1. YAZARLAR

  2. Ufuk Kendirci

  3. Küresel ve bölgesel gelişmeler
Ufuk Kendirci

Ufuk Kendirci

Yazarın Tüm Yazıları >

Küresel ve bölgesel gelişmeler

A+A-

Salgın sonrası kurulan senaryolara baktığımızda ABD ve Çin arasında tazminat gerilimi olmaması mümkün değil. Şu anda tüm ülkelerde normalleşme hareketleri ve olumlu hava olduğu için ABD şimdilik Çin'e sopayı aba altından gösteriyor.

Kasım ayında ABD'de seçimlerin düşündüğümüzde Trump ekonomiyi açmaktan sınırsız para politikasına kadar her şeyi deneyecektir. Resesyon ihtimali de şu anda görmezden geliniyor.

Tazminat davasına gelirsek Trump'un sınırsız para ilizyonu seçime kadar ilaç ve aşı ile desteklenirse gerilimi bu yıl göremeyebiliriz. Herhangi bir kötü senaryoda ABD ile Çin karşı karşıya gelecektir. Türkiye ise salgındaki ekonomik fırsatlarını iyi değerlendirecek gibi görünüyor.

Bizde gündem sadece bu değil, döviz artışı ve dövizde yapılan manipülasyonlar. 3 finans kurumuna BDDK'dan müdahale geldi. Usulsüzlüğün karşılığı para cezası mı yoksa engelleme mi bunun kararını BDDK verecektir. Döviz artışına karşı swap anlaşması, sözleşmelerin TL ile yapılması ve döviz bozdurmaya kadar tüm alternatifler düşülüp uygulamaya alınmalı.

Önceki ve Sonraki Yazılar