1. HABERLER

  2. İLÇELER

  3. Leylekler Vadisi'nde ekoturizm altyapısı kurulacak
Leylekler Vadisi'nde ekoturizm altyapısı kurulacak

Leylekler Vadisi'nde ekoturizm altyapısı kurulacak

Beyşehir ilçesine bağlı Yeşildağ Mahallesi’ndeki Leylekler Vadisi'nde ekoturizm altyapısı oluşturulacak.

A+A-

Beyşehir Gölü Leylekler Vadisi Eko Turizm Altyapısının Oluşturulması Projesi, Beyşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

Proje Koordinatörü Sezer Gökdal, toplantıda yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler Kalkınma ve Çevre Programları ve Dünya Bankası tarafından yönetilen Küresel Çevre Fonu (GEF) ve Küçük Destek Programı (SGP) tarafından destek sağlanan projenin, Beyşehir Gölü’nün güneybatı kıyısında yer alan Yeşildağ Mahallesi ve çevresinde uygunacağını belirtti.

Leylekler Vadisi olarak adlandırılan Yeşildağ Mahallesi’ndeki ardıç ağaçlarının bulunduğu eski mezarlık alanının, her yaz ve ilkbahar döneminde leylek kolonilerine ev sahipliği yaptığını dile getiren Gökdal, bu durumun son yıllarda giderek çok daha fazla sayıda insanı gözlem için bölgeye çektiğine işaret etti. 

Gökdal, kontrolsüz olarak yapılan bu ziyaretlerin bölgenin hassas ekosistemi üzerinde etkisinin kaçınılmaz olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi: 

"Bu bölgenin korunmasına ve geliştirilmesine ilişkin alınması gereken tedbirler derneğimiz uzmanları, yerel kişiler ve Beyşehir Belediyesi yetkilileri ile yerinde tesbit edilerek projeye konu edilmiştir. Projede ana hedefimiz, Beyşehir Gölü ve çevresinin korunması ve geliştirilmesi, tanıtılmasıdır. Projeyle ilgili asıl hedefimiz ise Beyşehir Gölü-Yeşildağ-Leylekler Vadisi ve çevresinde ekoturizm altyapısının oluşturulmasıdır.” 

Toplantıya, Beyşehir Milli Parklar Şefi Mehmet Şener, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Süleyman Siper, Doğal Denge Ekolojik Yaşam Üretim Tüketim ve Eğitim Derneği Başkanı Ali Özer, Beyşehir Birlik Muhtarlar Derneği Başkanı Faruk Koçer, Beyşehir Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Mustafa Büyükkafalı, Beyşehir Birliği, Göl, Çevre ve Doğa Koruma Derneği Başkanı Sami Tan, Yeşildağ Mahallesi Muhtarı Mehmet Davutoğlu ile Beyşehir Belediyesi’nin ilgili birim müdürleri ve öğretmenler katıldı. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.