine neden olmuştur.”dedi.

img_4956.jpg
DOĞRU KARARLAR YANLIŞ ZAMANLAMA

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın aldığı Kurban Bayramı’nda düve kesimini yasaklayan karara da tepki gösteren Başkan Nazif Karabulut, kararın mantık olarak doğru olduğu ancak açıklandığı tarihin çok yanlış olduğunu vurguladı. Başkan Karabulut, “Düve doğum yaptığı zaman ülke ekonomissine katkı olur. Karar bu yönüyle doğru. Ancak bu kararın kurbana yakın açıklanması doğru değil. Kurban Bayramı’na 30 gün kalmış şimdi böyle bir yasakla üretici ne yapacak. Üretici elindeki etli damızlık vasfını yitirmiş düveleri ne yapacak? Teori bakımından doğru, düve kesiminin yasaklanması lazım, yıllardır söylüyoruz. Ama kurbana 30 gün varken açıklanması yanlış.”diye konuştu.

KURBANLIK FİYATLARI BELİRLENDİ

Kırmızı Et Ürünleri Tarımsal Üreticileri Birliği Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantının temel amacının 2017 yılı Kurban Bayramı’nda geçerli olacak et fiyatını açıklamak olduğunu ifade eden Başkan Nazif Karabulut, “2017 yılı kurban satış fiyatları; 2 yaşını doldurmuş besi danası kilogram fiyatı 20 lira, 2 yaşını doldurmuş damızlık vasfını yitirmiş kültür ırkı olmayan düve kilogram fiyatı 18 lira, 2 yaş ve üzeri damızlık vasfını yitirmiş kültür ırkı olmayan inek kilogram fiyatı 16 liradır. Üreticilerimizin ve satıcılarımızın belirlediğimiz bu canlı kilo fiyatlarının üzerine çıkmayacaktır. Buna inanıyorum.  2017 kurban sezonun üreticilerimize hayırlı ve bereketli olmasını canı gönülden istiyorum.”ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.