1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kurtulmuş: Suriyelilere vatandaşlık verilmesiyle ilgili çalışma sürüyor
Kurtulmuş: Suriyelilere vatandaşlık verilmesiyle ilgili çalışma sürüyor

Kurtulmuş: Suriyelilere vatandaşlık verilmesiyle ilgili çalışma sürüyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, “Henüz Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusunda yapılmış, tamamlanmış bir çalışma yoktur. İçişleri Bakanlığımız bu konuda çalışıyor.” dedi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “Henüz Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusunda yapılmış, tamamlanmış bir çalışma yoktur. İçişleri Bakanlığımız bu konuda çalışıyor.” dedi.

Kurtulmuş, Uluslararası Kültür Turizmi ve Medya Kurultayı kapsamında geldiği Konya’daki Mevlana Müzesi’nde, TRT Haber’de canlı yayınlanan “Anadolu Soruyor” programında gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Konya’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Kurtulmuş, manevi havayı bir kere daha teneffüs etmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Konya ve Karaman’ı içeren kurultayın, başarılı geçmesini temenni eden Kurtulmuş, buradaki fikirlerin de hem Türkiye medyasına hem de kurultaya katılanlara katkı sunmasını diledi.

Medyanın “taraflı, tarafsız” olması tartışmalarını anımsatan Kurtulmuş, hiçbir insanın tam manasıyla tarafsız olmasının mümkün olmayacağını ifade etti.

"Türkiye kim yardım eli uzattıysa ona yardım etmiştir"
Suriyelilere vatandaşlık hakkı verilmesi konusundaki çalışmalara ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş, Beyşehir’de meydana gelen olayın genellenmemesini istedi.

İlçede adli bir olayın yaşandığına işaret eden Kurtulmuş, "Orada Türklerle Suriyeliler kavga ediyor değil. Sokakta gençler bir parkın içerisinde karşılaşıyorlar ve başlayan ağız dalaşı belki karşılıklı hakaretleşmeler sonucu maalesef bir Türk, bir de Suriyeli kardeşimiz vefat etti, Allah rahmet eylesin. Bunu genellememek lazım." ifadesini kullandı.

Suriye’ye sınırı olmamasına rağmen Konya’da 74 bin Suriyelinin bulunduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, Türkiye’nin her şehrinde Suriyelilerin bulunduğunu, vatandaşların da Suriyelileri ensar anlayışıyla bağrına bastığını dile getirdi.

Geçmişte de bu milletin bunu defaatle yaptığını belirten Kurtulmuş, şöyle konuştu:

“Şu anda Türkiye Cumhuriyeti olan insanlarımızın bir kısmı Bulgaristan göçmenidir, bir kısmı Romanya, Makedonya, Arnavutluk, Balkanlar, Kafkaslardan göçmüştür. Konya’da da başka yerlerden gelen çok sayıda göçmen vardır. İzmir’de çok sayıda göçmen vatandaşımız vardır. Bulgaristan’dan kaçanları hatırlayın. Saddam’dan kaçan Kürtleri hatırlayın. Bütün bunların hepsine Türkiye avucunu açmıştır, kol kanat germiştir. Kim yardım eli uzattıysa ona yardım etmiştir. Bu bizim terbiyemizin, sosyal genetiğimizin bir sonucudur, Allah’a şükrederiz. Türkiye bu başarıyı Suriyeliler meselesinde de gösterdi.”

"Tamamlanmış bir çalışma yok"
Mültecilerin yaralarının sarılması, onlara kol kanat gerilmesi aşamasının geçildiğini söyleyen Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yarın sabah Suriye’de barış ilan edilse bile bu insanların önemli bir kısmının, hemen ülkelerine dönmesi imkansız. Tabii ki bunlar geri dönmek isteyecekler ama bundan sonraki süreçte burada kalan Suriyelilerle ilgili biz, milli menfaatler çerçevesinde bakarız. Biz bu Suriyeli kardeşlerimizi misafirlerimiz olarak ağırlıyoruz ama onlardan kalıcı olarak nasıl istifade ederiz, onların Türkiye’ye katkıları nasıl olur, Türkiye’nin ekonomik, toplumsal gelişmesine ne tür katkıları olur... Bundan sonra biz nasıl yeni Türkiye diyorsak bir de yeni Suriye olacak. Bu savaştan sonra, yıkımdan sonra yeniden ayağa kalkan bir Suriye olacak. Bu yeni Suriye’nin içerisinde de Türkiye’nin dostları olan bir büyük kitlenin çok faydalı olacağı kanaatindeyiz. Vatandaşlarımız rahat olsunlar. Henüz Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusunda yapılmış, tamamlanmış bir çalışma yoktur. İçişleri Bakanlığımız bu konuda çalışıyor. Çok sayıda nitelikli insan var, Türkiye’ye katkı sunabilecek insanlar var. Bu anlamda bu çalışmalar, kriterler ortaya konulur. Ortada henüz hiçbir şey yokken ve maalesef bazı muhalefet çevreleri, sırf 'muhalefet olsun, Türkiye’de bir belirsizlik ortamı oluşsun' diye sanki bütün mesele belliymişçesine, hiç çerçevesi belli olmayan bir konuda çok teferruatlı, biraz da fısıltı gazetesini çalıştırarak birtakım konular gündeme getiriyor, bunlar doğru değildir."

"AP'deki sergi doğrudan siyasi bir destektir"
Avrupa Parlamentosundaki (AP) terör örgütü PKK ve PYD fotoğraf sergisi açılmasına ilişkin soru üzerine Kurtulmuş, dünyada çok sayıda terör örgütü olduğunu söyledi.

Boko Haram'dan PKK'ya, PYD'den El Kaide'ye bu terör gruplarına bazı ülkelerce destek verildiğini belirten Kurtulmuş, bu ülkelerin kimisinin lojistik kimisinin de siyasi destekte bulunduğunu anlattı.

Bazı terör örgütlerine maddi destek bazılarına da silah temin edildiğine dikkati çekerek, "Birçok ülke bu terör örgütlerinin arkasındaki desteğini çeksin, dünyanın en sıkı terör örgütü bir haftada çözülür, yok olur gider. Kimse kimseyi kandırmasın. Dünyada terör bu kadar büyük bir canavar halini aldıysa bunlara verilen desteklerin çok büyük payı vardır. Türkiye olarak başından itibaren şunu söylüyoruz, terörün iyisi kötüsü olmaz." diye konuştu.

"AP'deki bu sergi açık ve doğrudan siyasi bir destektir" ifadesini kullanan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Maalesef dost ve müttefik bildiğimiz bazı ülkelerin göz göre göre, açıkça, terör örgütlerine nasıl destek verdiklerini, nasıl bunların kendi ülkelerinde palazlanmasına ve bir takım legal görünümlü faaliyetler yapmalarına, para toplamalarına, örgütlenmelerine destek olduklarını, hatta onların kara propagandalarına ne denli yardımcı olduklarını biliyoruz. 64. Hükümet'in Başbakanı Sayın Davutoğlu'nun Brüksel'de toplantı yaptığı sırada AP binasının 50 metre ötesinde PKK'nın bayraklarının açılması buna en somut göstergelerden birisidir. AP'deki 3-5 milletvekili sıradan oraya gelmediler. Onların korumaları, kollamalarıyla bu sergi açılıyorsa bunun açık siyasi destek olduğu görülüyor. Bunu yapanlara fayda sağlamayacağı açıktır. Türkiye olarak asla kabul etmeyiz."

"Herkes teröre karşı durmak durumunda"
"Bumerang gibi teröre şu veya bu şekilde destek verenler, terör örgütünün yaptığı eylemlerle muhatap oluyorlar." diyen Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Dünyanın en iyi korunan havaalanları teröre muhatap oluyor. Dünyanın en sıkı korunan başkentleri teröre muhatap oluyor. Herkesin aklını başına alması lazım. Herkes teröre karşı durmak durumunda. Terör bir insanlık suçu. Terör örgütlerinin topyekün hepsi insanlığa karşı savaşan örgütlerdir. Terörün, dini, mezhebi, meşrebi olmaz. Terörün sağladığı insani bir fayda olmaz. Bu serginin kabul edilmesi asla mümkün değildir. Türkiye'ye karşı doğrudan doğruya yapılmış bir kara propagandanın parçasıdır. Böyle görüyoruz."

"Mısır ile ilgili resmen başlamış bir süreç yok"
Kurtulmuş, Türkiye'nin, İsrail, Mısır ve Rusya ile ilişkililerine yönelik soru üzerine, "Mısır ile ilgili fiilen ve resmen başlamış bir sürecin olmadığını ifade edeyim." dedi.

Bu ülkelerin her birisiyle ilgili tutumlarının farklı olduğuna işaret eden Kurtulmuş, bölgenin yeni gelişen dış politika şartlarını iyi görmek gerektiğini söyledi.

Komşularla sorunları mümkün olduğu kadar ortadan kaldıracaklarını dile getiren Kurtulmuş,"Düşmanlıkları azaltacağız, dostlukları artıracağız. Güvenliğimizi bu yolda garanti altına almaya çalışacağız" dedi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Hem de bölgenin güvenli bölge olmasının önünü açacağız. Bunların her bisiyle ilgili farklı durumlar söz konusudur. Suriye meselesi farklıdır, İsrail ve Rusya meselesi farklıdır. Mısır meselesi bambaşkadır. Sonuçta bunlarla ilgili bütün perspektifleri ortaya koyuyoruz. Niyetimizi ortaya koyuyoruz. Bölgede barışın sağlanmasından yanayız." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.