1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Kutlu Doğum Haftasında Güller Açıyor!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Kutlu Doğum Haftasında Güller Açıyor!

A+A-

Peygamber Efendimiz (sav) doğum gününü kutlamak amacıyla her yıl 14-20 Nisan tarihleri arası KUTLU DOĞUM HAFTASI olarak kutlanmaktadır.
Şehrimizin belli yerlerine Kutlu Doğum Haftası duyuruları içeren pankartlar, afişlerin yanında camilerimizde vaaz ve hutbelerde, konferanslar, panellerde Cihan nuru insanlığın kurtarıcısı Hz. Muhammed(sav) anlatılır.
Şehrimizde Müftülüğümüzün hazırlamış olduğu belli etkinlik programı dolu dolu geçmektedir.
Peygamber Efendimizin hayatı anlatılırken, peygamberimize salâtı şerifler, natı şerifler okunur. Bize bıraktığı Kuranı Kerimden mesajlar verilir.
Peygamberimizin bizlere öğütleri olan hadisi şerifler tekrar tekrar aktarılır. Kutlu Doğum Haftası suresince ilahiler, sureler, kasideler, şiirler okunarak coşku muhabbetle kutlanır.
Rahmetli Ahmet Kabaklı Hoca gençlik yıllarımda Tercüman Gazetesinde Günışığı köşesinde okumuştum.
“Anadolu’da Türk İnsanı olarak Hz. Muhammed(sav) Peygamberimize sevgimiz derecesi ölçülemez olduğunu ifade eden yazıydı. Kabaklı Hocanın Konya Bozkır’dan İstanbul’a göçmüş manavlık yapan Mehmet Amcanın Hanımı Gülseren Bacıya bir gün sormuş;
--- Gülseren bacı baban-annen senin adını niye Gülseren koymuş? Sorusuna verdiği cevap enteresandır;
--- Saygıdeğer Hocam, gül peygamber efendimizin remzidir. Bizim Bozkır’da dahası Konya’da gül ile başlayan birçok ad vardır. Hz. Muhammed’(sav)e hürmeti, muhabbeti, sevgisini ifade etmek içindir. Bizler Peygamber Efendimize hürmeten bu adları dün koyduk bundan böylede koymaya devam edeceğiz.
Şeklinde konuşmayı Günışığı köşesinde okuyucularıyla paylaşmıştı Rahmetli Kabaklı Hoca.
Acizane ben çevremde Bozkırlı Gülseren Bacımızın işaret ettiği adları yazayım dedim;
Gül, Gülaç, Gülaçtı, Gülafet, Gülal, Gülal, Gülal, Gülara, Gülaslı, Gülaver, Gülay, Gülasya, Gülaydın, Gülayşe (Ayşegül) Gülbağ, Gülbahar, Gülbeyaz, Gülbanu, Gülbeden, Gülben, Gülbeniz, Gülberk, Gülbeşeker, Gülbike, Gülbeyaz, Gülden, Gülseren, Güldane,……………..
İnanın bu köşe yüzlerce adı yazmaya yetmeyeceğini gördüm. Ancak, derlediğim bu adları arşiv dosyamda sakladım. Müslüman Türk İnsanın Peygamberi Hz. Muhammed(sav) hürmetini, sevgisini muhabbetini ortaya koymaktadır.
Öte yandan askerine MUHAMMED(SAV)’İN ASKERİ manasına gelen MEHMETCİK adını hiçbir İslam ülkesi yahut Milleti vermemiştir. Asırlarca Kurana, İslama hizmet etmiş takva makamıyla şereflendirilmiş olan TÜRK MİLLETİNE nasip olmuştur.
Anadolu’da asker ocağına PEYGAMBER OCAĞI denilmektedir.
Anadolu’da Türk İnsanı olarak her zaman Peygamber Efendimizin bıraktığı Kuran’ı Kerim ve Hadisi Şeriflerde işaret ettiği sünnetlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz. O zaman gelin;

“ONA UYUNUZ, ONU ÖRNEK ALINIZ Kİ, SİZDE HERGÜN YENİDEN DOĞSUN, YÜREĞİNİZİ VERİN Kİ ONA YARIN ORADA SİZİNLE OLSUN!…
EY ALLAHIM! EFENDİMİZ BÜYÜĞÜMÜZ MUHAMMED’(sav)E EVLADI IYALİNE ASHABINA SALATI SELAM OLSUN!
Bilvesile KUTLU DOĞUM GÜNÜMÜZ MÜBAREK OLSUN! Diyerek yazımı bitiriyorum…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.