1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kütükcü, İran’da düzenlenen ECO CCI Toplantısına katıldı
Kütükcü, İran’da düzenlenen ECO CCI Toplantısına katıldı

Kütükcü, İran’da düzenlenen ECO CCI Toplantısına katıldı

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte İran’da düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası (ECO CCI) 21'inci Yürütme Kurulu Toplantısı’na katıldı.

A+A-

Müzakere toplantılarında Türk heyetine başkanlık yapan Kütükcü, 10 ülkeden oluşan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) ülkelerinin, etrafındaki komşu ülkelere birlikte dünya nüfusunun yarısını oluşturduğunun, ancak dünya ticaretinden sadece yüzde 2 pay aldıklarının altını çizerek, “Dünya ekonomisi sancılı bir dönemden geçiyor. Bu dönemde yeni bir çıkış yolu bulabilmek için, Türkiye, Afganistan, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Tacikistan ve Türkmenistan’dan oluşan ECO ülkelerinin birbirleriyle ve dünya ile yaptıkları ticareti artırmaları çok önemli. Bunun için de bu ülkeler arasında hayata geçmeyi bekleyen, ticaretteki engellerin aşamalı olarak kaldırılmasını öngören ticaret anlaşması ECOTA bir an önce yürürlüğe girmelidir” dedi.

“Bu büyük ticari potansiyel açığa çıkarılmalıdır”
Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası (ECO CCI)’nda Türkiye’yi temsil eden TOBB adına 21. Yürütme Kurulu’na katılan Kütükcü, bu ülkelerin çok önemli ticaret yolları üzerinde yer aldıklarını ve yer altı kaynakları açısından yüksek bir potansiyel taşıdıklarını da ifade ederek, “Karşılıklı ticaretin artması için ECOTA’nın hayata geçmesinin yanı sıra, vizelerin karşılıklı kaldırılması, lojistik kanalların etkin kullanılması ve gümrük tarifelerinin uyumlaştırılması da şart. Türkiye, bunların hepsine olumlu bakan bir ülke. İnşallah önümüzdeki dönemde somut adımlar atılarak, bu büyük ticari potansiyel açığa çıkarılacaktır” ifadelerini kullandı.ECO CCI Toplantılarına katılmak üzere İran’a giden TOBB heyeti ayrıca, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) Genel Sekreteri Büyükelçi Halil İbrahim Akça ve İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mohammad Nahavandian’ı da ziyaret etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.