1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kuş Pazarı’na yoğun ilgi
Kuş Pazarı’na yoğun ilgi

Kuş Pazarı’na yoğun ilgi

Muhacir pazarının yanında bulunan kuş pazarı, hafta sonu tatilinde stres atmak isteyen ve kuş meraklıları için vazgeçilmez bir yer oluyor. Adı kuş pazarı olmasına rağmen, sergilenen hayvanlar arasında tavşan, hindi, tavuk ve evcil hayvanlar bulunuyor.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Hafta sonu tatilini hayvanlara ayıran ve onları görmeye giderek stres atan kişilerin en uğrak yeri Muhacir Pazarı yanında bulunan kuş pazarı oluyor. Her ne kadar adı kuş pazarı olsa da sergilenen hayvanlar arasında tavşandan balığa tavuktan hindiye kadar birçok evcil hayvan bulunuyor. Hafta içinde şehir ve iş koşuşturması nedeniyle yorgun düşen birçok kişi stres atmak için hafta sonunu bekliyor. Özellikle güvercin bağımlılarının her hafta pazar günkü buluşma yeriyse, Kuş Pazarı oluyor. Güvercin meraklılarını bir araya getiren kuş pazarında çeşit çeşit güvercin bulunuyor. 5 liradan başlayan güvercin fiyatları 150 liraya kadar yükseliyor. Kaliteli güvercin almak isteyenler ise kesenin ağzını açmak zorunda. Çünkü güvercin tavan fiyatı yok.

OYUN GÜVERCİNLERİNE RAĞBET FAZLA

Kuş pazarı esnaflarından Murat Kaya, 35 yıldır güvercin meraklısı olduğunu ve işi ticarete dökerek kazanç sağladığını söyledi. Evde yetiştirdiği güvercinleri pazarda sattığını belirten Murat Kaya, Pazar alanında satmak için getirdiği güvercinlerin 10 liradan başlayarak en fazla 100 lira sattığını ifade etti. Güvercin meraklılarının Konya’da fazla olduğunu vurgulayan Kaya, oyun güvercinlerinin vazgeçilmez olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Şu anki güvercinlerin fiyatı Pazar alanında olduğumuz için 10 liradan başlayarak 100 liraya kadar çıkıyor. Oyun kuşu yani taklacı diye tabir edilen güvercinler her zaman talep ediliyor. Konya’da oyun kuşuna olan talep oldukça fazla. Süs kuşlarına da talep var ama süs kuşları besleyen meraklılar bir süre sonra sıkılıyor. Çünkü başka bir özelliği yok. Evde seyrettirecek kuşlar isterseniz bin liraya kadar satılan kuşlar var.”

SATIŞLAR OLDUKÇA İYİ

Kuş pazarında güvercin meraklılarının yoğun talep gösterdiğini belirten Murat Kaya, haftada bir kurulan bu pazarda günlük 70-80 adet güvercin sattığını bildirdi. Kendisinden başka kuş pazarı esnafının da aynı şekilde satışlarının fazla olduğunu ifade eden Kaya, “Pazarda güvercin türlerinde hareketlilik her zaman vardır. Çünkü güvercinlerin bağımlıları çok fazla. Üreticilerin fazla olması hem ucuza güvercin bulunmasına olanak sağlıyor hem de meraklıların daha yoğun olarak gelip güvercin almasına olanak sağlıyor” diye konuştu. Güvercin meraklısı Recep Uzun ise, kümesinde 50’den fazla güvercin olmasına rağmen Pazar günü gelerek beğendiği güvercinleri satın aldığını söyledi. Küçüklüğünden beri güvercine merakı olduğunu söyleyen Uzun, “Babam güvercin meraklısıydı ve bu merak bende de var. Her Pazar günü buraya gelir hoşuma giden güvercinleri alıyorum. Bugün de 10 tane güvercin satın aldım. Kümesimde 50 taneden fazla güvercin oldu. En çok tercih ettiğim güvercin türü ise taklacı diye tabir edilen oyun güvercinleri oluyor” dedi.

KUŞ PAZARI ESNAFI KENDİLERİNE YER İSTİYOR

100 yıldır var olan bu Pazar alanı Konya’nın kültürü haline geldi. Kuş pazarı esnafı ise kendilerine yer ayrılmadığı ve dağınık bir şekilde tezgahlarını açmaktan dolayı mağdur durumda. Büyükşehir Belediyesinden yardım bekleyen kuş pazarı esnafı, kuşların ve kümes hayvanlarının sergilenebileceği bir yer istiyor. Kümes hayvanları ve güvercinler için Konya’nın ilçelerinden ve il dışından müşterilerin geldiğini belirten kuş pazarı esnafı, dağınık ve görüntüsü kötü olan Pazar alanının düzenlenmesini istiyor. Kuş pazarı esnafı M. Ali Korkmaz, Tavukçular ile kuşçuların bir arada olmadığını ve kendilerinin Konya’da üvey evlat muamelesi gördüklerini söyledi. Pazar alanının birkaç sefer kapatılıp açıldığını söyleyen Korkmaz, “Büyükşehir Belediyesi bize yer tahsis etmesini istiyoruz. Biz kuş pazarı esnafı olarak mağdur oluyoruz. Her şey iç içe geçmiş durumda ve müşteriler buraya geldiğinde mağdur oluyor. Bu durum satışlarımızı da etkiliyor” dedi. Kuşçular Islah ve Koruma Derneği Başkanı Kemal Gökçe’de kuşçulara yer ayrılması için belediyeden yardımcı olmasını istedi. Kuşçuların mağdur olduğunu ifade eden Gökçe, “Her şey daha düzenli ve tertipli olması için bize bir yer tahsis edilmesini istiyoruz. Bu karmaşadan kurtulmalıyız. Bu görüntüler ne bize ne de Konya’mıza yakışmıyor” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.