1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kütükcü: Sanayiye daha fazla konsantre olmalıyız
Kütükcü: Sanayiye daha fazla konsantre olmalıyız

Kütükcü: Sanayiye daha fazla konsantre olmalıyız

Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, ikinci çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi.

A+A-
Kütükcü, 2016 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4.7 büyüyen Türkiye’nin, ikinci çeyrekte de yüzde 3.1’lik büyüme kaydetmesinin büyümenin devam etmesi açısından önemli olduğunu ifade ederek, “İkinci çeyrekteki yavaşlamanın kalıcı olmayacağını düşünüyoruz. Ancak Türkiye sanayiye ve üretime daha fazla konsantre olmalı” dedi. 

“İkinci çeyrek büyüme oranımızda bir yavaşlama görülse de, dünyadaki ve bölgemizdeki sorunlara, içerideki ihanet girişimlerine ve teröre rağmen ülkemizin büyümesi memnuniyet verici” ifadelerini kullanan Kütükcü, “Türkiye, ihanet çemberinin ortasında dahi büyümeyi başararak, tarihi bir başarıya imza atmıştır” dedi.

“ikinci çeyrekteki yavaşlama kalıcı olmaz”
Açıklamasında dünyadaki pek çok ülkenin büyümesinin ya negatif tarafta ya da yüzde 1’ler civarında olduğunu hatırlatan Kütükcü, “Hükümetimizin özel sektör yatırımlarını ve tasarrufları artırmaya yönelik attığı adımlar ve Üretim Reform Paketi gibi reformlar önümüzdeki dönemde büyüme oranlarımızı pozitif etkileyecek, ülkemizi olumlu yönde ayrıştırmaya devam edecektir. Çünkü, Türkiye çok daha yüksek büyüyecek bir özel sektör dinamizmine sahip” şeklinde konuştu.

Kütükcü, Temmuz ayında sanayi üretiminde yaşanan yüzde 7’lik düşüşe rağmen imalat sanayinin ikinci çeyrekte yüzde 3.9 büyümesinin de önemli olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bu yılın ikinci çeyreğinde, tarım sektörü bir önceki yılın aynı çeyreğine göre sabit fiyatlarla yüzde 1 düşerken, sanayi sektörü yüzde 3,9, hizmetler sektörü ise yüzde 3,6 artış kaydetmiştir. Sanayideki yüzde 3.9’luk büyüme önemli ama yeterli değil. Daha yüksek büyüme ve kalkınma için sanayiye ve üretime daha fazla konsantre olmalıyız”
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.