1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Laiklik bir silah mı?
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Laiklik bir silah mı?

A+A-

TBMM tarafından kabul edilen ilk anayasa 20 Ocak 1921’de yürürlüğe girdi. 1921 Anayasası, değişen ve gelişen ihtiyaçları karşılamaya yetmeyince, anayasanın esas prensiplerine sadık kalmak şartıyla, 20 Nisan 1924 tarihinde, 491 sayılı kanunla ikinci bir anayasa kabul edildi. Bu anayasada "Devletin dini, İslam dinidir" maddesi 10 Nisan 1928'deki değişiklikle kaldırıldı ve laiklik ilkesi 1937'de anayasaya girdi.

5 Şubat 1937’de yapılan değişiklikle, 2. maddeye, Devletin temel nitelikleri olarak Cumhuriyet Halk Partisi’nin programında yer alan altı ok, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhuriyetçi, Halkçı, Devletçi, Laik ve İnkılapçıdır” biçiminde girer.

PEKİ LAİKLİK NEDİR?

Laiklik; devletin, vatandaşlarıyla olan ilişkilerinde inançlara göre ayrım yapmaması ve ayrıca, herhangi bir inancın, özellikle de bir toplumda egemen olan inancın, aynı toplumda azınlıkların benimsediği inançlara baskı yapmasını önlemesi demek, tabi inanırsanız!

Yine iddiaya göre laiklik, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması...

ÜLKEMİZ’DE LAİKLİK SÖZDE VAR ÖZDE YOK

Dünya’nın birçok ülkesinde uygulanan laikliği bizim ülkemizdeki gibi uygulandığı ortada.

Ülkemizde muhtelif sosyal zümreleri sindirme ve yıldırmada gücü ve etkisi bakımından eşine az rastlanan bir laiklik uygulaması söz konusu.

Laiklik: Zaman zaman iktidarların al-aşağı edilmesine, zaman zaman askerî darbelere meşrûiyet zemîni hazırlama gayretlerine malzeme edildiğine şahit olduk.

Diğer bir ifadeyle Laikliğin nasıl uygulanacağı Türkiye’de iktidar gücünü ellerinde bulunduranların insafına bırakılmış.

Ülkemizde uygulanan Laiklik, Jakoben bir anlayışla mütedeyyin insanları ve dini faaliyet gösteren eğitim alanlarını kontrolde tutma ve rejime boyun eğdirme girişimleri olarak karşımıza çıkıyor.

Bu uygulamanın adı ise Faşizan Laikçilik değil de nedir?

Diğer bir ifadeyle; rejime teslimiyeti sağlamak için Kemalistler, tarafından Laiklik baskı aracı olarak kullanıla geldi.

Son olarak Müftülere nikah kıyma yetkisi verecek olan tasarı TBMM’ye sunulmasından sonra Laik kesimden gelen tepki bu kararın ne kadar doğru bir karar olduğunu göstermektedir.

Avrupa da papazlar nikah kıyarken laiklik elden gitmiyor da bizde mi gidecek?

Eğer bunun için gidecekse hiç durmasın Laiklik gitsin de millet de rahatlasın artık.

Tüm bu ‘Faşizan Laik’lerin siyaset arenasındaki temsilcisi ise CHP olduğu şüphe götürmez bir gerçek.

Tüm bu uygulamalara rağmen nedense Laiklik bir türlü tehlikeye girmedi bu zümre Milletin hala Laik olduğuna inanmaya devam ediyor ama Milletin derdi Laiklik değil, ülkenin huzuru birliği ve beraberliği.

Laiklik uğruna bu ülkede binlerce insanın geleceği karartıldı. Şimdi bu insanlar yıllardır ellerinden alınan haklarına yeniden kavuşuyor.

Bu yazı toplam 812 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.