1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Kutlu Doğum Haftası
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Kutlu Doğum Haftası

A+A-

Kutlu doğum sözünü duydum mu, tüylerim diken diken, içimde bir çoşku, gönlümde bir huzur duyarım. Kim bilir belki sizlerde aynı duygular içinde olmaktasınızdır.
Hz. Peygamber Efendimizin dünya gelişidir kutlu doğum.
İnsanlığın uyanışıdır, kutlu doğum.
Cehaletin biteceği, insanın insan muamelesi göreceği gündür kutlu doğum.
Putların ters yüz olduğu, Mecusilerin ateşinin söndüğü gündür kutlu doğum.
Ne mutlu ki, biz günü yaşamaktayız.
20 Nisan güzel bir gün.
Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed’in (S.A.V) doğum günüdür.
Hicri takvime göre Rebiülevvel’in 12. Pazartesi’si gününün gecesi, Miladi takvime göre de
571 yılının 20 Nisan gecesi doğmuştur yüce Peygamberimiz.
Hıristiyan Ortodoks olan Kıbrıslı Rumların ve tüm Hıristiyanların ise paskalyasıdır 20 Nisan günü. Paskalya, Hıristiyanlıktaki en eski ve en önemli bayramdır. Hıristiyanlara göre Hazreti İsa, çarmıha gerildikten sonraki 3. günde dirilmiştir.
20 Nisan günü Peygamberimizin doğum gününü, Hz. Peygamberimizi iyi anlamalıyız, iyi anlatmalıyız. Onun dünya’ya gelişi, bataklığa giden, kızların canlı canlı toprağa gömülmesinin durduğu gündür. Kulun, kula eğilmesi sonlandırılmıştır. Hak, hukuk inşa edilmiş, dünya düzeni yeniden dizayn edilmiştir.
Kölelik sona ermiş, kan davaları yasaklanmış, sevgi ve saygı çığ gibi büyümüş, kin ve intikam ayaklar altına alınmıştır.
Bu haftayı dolu dolu yaşamalıyız. Peygamber Efendimizi iyi anlatmalıyız. Onun Allah tarafından verilip, tebliği ettiklerine sadık kalmalıyız.
Alemler O’nu anmakla nurlanacak, her şeyin rengi nura dönecektir tekrar tekrar. O gece yıldızlar gezegenler ayrı bir şevkle ışık verecektir. O ( SAV) sevgisiyle kalplerimize; sünnetleriyle hayatımıza yeniden, daha bir canlı girecektir inşaallah……

Peygamberler zincirinin son halkası olan Hz. Muhammed ( SAV), tüm insanlığa gönderilmiş ve kendisine inananlar için en büyük rehberdir. Yüce Rabbimizin en sevgili kulu ve elçisidir.
O insanlığa gönderilmiş dünya ve ahiret cankurtaranıdır. Karanlıklar O’nunla aydınlandı. Tüm değerlerini yitirmiş insanlık O’nunla kendine geldi. Mazlumların, çilekeşlerin, ezilmişlerin sığınağı oldu. O’nu sevmeyenler dahi O’nunla huzur ve hayat buldu.
Gerçekten O'nun doğması ile bütün dünyada hüküm sürmekte olan cehâlet ve küfür ateşi sönmüş, putperestlik yıkılmış, zulmün baskısı son bulmuştur. Her Müslüman Peygamberini tüm yönleriyle tanımak ve tanıtmak zorundadır.
Kur'ân'da Peygamberimiz için "Allah'ın Resulünde sizin için güzel bir örnek vardır" (Ahzâb Sûresi, 21) buyrularak, müminlerin, hayatlarının bütün safhalarında onu örnek almaları tavsiye ve emredilir. Çünkü onun yaşam biçimi iman sahipleri için en güzel örnek, halleri, sözleri ve hareketleri en mükemmel rehberdir. Peygamberimiz de, "Ben ancak güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim" buyurmaktadır. Şefkat ve merhamete muhtaç olan yoksullara, gariplere karşı son derece yumuşaktı. Onların kırık ve mahzun gönüllerini alırdı. Küçük çocukları daima sever, okşardı. O hayvanları bile şefkatinden mâhrûm bırakmıyordu. Hayvanlara ve bütün canlılara karşı son derece merhametliydi. Siyer ve hadis alimleri derler ki;
“İçeri girmek isteyen kediye kapıyı kendi eliyle açıp onu içeri alırdı. Hastalığa yakalanmış bir horozun tedâvisiyle meşgul olmuştu. Bineğini kendisi tımarlayıp okşardı. Susuz kalmış bir köpeğe ayakkabıyla kuyudan su çekip veren kimseyi cennetlik, bir kediyi aç bırakan bayanın cehennemlik olduğunu bildirmişti.”
"Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik".(Enbiyâ Sûresi, 107) ayetinin gereği olarak, tüm âlemlere rahmet olan Hz Muhammed (SAV), tüm âlemleri saran bir şefkât ve sevgi ile insanlığı eğitmiştir. Tüm bağnazlık ve cehaletlikleri kaldırarak, yeni bir medeniyet ve beraberlik ruhu meydana getirmiştir. Bunu bizzat hayatıyla yaşayarak ispat etmiştir.
Bu nedenle Kutlu doğum haftanızı kutluyorum.
 

Bu yazı toplam 189 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.