1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kutlu Doğum Haftası başladı
Kutlu Doğum Haftası başladı

Kutlu Doğum Haftası başladı

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) doğum günü 20 Nisan'a denk gelen hafta kutlanan 'Kutlu Doğum Haftası' etkinlikleri başladı.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığınca her yıl farklı bir temanın ele alındığı haftada bu yılın teması 'Hazreti Peygamber ve Güven Toplumu' olarak belirlendi.

Kutlu doğum haftası etkinlikleri kapsamında Konya İl Müftülüğünün organizasyonuyla resmi kurum kuruluşlar ve Sivil toplum örgütlerinin katılımıyla 22 program gerçekleştirilecek. Dün başlayan etkinliklerle âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav)’in doğum günü kutlandı. Her yıl farklı bir tema ile kutlanan kutlu doğum haftasının bu yıl ki teması ise ‘Hz. Peygamber ve Güven toplumu’ olarak belirlendi. Konya İl Müftülüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Peygamber Efendimizin ‘Muhammedü’l Emin’ olarak anılmasının ve her döneminde güvenilir bir insan modeli olmasının belirlenen temada önemli bir etkisi olduğu söylendi. Hz. Peygamber ve Güven toplumu temasının ele alınacağı haftada Peygamber Efendimizin ortaya koyduğu örneklik çerçevesinde hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerde ele alınacak. Kutlu doğum haftasının ilk günü Konya’da gerçekleştirilen 4 programla başladı. Mevlana Kültür Merkezinde açılış programı yapıldıktan sonra KTO Karatay Üniversitesinde Hz. Peygamber ve Güven Toplumu konulu konferans gerçekleştirildi. Bugün de 3 programlarla kutlu doğum haftası kutlanmaya devam edilecek.

HZ. PEYGAMBER İLE GÜVEN TOPLUMU

KTO Karatay Üniversitesi ev sahipliğinde, dün Hz. Peygamber ile güven toplumu paneli ve umre yarışması ödül töreni gerçekleştirildi. Programa Konya sanayi Odası başkanı Hüseyin Çevik, Konya İl Müftüsü Ali Akpınar, ilçe müftüleri ve davetliler katıldı. Panel Kur-an’ı Kerim tilavetiyle başladı. Açılış konuşmasını yapan Karatay İlçe Müftüsü Hasan Hüseyin Aslantürk, 28 yıldır kutlu doğum haftasını büyük bir coşkuyla kutladıklarını ve peygamber efendimizi en iyi şekilde öğrenerek insanlığa da öğretmeye çalıştıklarını söyledi. Bu yıl ki temanın güven konusuyla ilgili olmasını değerlendiren Müftü Aslantürk, bugün hepimizin en çok muhtaç olduğu konuların başında güven sorununun yer aldığını belirtti. Aslantürk, “Hem fert olarak hem aile olarak hem ümmet olarak güven bunalımında olduğumuz muhakkaktır. Özellikle ülke olarak hiç kimsenin yarınla ilgili sanki garantisi yok gibi. Yarın hangi ülkenin başına nasıl bir bela gelecek, nelerle meşgul edilecek, buna birileri karar veriyor ve zamanı geldiğinde icra ediyorlar” dedi.

O’NU DOĞRU ANLAMALIYIZ

KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Bekir Aydoğan ise, “O bütün insanlığa kucak açan bir barış ve saygı öğretisinin taşıyıcısı olmuş, doğruluk ve güzel ahlakın en iyi örneğini kendi hayatıyla göstermiştir” diye konuştu. Küresel dünyanın şiddet ve terörle sarsıldığını ve ülkelerin bunalıma girdiğini dile getiren Aydoğan, O’nu doğru anlamanın büyük önem taşıdığını söyledi. Aydoğan, “Bütün insanlık örnek bir şahsiyet olan Peygamber Efendimizi daha iyi tanıdıkça ve anladıkça inanıyorum ki mesajının mahiyetini çok daha güçlü bir şekilde anlayacağız. Şiddet, nefret, terör ve bencilliğin küreselleştiği bunalım içindeki bütün toplumların arayışlarının kararına itildiği bir çağda yaşıyoruz. Adalet içinde, kardeşçe paylaşma, barış içinde bir arada yaşamanın daha çok önem arz eden bir dönemde, O’nu doğru anlamak büyük bir önem taşımaktadır” şeklinde konuştu. Yapılan konuşmaların ardından Umre yarışmasında dereceye giren 5 öğrenciye hediyeleri takdim edildi. Daha sonra Karatay Müftülüğü Türk Tasavvuf Musikisi Korosu, ilahiler söyleyerek salondakileri mest etti.

Etiketler :
Kutlu Doğum Haftası başladı

Kutlu Doğum Haftası başladı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.