1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. “Kuşaktan Kuşağa Çocuk Oyunları” 
“Kuşaktan Kuşağa Çocuk Oyunları” 

“Kuşaktan Kuşağa Çocuk Oyunları” 

Zeliha ve Lütfi Kulluk İlkokulu öncülüğünde başlatılan, Şerife Akkanat ve Zeki Altındağ İlkokullarının ortaklığı ile büyüyen eTwinning projesi “Kuşaktan Kuşağa Çocuk Oyunları” başarılı bir yılı ardında bıraktı.

A+A-

Konya’nın Selçuklu İlçesi okullarından Zeliha ve Lütfi Kulluk İlkokulu öncülüğünde başlatılan, Şerife Akkanat ve Zeki Altındağ İlkokullarının ortaklığı ile büyüyen eTwinning projesi “Kuşaktan Kuşağa Çocuk Oyunları” başarılı bir yılı ardında bıraktı.
Zeliha ve Lütfi Kulluk İlkokulu Müdürü Mehmet Çoban,  “Günümüz çocuklarının en büyük sorunu olan teknoloji bağımlılığı, çocuklarımızı geleneksel oyunlardan koparmış ve eve kapanmalarına neden olmuştur. Bu proje, öğrencilerin, teknolojik oyun bağımlılığından kurtarılmasını sağlamak, iletişim kurmayı unuttukları büyükleri ile paylaşımda bulunmalarına olanak sağlamak ve sosyal yönlerini geliştirmek için oluşturulmuştur. Sokakların geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de çocuk sesleri ile dolması amaçlanmıştır.”dedi.
Öğretmenler, tüm öğrencilerin oyunları öğrenmelerini sağlamış, oyunlar için gerekli materyalleri sınıflarında öğrencileriyle birlikte yapmıştır. Havaların ısınmasıyla birlikte oyunları oynamak için okul bahçesine çıkan öğrenciler kısa sürede oyunları, okullarındaki diğer öğrencilere de öğretmişlerdir. Artık bahçelerde unutulmaya yüz tutmuş olan, yedi kiremit, çelik çomak, birdirbir, el dikimi bebekler,  bilyalı arabalar ve daha nice oyunlar oynanmaya başlamıştır.
Projede öğrenciler teknolojinin faydalı yüzünü, web2 araçlarını kullanarak öğrenmiş,  proje ortakları ile webinarlar yapmış, teknoloji temelli projelerini geleneksellik ile birleştirmiştir. 
Proje için sınıfların yaptıkları oyuncaklar, katılımcı üç ortak okulla bir sergide buluşturulmuş, bölge halkına ve çevre okullara sunulmuştur. 9 Mayıs eTwinning günü yapılan buluşma, sadece oyuncakların görücüye çıktığı bir sergi olmamış, tüm öğrenci ve büyüklerin bu oyun ve oyuncakları oynadıkları bir festivale dönüşmüştür. Proje başlangıcında toplanan yazılı kaynaklar ile“Kuşaktan Kuşağa Çocuk Oyunları” kitabı oluşturulmuştur. Kitaba Zeliha ve Lütfi Kulluk İlkokulu Müdürü Mehmet Çoban da bir önsöz yazmıştır. Editörlüğünü Rehber Öğretmen Şerife Aksin’in yaptığı kitapta birçok oyunun dışında tekerlemeler ve sayışmalar yer almaktadır. HATİCE KARAKUŞ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.