1. YAZARLAR

  2. Ahmet Balcıoğlu

  3. Kutlu Doğum Haftası Bereketi
Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu
Yazarın Tüm Yazıları >

Kutlu Doğum Haftası Bereketi

A+A-

Kutlu Doğum Haftasında, Peygamberimizi çeşitli yönleriyle anlamak için bir çok etkinlikler yapılmaktadır.
Aslında sadece o bir hafta değil günler öncesinden Sevgili Peygamberimiz bir çok yönden bir çok insanın gündemine girmektedir. O hafta faaliyetler zirveye çıkmaktadır.
Konu peygamberimiz olunca akan sular duruyor. İnsanımızın peygamber sevgisi enteresandır. Sünnete uymak konusunda yeteri kadar hassas olmasa da Peygamberimizi çok sevmektedir. Bu sevgiyi anlamaya ve yaşamaya yönlendirmek için bu hafta önemli bir fırsattır.
Burada niyet önemlidir. Niyet halis olmalıdır. Niyet, Peygamberimizin daha iyi anlaşılması olmalıdır. Yapılacak faaliyetleri bu noktadan hareket ederek tespit etmeliyiz.
Farklılık oluşturacağız diye anormal uygulamalar yapmaya gerek yok. Kur'an şeklinde pasta yapıp da kesip yemek noktasına da varılmamalıdır.

KUTLU DOĞUM HAFTASI BEREKETİ

Son yıllarda yapılan bir farklı güzellik, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bir ana tema belirlenmekte ve bu tema çerçevesinde programlar yapılmaktadır. Bu vesile ile konu tüm Türkiye'ye ulaşmakta ve anlaşılması için çaba harcanmaktadır.
Diyanet İşleri Başkanlığının bu yıl belirlediği ana tema “BİRLİKTE YAŞAMA AHLAKI”dır. Bunu sadece gayri Müslimlerle bir arada yaşama değildir. Birlikteliğin olduğu her alanda bu ahlakı geliştirmeliyiz. Eşler arası, anne-baba çocuk, kardeşler, akrabalar, komşular, sokak, mahalle, köy, kasaba, ilçe, il, ülke, din, insanlık vb. bu bir arada yaşama ahlakını geliştirmemiz elzemdir.
Programlar, ilçe müftülüklerinin planlamasıyla hafta boyunca köylere varıncaya kadar kutlu doğum neş’esi toplumun her katmanına ulaşmaktadır. Kutlu Doğum Haftası okulların resmi kutlamasına alındıktan sonra da bu vesileyle tüm okullarda öğrencilerimizin bu coşkuya katılmaları sağlanmaktadır.
Dikkat edeceğimiz husus, olayı asli mecrasından çıkarmamak olmalıdır. Mesele sulandırılmamalıdır. Şova dönüştürülmemeli, ihlas ve samimiyet sürekli ön plana alınmalıdır.
Peygamberimizin hayatımızın merkezinde yanıbaşımızda olmalıdır. Kutlu doğum günleri, öğrenme coşku ve paylaşımlarımızın arttığı günler olarak hayatımıza devam etmeliyiz.
Önerimiz, her gün sevgili peygamberimizin birkaç hadis-i şerifini okumak ve oradaki güzellikleri hayatımıza aktarmaya çalışmaktır. Bu haftanın esas kalıcı etkisi bu şekilde olacaktır.
Haydi nasibinizi almaya, Efendimizle hadisleri üzerinden konuşmaya.
Üç aylar bu anlamda önemli bir fırsat olabilir. İyiliği kesintisiz olarak yapmaya ve çoğaltmaya devam edeceğiz hep birlikte.
Hepinizin bereketli üç aylarını tebrik ediyorum.
Muhabbetlerimle

NURETTİN YILDIZ’DAN GÜZEL SÖZLER


- "Bir yemek; hazırlanması, yenmesi, bulaşıklarıyla beraber bir saatte bitecekken bir kadının sabahından akşamına kadar vaktini alıyor ve ibadete, kitap okumaya, zikre, tesbihe, sılayı rahime vakit bırakmıyorsa bunun adı puttur!"
- "Bir delikanlı, ahlaklı bir genç sabah kalktığında birdenbire terörist olmuyor. Hep küçük bir açıyla sapmalar başlar. Bir gencin sigaraya başlaması, o dumandan nefret etmemekle başlar."
- "Futbol haram mı, helal mi; dur bir dakika! Bir: Sen, çocuğa vakit zayiatının mübahlığını aşıladın. Üç saattir boş boş seyrediyorsun. İki: Kaç tane çıplak adamın avretini seyretmekte sakınca olmayacağına dair çocuğa eğitim vermiş oldun. Sen öyle bir şey demedin. 'Bacaklara bakmak serbesttir.' diyecek hâlin yoktu. Şeytan, 'Çocuk yaramazlık yapmasın diye' gibi bir mazeretle yola çıkarır zaten."

HABERİNİZ OLSUN DİYE

25-26 Nisan 2015’de Mevlana Kültür Merkezinde YECDER (Yunus Emre Camii Derneği) önderliğinde ulusal “CAMİ VE CEMAATİN İNŞASI VE İHYASI” isimli sempozyum düzenlenecektir. Kaçırılmaması gereken bir fırsat diye düşünüyorum.

 

Bu yazı toplam 242 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.