1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Kurtuluş SAVAŞINDA TÜRKİYE’NİN DURMU
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Kurtuluş SAVAŞINDA TÜRKİYE’NİN DURMU

A+A-

Aşağıdaki yazıyı  bilgilerine ve tarihi kayıtlarına önem verdiğim, Konyalı, Konya kültür ve ekonomisine katkı yapmaya çalışan, elektrik mühendisi  Kemal Başaran kardeşim göndermiştir.

Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’nda  verdiği ve bugünde yapmamız gerekenleri tarih ışığı altında toplayıp göndermiş. Birlikte okuyalım isterseniz.

Kurtuluş Savaşında Türkiye’nin durumu,
Günümüzde yapılan israf ,dengesiz yatırım lüks harcama ve borçlanma
Ülkemizde günde 4-5 milyon ekmeğin, otel ve lokantalarda yüz binlerce kişinin doyabileceği yemeklerin çöpe atıldığı son 40 yıl içerisinde milyarlarca doları sanayiye, üretime, ticarete, ihracata yönlendirilmesi gereken sermayemizi toprağa, betona gömdük.
Ticaret ve sanayi yatırımlarının bir faydası da istihdam imkanı oluşur insanlar çalışır işsizlik azalır.
Allah aziz milletimize bir daha Kurtuluş Savaşı yaşatmasın, ülkemizi böldürtmesin, şanlı bayrağımızı gönlerden indirtmesin, camilerde ezanlarımızın okunmasını dindirtmesin  inşallah.
Ülkemiz Birinci Dünya savaşında çeşitli cephelerde yenilmiş Osmanlı toprakları parçalanmış, Anadolu toprağı onlarca devlet arasında paylaşılmış. Bu ortamda olan bir millet hangi şartlarda kurtuluş savaşı yapmış.

ATATÜRK KURTULUŞ SAVAŞI ÖNCESİ ÜLKENİN İÇİNDE BULUNDUĞU EKONOMİK SIKINTILARI GÖZ ÖNÜNE ALARAK MİLLETİN ORDUYA YAPACAKLARI YARDIMLARI AŞAĞIDA AÇIKLAMIŞ.

Tekalifi Milliye Emirleri, günümüz diliyle Ulusal Yükümlülük Emirleri, on ayrı emirden oluşmakta ve on ayrı konuyu kapsamaktadır. Mustafa Kemal Paşa'nın yürürlüğe koyduğu yasa gücündeki Tekalifi Milliye Emirleri'nin ana hatları şöylece özetlenebilir:

Bir numaralı emir: Her ilçede kaymakamın başkanlığında, komisyonlar kurulacak, Tekalifi Milliye Emirlerinde belirtilen malların toplanması ve halka hizmet yükleyen emirlerin yerine getirilmesiyle bu komisyonlar görevlendirilecektir.

İki numaralı emir: İşgallerden artakalan topraklardaki her ev bir kat çamaşır, bir çift çorap ve bir çift çarık hazırlayarak komisyona teslim edecektir.

Üç numaralı emir: Tüccar ve halk elinde bulunan çamaşırlık bez, patiska, pamuk, yün, kumaş, kösele, deri, çarık, ayakkabı, kun- dura çivisi ve ipliği, nal, yular, semer gibi savaşçıların ve atlarının donatılması için gerekli malzemenin yüzde kırkını komisyonlara teslim edecektir. Bunların bedeli sonradan ödenecektir.

Dört numaralı emir: Halkın ve tüccarın elinde bulunan buğday, un, saman, arpa, kuru fasulye, bulgur, nohut, pirinç, mercimek, koyun, keçi, kasaplık sığır, şeker, gazyağı, sabun, zeytinyağı, tuz, çay ve mumun yüzde kırkı ordu adına el koyulacaktır. Bunların bedeli daha sonra ödenecektir.

Beş numaralı emir: Halk elindeki at arabası, yaylı, öküz arabası, kağnı, at, eşek, katır, deve, deniz motoru, taka ve benzeri taşıt araçlarıyla, ayda bir defa olmak ve yüz kilometreyi geçmemek şartıyla orduya ait malzemeyi istenen yere kadar parasız taşıyacaktır.

Altı numaralı emir: Ülkeyi terk edenlerin hazineye geçmiş olan mallarından ordunun işine yarayacak olanlara el koyulacaktır.

Yedi numaralı emir: Halk elinde bulunan savaşta yararlanıla- bilecek her türlü silah ve cephaneyi teslim edecektir.

Sekiz numaralı emir: Halkın, tüccarın ve nakliyecilerin elinde bulunan benzin, gres, makine yağı, otomobil ve kamyon lastiği, buji, telefon, kablo, pil, sülfirik asit ve benzeri malların yüzde kırkma ordu adına el konulacak ve bedelleri sonra ödenecektir.

Dokuz numaralı emir: Demirci, marangoz, dökümcü, tesviyeci, saraç ve at arabası yapan esnaf ile imalathaneler savaş araç ve gereci üretim ve onarımı ile görevlendirilecektir. Ayrıca süngü, kılıç, mızrak ve eğer yapan zanaatkarlar bunların üretim ve onarım işlerin de çalıştırılacaktır. Görevlendirilen imalathanelere, esnafa ve zanaatkarlara geçimlerine yetecek ücret ödenecektir.

On numaralı emir: Halkın elinde bulunan dört tekerlekli at ve öküz arabaları, binek atı, top çekebilecek hayvanlar, yük beygiri, katır, eşek ve develerin yüzde yirmisine el konulacak, bunların bedel- leri sonradan ödenecektir.

Silah, cephane ve malzemesi bol, sırtını İngiliz endüstrisine dayamış Yunan ordusu karsısında Türk ordusunun ne kadar güç durumda olduğunu anlamak için, Tekalifi Milliye Emirleri ile halktan neler istediğine göz atmak yeterlidir.
Başkomutan Mustafa Kemal Paşa düşmanla olduğu kadar yoklukla da savaşmak zorundadır.
Yokluk, işgallerden artakalan topraklardaki ekonominin kısırlığından, sanayi kuruluşları olmayışından kaynaklanmaktadır. Hükümet elinde para olduğu zaman bile ordu için gerekli birçok malı satın alamamaktadır.

Örneğin, 50.000 çift ayakkabı satın almak için para bulunmuş, fakat piyasada satın alınacak ayakkabı bulunamamıştır. Ayakkabı fabrikası veya büyük çapta üretim yapabilecek imalathane de olmadığından, sipariş bile verilememiştir.
Bu yüzden, başkomutan para olsa da satın alamayacağı şeyleri her evden tek tek toplamak zorunda kalmışlar.

Türk Kurtuluş Savaşı, emperyalist saldırılara karşı yürütülen silahlı bir karşı çıkıştır. Bu mücadele boyunca ülke içindeki Müslüman olmayan azınlıklar, düşman ülkelerle aynı safta yer almışlardır.
Rum, Levanten ve Ermeni sermayedarları, açıkça Türkiye’ye karşı durmuşlardır.
O nedenle bu savaş, Anadolu Türk halkının katkısı ve desteği ile yürütülmüştür (Boratav, 1982, 8-9; Zürcher, 2000, 222-241)

Yukarıdaki açıklamalar ve emirlere bakarsanız önemli işler yapılmış ve Türk Milleti ve Türkiye Cumhuriyeti bu şartlar altında kurulmuştur. Sanki bugünde benzer bir mücadele yapılmaktadır. Bu mücadele de halkında devletimizi desteklemesi ve israftan kaçması gerekir. İsraf edilen şeyler devletimize, milletimize verilmelidir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.