1. HABERLER

  2. ERZURUM

  3. Lalapaşa Cami Ramazan Ayında İbadete Açılıyor
Lalapaşa Cami Ramazan Ayında İbadete Açılıyor

Lalapaşa Cami Ramazan Ayında İbadete Açılıyor

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce bir süre önce restore çalışmaları başlatılan tarihi Lala Mustafa Paşa Cami’inin ramazan ayı ile birlikte yeniden ibadete açılması planlanıyor. Restore çalışmalarında sona gelinirken, çalışmalar...

A+A-

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce bir süre önce restore çalışmaları başlatılan tarihi Lala Mustafa Paşa Cami’inin ramazan ayı ile birlikte yeniden ibadete açılması planlanıyor. Restore çalışmalarında sona gelinirken, çalışmalar kapsamında yaklaşık 1 milyon 635 bin TL harcama yapıldı. Yapılan restore çalışmalarının ardından tarihi camide 2 bin kişi aynı anda namaz kılabilecek.
2015 Nisan ayında restore edilmeye başlanılan Lala Mustafa Paşa Camii’nde çalışmaların hafta sonuna kadar tamamlanarak 5 Haziran 2016 tarihinde teslimi yapılması planlanıyor. Tarihi cami ramazan ayının ilk günü 6 Haziran 2016 tarihinde yeniden ibadete açılacak.
1 MİLYON 635 TL HARCANDI
Camii Restorasyon bedeli olarak yaklaşık 1 Milyon 635 Bin lira harcandı. Cami alttan ısıtmalı olarak yapıldı. Mevcut ahşap olan minber sökülerek yerine tamamen mermerden yapıldı. Cami halıları Gaziantep’te hayırsever bir vatandaş tarafından alındı. Camide belli başlı değişiklikler olarak çatı saçaklarının dışa 50 santimetre uzatılması ve çatı 2 mm kalınlığında kurşun kaplama yapıldı. Caminin ahşap kapı ve pencereleri aslına uygun onarıldı. Minare gövdesindeki erimiş taşlar sökülerek, taş kaplamalar yapıldı. Cami beton üzerine çam keresteden, kadronlu ahşap döşeme yapıldı. Elektrik tesisatı ile makine tesisatı yenilendi.
LALA PAŞA CAMİ
Erzurum Lala Mustafa Paşa Camii, Sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamı olan ve 1570 yılında Kıbrıs Serdarlığı sırasında gösterdiği başarısından dolayı ‘’ Kıbrıs Fatihi ‘’ olarak da anılan ‘’ Lala’’ ünvanlı, ( şehzadeliğinde II. Selim’e lalalık etmiş olmasından dolayı ) Mustafa Paşa tarafından Erzurum’da Beylerbeyi olarak görev yaptığı dönemlerde 1562 yılında yapılmış Osmanlı eseridir. Lala Mustafa Paşa’nın seferlerden elde ettiği servet ile imparatorluğun çeşitli yerlerine yaptırdığı hayır eserlerindendir. Erzurum Lala Mustafa Paşa Camiinin mimarı, Mimar Sinan’dır. Erzurum’da yapılan ilk Osmanlı camilerinden biri olan Lala Mustafa Paşa Camii’nin kuzeyinde şadırvanı, 1562-1563 tarihli mihrabın üzerinde de üç satırlık kitabe bulunmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.