1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kurtulmuş 'Sistem değişikliği için referandum'
Kurtulmuş 'Sistem değişikliği için referandum'

Kurtulmuş 'Sistem değişikliği için referandum'

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Anayasa değişikliğine ilişkin yaptığı açıklamada, 'Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş, 2019'daki seçimin ardından olacak' ifadelerini kullandı.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu:

Kampanya çalışmalarına başladık. Umud ediyorum ki, halkımızın büyük çoğunluğu bu kampanyaya 'Evet diyecek' ve parlamentonun onaylamış olduğu bu değişikliği onaylayacak.

Öyle görünüyor ki büyük ihtimalle biz, bunun bir rejim değişikliği değil sistem değişikliği olduğu, Türkiye'nin etkin bir yönetim modeline kavuşmasının büyüyen, gelişen, güçlü bir Türkiye için en önemli hususlardan birisi olduğu ana fikri üzerine oturacak bir kampanya yürüteceğiz. Özellikle terörle mücadele konusunda gelinen nokta, son aylarda sağlanan çok ciddi başarılar ve daha güçlü bir hükümet modeliyle, daha seri karar alabilen yürütme modeliyle terörün de üstesinden daha rahat gelinebileceği fikriyle bir kampanya yürütülecek."
Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş, 2019'daki seçimin ardından olacak.

Anayasa teklifinin yasalaşması için referandumda 'evet' çıkmalı.

Cumhurbaşkanı ile Başbakan çatışması, yeni sistemle ortadan kalkıyor.

İki farklı partinin bir anayasa değişiklik paketine 'evet' oyu vermesiyle bir müştereklik söz konusudur. Ama her iki parti de kendi öncelikleri bakımından bir referandum kampanyası yürütecektir. AK Parti ve MHP'nin ortak bir referandum kampanyası yürütmesi söz konusu değildir. MHP, kendisince önemli gördükleri noktaları anlatacak, biz de AK Parti olarak kendi önceliklerimiz etrafından bir kampanya yürüteceğiz. Her ikisi de evet kampanyası olacak.

"Türkiye daha hızlı kararlar alacak"

Cumhurbaşkanı kendi bakanlarını, kabinesini kuracak ve KHK'lar ile bazı konularda çok daha hızlı bir şekilde karar alma imkanına sahip olacak. Ama bunun karşılığında da çok kuvvetli birtakım denetim mekanizmalarıyla, kuvvetli birtakım hesap verme sonucuyla karşı karşıya kalacak. Böyle olunca Türkiye daha hızlı kararlar alacak, aradaki birtakım mekanizmalar devreden çıktığı için özellikle ekonomi alanında Türkiye çok daha hızlı karar alacak, yolunda daha kuvvetli adımlarla devam edecek."

Yetki konusunda eleştiri yapanlar, bugünkü sisteme baksınlar. İki başlı yürütme ortadan kaldırılıyor. Parlamento Cumhurbaşkanı'na hesap sorabilecek.

Reina saldırganı sorgusu

Ne kadar iyi yetişmiş olursa olsun, bir kişinin tek başına yapabileceği bir saldırı değil bu. Meselenin arkasındaki gerçek güçlere ulaşılacak.

El-Bab operasyonu ne aşamada?

El-Bab operasyonu, orayı temizleyip rejim güçlerine bırakmak için yapılan bir operasyon değildir. Fırat Kalkanı Harekatı, Türkiye'nin güvenliğiyle ilgilidir. Bu operasyonun ana amacı, bu şehirleri temizleyerek, o şehri şehrin kendi halkına bırakmaktır. Bunun en başarılı örneği Cerablus'tur. DEAŞ'la mücadele konusunda uluslararası koalisyondan yeterli desteği alamıyoruz.

Astana'daki Suriye zirvesi

Ateşkesin Suriye geneline yayılması için müzakereler genişletildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.