1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kutlu; 'Veda Hutbesi Referans'
Kutlu; 'Veda Hutbesi Referans'

Kutlu; 'Veda Hutbesi Referans'

Aliya İzzetbegoviç Camii Güzelleştirme ve İmar Derneğince düzenlenen, “Dinimizde İnsan Hakları” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu, insan hakları konusunda Hz. Muhammedi

A+A-
Veda Hutbesi İnsan Haklarında Referans

Konya’nın Selçuklu İlçesinde faaliyet gösteren Aliya İzzetbegoviç Camii Güzelleştirme ve İmar Derneğince düzenlenen “Dinimizde İnsan Hakları” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu; Uluslararası düzeyde insan haklarının gelişim süreciyle ilgili, 1215 Magna Carta, 1689 Bill Of Rights, 1776 ABD Bağımsızlık Bildirgesi veya 1789 Fransız Devrimi gibi temel metinlere bakıldığında, insan hakları konusunda Hz. Muhammed’in “Veda Hutbesi” nin bir referans olduğunu kaydetti.

Modern hukukta yer alan, mal, can ve namusun korunması, emanetin teslimi, faiz ve kan davasının kaldırılması, kadın hakları, kardeşlik hukuku, miras hakkı, ırk ve dil üstünlüğünün yok sayılması gibi temel kavramların “Veda Hutbesi”nde koruma altına alındığının altını çizen Kutlu, Ceza hukukunda suçların bireyselliği, suç ve cezaların şahsiliği ilkesi çerçevesinde, özellikle İslam dininin insan hakları konusunda bir takım kural ve kaideler ortaya koyduğunu söyledi.

1982 Anayasası İnsan Haklarına Duyarsız
Gündemdeki anayasa değişikliği tartışmalarına da değinin Kutlu, 1982 Anayasası’nın insan hakları, düşünce ve ifade özgürlüğü konusunda duyarsız kaldığını ifade ederek, 1982 Anayasası’nın “Ancaklar Anayasası” olarak değerlendirildiği söyledi. Kutlu, yeni anayasasının; milli irade, insan hakları, düşünce ve ifade özgürlüğü, temel hak ve hürriyetler gibi temel kavramları tereddütte mahal bırakmadan toplumda kabul edilebilir, tutarlı, herkesi asgari seviyede mutlu edebilecek bir anayasa olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Aliya İzzetbegoviç Camii Güzelleştirme ve İmar Derneği Başkanı İbrahim Günay sunumlarından dolayı Önder Kutlu’ya teşekkür etti. Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Muhsin Görgülügil tarafından da Kutlu’ya plaket takdim edildi.  Konferansa, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Konya İl Müdürü Cemil Paslı, Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Muhsin Görgülügil, Konya Ticaret Odası Meclis Üyesi Mehmet Çenesiz, Sağlık-Der Konya Şube Başkanı Mustafa Şimşek’in yanı sıra camii cemaati ve diğer misafirler katıldı. Programda sonunda katılımcılara aşure ikramında bulunuldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.