1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Liselere Geçiş Tartışmaları
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Liselere Geçiş Tartışmaları

A+A-

Eskiden lise son sınıfta başlayan üniversite ve gelecek kaygısı şimdi ortaokul hatta ilk okul sıralarında önce anne babaları sonra çocukları teslim almaktadır. 
Deneme sınavları ve testlerin sonuçlarının analiz edildikten sonra diğer çocukların, komşunun çocuğu ya da kuzeninin sonuçları ile kıyaslayıp daha çok çalışması gerektiğine karar verilen çocukların psikolojisi ihmal ediliyor. 
Sadece çocuklar mı? Elbette hayır! 
“Ben çektim, o çekmesin, ben okuyamadım o okusun” diye varını yoğunu eğitim harcamalarına veren anne babalar da büyük beklentilere girmektedir. Bu beklenti ve eğitim harcamalarına ayrılan bütçe, çocuklar üzerinde zamanla bir baskı aracına dönüşmekte ve öğrencilerin psikolojisini olumsuz etkilemektedir. Kendi potansiyelinin üzerinde akademik başarı beklenen çocuklar ciddi bir stres yaşamaktadır. Çocuklarımızın sadece okul başarısı değil sosyal becerilerini ve mutluluklarını da önemsemeliyiz. 
TEOG sistemi yerine getirilen Liselere Geçiş Sistemine dair tartışmalar da öğrencilerin ve anne babaların kaygısını artırmaktadır. Nitelikli ya da niteliksiz okul yaygarası üzerinden bir kaşık suda fırtına koparılmaya çalışılıyor. Her şeyden önce yeni sistemi okuyup anlamadan yapılan eleştiriler insanlarda kafa karışıklığına neden olmaktadır. Maalesef olayı sulandırmaya çalışanlar ısrarla insanların kafasını karıştırmaya devam etmektedir. Bunun yanında yapıcı ve rasyonel eleştirilere de saygı duyuyorum. 
Öncelikle yeni sistemde öğrencilerin %10’u sınavla öğrenci alan belirlenmiş olan okullara puan ve tercihleri doğrultusunda yerleştirilecektir. Bu diğer öğrencilerimizin, kalan %90’ının sonraki eğitim dönemleri için “başarısız olacakları” ya da %10’luk öğrenci kesiminin “tamam, başarılı olduklarını” gösteriyor demek değildir. Bu sınavla öğrenci alan okullara giden öğrencilere üniversiteye girişte ek puan verileceği anlamına da gelmemektedir. Bu adrese dayalı yerleştirme sistemi, öğrencilerin büyük bir kısmı adrese dayalı olarak evlerine yakın bir okula yerleştirilecekleri anlamına gelmektedir.
Nitelikli okul tartışmalarının emlak sektörünü de artırdığı yönündeki haberlerin de spekülasyon olduğunu düşünüyorum. Çünkü yüksek puanla öğrenci alan bir okulun yan komşusu olsanız bile çocuğunuzun sınav puanı veya diploma notu yetersiz ise o okula giremeyecektir. Çünkü sınırlı sayıdaki kontenjan için diploma not ortalamasına göre öğrenci alınacak olduğu için zaten o bölgeden fazlası ile başvuru da olacaktır. Ayrıca eğitimcilerden gelen, kapsam dışı bırakılan iyi olduğu düşünülen okullar eleştirisini de yanlış buluyorum. Yani başarılı öğrencilere öğretmenlik yapmayı az başarılı ya da başarısız öğrencilere öğretmenlik yapmaya tercih ediyorlar. Sayın bakanımız İsmet Yılmaz’ın istem dışı kullandığı “nitelik” tartışması için de yaptığı açıklama gayet makul ve anlaşılırdır. Yılmaz, "Nitelikli okullar, sınavla öğrenci alan okullar. Niteliği sınavla öğrenci almak. Birisine çok iyisin dediğinde geri kalan kötü, birisine yakışıklı dediğinde diğeri çirkin anlamına gelmez" demişti.
Aslında bu yeni sistem Almanya’nın eğitim sistemine benzemektedir. Tabii “Alman eğitim sistemini referans alalım” diye demiyorum ama orada da ortaöğretim ikiye ayrılmıştır. Bunun biri akademik eğitim veren Gymnasiumlardır. İkincisi de mesleki eğitim veren Haupt schule veya Real schule denilen okullardır. Bizde de sınavla öğrenci alan okullar akademik eğitim vereceklerdir. Diğer okulların az bir Anadolu Lisesi olanı hariç çoğunluğu mesleki eğitim verecektir.
Gelişmiş bir sanayi ülkesi olan Almanya’da mesleki eğitim güçlendirilmiştir. Bizde de mesleki eğitimi güçlendirmek adına atılan adımları olumlu görüyorum. Fakat liselere geçiş sınavı tartışmaları siyasete kilitlendiği için, olumlu bir tartışma atmosferi göremiyoruz. Seçim sürecinde bu konuda istismarlar ve spekülasyonlar olabileceği ihtimal dahilindedir. Selam ve dua ile.
 

Bu yazı toplam 963 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.