1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. KÜRESEL ISINMA!..
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

KÜRESEL ISINMA!..

A+A-

Bu asrın en önemli konularının belkide en başında “küresel ısınma” dediğimiz konu gelmektedir.
Bu konu tüm bilim adamlarını çok uğraştıran, üzerinde araştırmalar yaptıran ve çözüm için derin derin düşündüren bir konudur. 
Küresel ısınma konusunda günümüzde iklim bilimi ile uğraşan bilim adamları (klimatolog) küresel ısınma konusunda yüzde 90/95 aynı fikirdedirler. Çok az bir kesimi aykırı fikirler beyan etmektedirler.
Bilim insanları (bu konuya yıllarını veren araştırmacılar), küresel ısınmanın yeryüzü kara parçasının üzerindeki yaşayan canlı(insan, hayvan ve nebatat)ların yaşama ortamlarını orta vadede önemli ölçülerde değişikliğe uğratacağını savunmaktadırlar. 
Biz de burada insanlara farkındalık oluşturabilmek için küresel ısınmanın ne olduğunu nedenlerine ve muhtemel neticelerine becerebildiğimiz kadar değinmek istiyoruz.
Küresel ısınma deyince, neler aklımıza gelir?
Tanımı nedir? Nasıl bir şeydir? Yeryüzünü nasıl etkilemektedir? İşte bunları çok kısa bir şekilde sizlere sunmaya çalışacağım.
Küresel ısınma; başlıca atmosfere salınan (selin gibi) gazların sebep olduğu varsayılan sera etkisinin neticesinde, yeryüzü üzerinde yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda görülen artışlara verilen isimdir.
Küresel ısınmaya neden olan sebepleri şöyle özetlemek mümkündür!
İklimsel sistemler: (Oysaki bu evreni yaratan yüce yaratıcı, tertemiz, kirlenmemiş ve her şeyin yerli yerinde olduğu, bir evreni insanlara hediye etmiştir. İnsanoğlu da egolarını tatmin etmek ve bir başkası dediği hem cinsini köleleştirip, sömürmek için geliştirdiği silahlarla evrenin düzenini bozarak, sünnetullah’ın dengesi ile oynamıştır. Çölün altında, buzul dağının altında atom ve hidrojen bombaları deneyerek, ekolojik düzeni bozmuşlardır. 
Selin gazları ile atmosferin dengelerinin endazesiyle oynamış ve dünyayı kirletmişlerdir. 
İnsanoğlu iklim sisteminin içsel ve insani etkileri ile Güneş denilen gezegenin periyodik aktiviteleri ve sera ve selin gazları, denizlerin kirletilmesi, havaya salınan karbonmonoksit zehirli gazları vb. nedenlerden etkileyip ekolojik dengeyi bozmuştur. Şu durumda da bunun tamiri mümkün gibi gözükmemektedir.
Küresel ısınma sonucunda kutuplar ve kutuplara yakın bölgelerdeki buzul dağları eridikçe onların yerlerini kara parçaları veya sular almaktadır.
Kara parçaları ve suların kar ve buza nispetle daha az yansıtıcı olması güneşten gelen ışınımların emilimini daha çok artırmakta ve dolayısı ile de evrenin ısınmasının daha fazla artmasına yol açmaktadır. 
Atmosferin güneş ışınlarını eminimi ve süzmesinin etkileri azalarak, güneş ısısının yeryüzüne daha fazla ısı vermesinin de önüne geçilememektedir.
Küresel ısınmanın neden olduğu evren de ki olumsuz sonuçlarını da şöyle özetlemek mümkündür.
Küresel ısınma için en kötü senaryolar feedback mekanizmaları ile ortaya çıkmış muhtemel sonuçlar olarak görülmektedir.
Küresel ısınma neticesinde bir gaz kütlesi halinde olan evrenin daha da genişleyip büyüdüğü bilinmektedir. Bunun neticesinde de belki milyarlarca yıl sonra evrenin büyük patlamalarla kendini yok edeceği var sayımından bahsetmek aslında çok da yabancı bir kelime olmaz.
Pozitif feedback olarak adlandırılan bu mekanizmaların işleyişinde küresel ısınma, bir takım yeni risk faktörlerinin ve mekanizmalarında açığa çıkışını hızlandırmaktadır.
Küresel ısınma mesela kutup bölgelerinde ve Grönland’da bulunan buz tabakalarının erimesi, devasa buz dağlarının kütleler halinde parçalanması, güneş ışınlarının ve ısısının kara ve sular tarafından daha fazla emilmesine neden olurken, Sibirya’da buzlu göl ve bataklıklarda hapsedilmiş, carbon dioksitten 20 kat daha fazla etkili metan gazının açığa çıkmasını sağlar.
Küresel ısınmanın bir başka nedenlerinden biri de yine insanoğlunun, yer altı kaynaklarını (petrol, kömür, altın, demir, çelik vb.) yeryüzüne çıkararak ekolojik dengeyi bozması şeklinde görülebilir.
Küresel ısınmanın sonuçları evrene çok acı bir şekilde yansımaktadır. Isınma neticesinde iklimsel değişiklikler görülmekte, dünya arzı daha az soğuduğu gibi daha az yağmur almakta, pek çok kara parçası hızla çölleşmeye doğru gitmektedir. Sonucunda da insanoğlu için pek çok hastalıklarında zararlı durumlarının ortaya çıktığını yada tespit edildiğini gözlemlemekteyiz. Çünkü insan bünyesi, bu yeni dünya arzına adaptasyonda yada uyumda çok zorlanmaktadır.
Yine iklim düzensizliği ve dünyada görülen kuraklık(rutubetsiz veya daha az yağmur ve karın yağması), bazı bölgelerde önemli bir karbon yakalayıcısı olan orman örtüsünde hızlı bir şekilde azalmasına neden olmaktadır.
Ayrıca denizlerin ısınması ve yine insanlar tarafından aşırı derecede hor görülüp kirletilmesi deniz diplerinde depolanmış olan metan hidrat gazlarının da atmosfere karışmasına yol açabilir, böyle bir durumda da atmosfer güneş ısı ve ışığını süzme özelliğini kaybedip, dünyanın ihtiyacından fazlasını dünyaya göndermesi neticesinde dünya 5-10 derece daha sıcak hale gelerek kıtlıkların yaşanmasına neden olabilir.
Şöyle bir genel değerlendirme ile bu konuya bir kez daha göz atacak olausak eğer;
Görüldüğü üzere insanların diğer insanları sömürmek ve köleleştirebilmek için göstermiş oldukları faaliyetlerinin de etkisi ile oluşan küresel ısınma, dünyanın düzenini ve iklimini hızla değiştirmekte bu değişim neticesinde de yeryüzündeki canlı(insanat, hayvanat ve nebatat ve ayrıca cansız cemadat varlıkları) yaşamlarını otamatikman etkileyecek hadiselere neden olmaktadır.
Mesela, tusunamiler olduğu gibi siklon yağmurları bazı yöreleri günlerce etkilemekte, ormanların varlığı her geçen gün çeşitli nedenlerden dolayı azalmakta yer yüzünün pek çok yeri çölleşerek tarım arazisi olmaktan çıkmakta, yer altı boşaltıldığı için obruklar oluşmakta ve daha çok depremlere, zelzelelere maruz kalmaktadır.
İnsanoğlunun bünyesi adaptasyonu sağlayamadığı için daha çok hastalığa düçar kalıp daha çok ölüm vakaları görülmektedir.
Eğer insanoğlu gerekli önlemleri kısa zaman dilimi içerisinde almazsa, insanın yaşam dairesini çevreleyen gezegenimizin üzerindeki gelecekteki yaşamımız inanın bugünkünden çok daha zorlu şartlarda ve çok daha kötü ortamlarda oluşacaktır.
Zamanın kaybı her geçen gün insanın aleyhine gelişmektedir. Öyle ise haydi hep beraber ve top yekun küresel ısınmaya karşı seferberlik ilan edelim ve kendimiz için yaşamımız için, geleceğimiz için harekete geçelim. Çünkü yarın belkide harekete geçmek için çok geç olabilir.
Fi Emanillah!...
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.