1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kütükcü: 'Türkiye’yi kıskaca almaya kimsenin gücü yetmeyecek'
Kütükcü: 'Türkiye’yi kıskaca almaya kimsenin gücü yetmeyecek'

Kütükcü: 'Türkiye’yi kıskaca almaya kimsenin gücü yetmeyecek'

Konya Sanayi Odası (KSO) Eylül ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkan Vekili Kadir Büyükkara başkanlığında gerçekleştirildi.

A+A-

Toplantının açılışında konuşan Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, sözlerine şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyerek başladı. Türkiye’nin bir yandan terör örgütleri diğer yandan da kredi derecelendirme kuruluşları üzerinden kıskaca alınmaya çalışıldığını ifade eden Kütükcü, “Buna kimsenin gücü yetmeyecek” dedi.
Türkiye’nin dünya ekonomisindeki daralmaya rağmen ikinci çeyrekte yüzde 3.1 büyümeyi başardığının altını çizen Kütükcü, “Ekonomik göstergelerdeki tüm iyimserliğe rağmen Moodys’in ülkemizin kredi notunu düşürmesi, kararın tamamen siyasi olduğunu göstermektedir. Kredi derecelendirme kuruluşlarının yanlı ve siyasi bu tür kararları Türk özel sektörü olarak bizim ancak çalışma ve üretme azmimizi artırır” şeklinde konuştu.

“Yeni nesil sanayi modeli için önemli bir adım”
Konuşmasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan ve önümüzdeki günlerde hayata geçmesi beklenen Üretim Reform Paketine de değinen Kütükcü, sanayiyi önceleyen, yatırımı ve üretimi teşvik eden bakış açısının iş dünyasına heyecan verdiğini belirtti. Kütükcü, paketin Türkiye’nin yeni nesil sanayi modeline geçmesi için önemli bir adım olduğuna işaret ederek, KSO olarak pakete katkıda bulunmak için yaptıkları çalışmalardan bahsetti.

“Konya sanayisi adına gurur verici”
Meclis üyelerine Konya Sanayi Odası ve Konya Organize Sanayi Bölgesi (KOS)’nin faaliyetleriyle ilgili bilgi de veren Kütükcü, KOS’un Türkiye’ye örnek bir OSB haline geldiğini, bu durumun Konya sanayisi adına gurur verici olduğunu söyledi. 4 milyon metrekareden oluşan 4. genişleme alanında 61 fabrikanın üretime geçtiğini aktaran Kütükcü, 5. genişleme alanını yatırıma açmak için çalışmaların aralıksız devam ettiğini, bölgenin kamulaştırma çalışmaları tamamlanır tamamlanmaz yatırıma açılacağını kaydetti.

“KOS’ta yeni enerji yatırımları başladı”
Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde enerji başta olmak üzere diğer alanlarda yapılan yatırımlara da değinen Kütükcü, 1 MW’lık güneş enerjisi santrali kurulan bölgede, 3MW’lık yeni bir güneş enerjisi santrali daha kurulduğunu ifade ederek, “Bölgemizde enerji çeşitliliğine önem veriyoruz. Bu anlamda güneş enerjisi yatırımları bizim için önemli. Halihazırda 1 MW’lık güneş enerjisi santralimizin üretim yaptığı bölgemizde, 3MW’lık yeni bir santral daha kuruyoruz. Ayrıca 6 MW’lık bir de Doğalgaz Çevrim Santrali inşa ediyoruz. Her iki santralde önümüzdeki yıl içerisinde enerji üretimine başlayacak inşallah” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.