1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Lâdikli Ahmet Hüdâî merhamet abidesiydi
Lâdikli Ahmet Hüdâî merhamet abidesiydi

Lâdikli Ahmet Hüdâî merhamet abidesiydi

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, “Vefatının 50. Yılında Lâdikli Ahmet Hüdâî Hazretleri” yâd edildi.

A+A-

Lâdikli Ahmet Hüdâî Hazretleri’nin torunu ve “Lâdikli Ahmet Hüdâî Hayatı ve Divânı” adlı kitabın derlemesini yapan Mehmet Elma, Ahmet Hüdai hazretlerinin Konya’nın Lâdik beldesinde 1888’de doğduğunu ve aslen Buhara kökenli Yusuflar sülalesinden Molla Mustafa’nın torunu olduğunu ifade etti.  Memleketin o günkü içerinde bulunduğu duruma dayım o kadar çok üzülüyordu ki, sürekli ağlıyor ve “Allahım! Vatanımızı düşman çizmesiyle çiğnetme. Allahım! Memleketimizi kâfirin eline bırakma” diye sürekli ağlayarak dua ediyordu. Ve o kadar çok ağladı o kadar çok ağladı ki iki gözünü birden kaybetti. İki gözü birden kör olan Mehmet dedem yine ağlayarak dua etmeye devam etti, diyor. Ahmet Hüdai hazretleri önce Balkan Savaşlarına katılmış. Sonra Birinci Cihan Harbi patlak vermiş. Romanya, Çanakkale, Sina Cephesi. Sonra Kurtuluş Savaşına katılmış. Daha sonra da memleketi Lâdik’e gelmiş yerleşmiştir.”
KUR’AN OKUNURKEN HARFLER SECDE EDER
Benim çocukluğumda, odamızda, akşam yemeklerinden sonra Kur’an-ı Kerim okunurdu. Yemekten sonra dedem bana; “Evladım bir Kur’an-ı Kerim oku” derdi. Kur’an bilmez, Arapça, Türkçe bilmeyen, okuma yazması olmayan dedem, ben Kur’an-ı Kerim okurken arada bir bana “Evladım orayı bir daha tekrar ediver, bir daha oku” der, ben tekrar ettiğimde, sehven kata yaptığımı fark ederdim. Kur’an bilmeyen dedem benim yanlışımı nasıl biliyordu? Bunu merak eder ve nenemden, dedeme sormasını istediğimde şu cevabı almıştım: “Yahu hatun, Kur’an-ı Kerim okunurken, bütün harfler secde ederler, yanlış okunan harf ayakta kalır da ben o ayetin yanlış okunduğunu oradan biliyorum ve tekrarlattırıyorum. Yoksa ben Kur’an-ı Kerim’i okumayı nereden bileyim.”
İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen sohbetten sonra katılımcılara “Lâdikli Ahmet Hüdâî Hayatı ve Divânı” adlı kitap hediye edildi ve topluca hatıra fotoğrafı çektirildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.