1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Kutsal Aylar
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Kutsal Aylar

A+A-

İslam alemi için, kutsal ayların içindeyiz. Bazılarımız hayıflanabiliriz. Ne çabuk zaman geçiyor. İnsan ömrü de böyle işte. Zaman ve ömrümüz su gibi akıp gitmektedir.
Ömrümüzde zamanın kıymetini bilmeliyiz.
Geçen zamanın geri dönüşü yoktur. Birçok eş- dost ve yakınlarımız geçen 3 ayların başlangıcında yanımızda, yakınımızda idi. Bugün belki yok. Aynı akıbete birde uğrayacağız. Allah sonumuzu, 3 aylarımızı hayırlı etsin.
Bugün idrak edeceğimiz mübarek Receb ayı, kameri ayların yedincisidir. “Eşhur-i hurum”dan olan bu ay, Şehrullah yani Allahü Teala’nın ayıdır. Bu aya sağlığımız elveriyorsa oruçlu girmeli ve bu ayda çok dua edilmelidir.
Receb ayının 1. Günü oruç tutanlara 3 senelik, 2. Günü oruç tutanlara 2 senelik, 3. Günü oruç tutanlara ise bir yıllık nafile oruç sevabı verileceği inancımızdadır. Bu bir hadis-i şeriftir ve sabittir. Üç günden sonra her gününe birer ay oruç sevabı verilmektedir. Bu ay Cenab-ı Hakk’a mahsus bir ay olduğu için yalnız Zat-ı İlahi’yi bildiren İhlas Suresi’ni çok okumak lazımdır.
Özellikle bu aya hürmet olarak, ayrıca günde 11 defa İhlas-ı şerif okumalı, tevhid, istigfar ve salavat-ı şerifeyi ihmal etmemeliyiz. Bu ayda İslam alemi 2 kandil kutlayacaktır.
İlki Cuma gecesi “Regaip Kandili”
Diğeri bu ayın 27. Gecesinde “Mi’raç Kandili”dir.
Bu ayın ilk gecesi bir tespih namazı veya Receb-i Şerif’in ilk onu zarfından bir defaya mahsus olmak üzere kılınan on rekat namazda kılınabilir. Önümüzdeki günlerde bu namazların kılışını kitaplarımızda ve camilerimizde imamlarımız tarafından anlatılır.
Tekrar mubarek aylarınızı kutluyorum. Allah ülkemize, milletimize ve sizlere hayırlara vesile olsun.
Yazımı bir nükte ile bitireyim.
Bir tıp fakültesinde yapılan sözlü sınavda, öğrenciye :
“Hastayı neyle terletmeli?” diye sorarlar. Öğrenci her cevabı verişinde :
“Daha, daha” diye iyice öğretmenler yormuş. Terlemek için bilinen bütün ilaç ve tedbirlerin hepsini söylediği halde yine de “ Daha başka” diye sorulunca :
“Eğer hasta bunlarla terlemezse, buraya getirip imtihan etmeli” demiş.

Bu yazı toplam 354 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.