1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Liselere Giriş Sınavındaki Önemli Ayrıntılar
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Liselere Giriş Sınavındaki Önemli Ayrıntılar

A+A-

Hafta sonu 1 milyona yakın öğrencimizin ter döktüğü LGS’ye dair gözlemlerimi ve düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Umarım hepsi emeklerinin karşılığını alırlar ve başarılı olurlar. Esasında bu sınavı kazanmak ya da kazanmamak tek başına başarı için yeterli de olmamaktadır.
Sınavdan çıkan öğrencilerden bazıları ile konuştum. Öğrencilerin çoğunluğu sözel bölümde fazla zorlanmadıklarını sayısalda ise zorlandıklarını özellikle süre konusunda sıkıntı çektiklerini söylediler. Bazıları kararsız, bazıları üzgün bir kısmı endişeli idi. Beni rahatlatan ise ailelerin çocuklarına yönelik teselli ve motivasyon sözleri oldu. Hayatlarının baharlarında onları sınavla değil de ilgi ve kabiliyetlerine yönelik yönlendirme yapabilmek için sanırım daha zamana ihtiyacımız var.
LGS, yeni bir sistem olduğu için öğrenciler soru tiplerine hazırlıklı değildi. Fakat bunun sinyalleri daha önceden verilmişti. Sınava yönelik eleştirilerin başında müfredattan soru olmadığı, sürpriz soruların olması idi. Ben buradan ezbere dayalı soru sorulmadığını anlıyorum. Yani öğrencilerin okuduğunu anlayıp yorumlaması, muhakeme etmesi ve analitik düşünmesine yönelik soruların çalışan başarılı öğrencileri seçmesi kadar doğru öğrencileri de seçecek olmasını önemsiyorum. Eskiden sınırları belli olan müfredattan sorular ters yüz edilerek sorulur ve daha çok ezber yapan öğrenciler başarılı olurdu.
Sınava yönelik eleştiriler olmasını doğal karşılıyorum. Fakat eskiden devleti bu konularda eleştirmek usulden değildi. Bir sınav yapılırdı, öğrenci psikolojisi ve motivasyonuna yönelik eleştiriler için bir kaygı güdülmez gündeme de gelmezdi. Şimdi bunun üzerinden haklı haksız eleştiriler yapılıyor. Eleştiriler olmalı dikkate alınıp değerlendirilmelidir. Fakat siyasete mahkûm olmuş ağızlardan sanki ilk defa sınav yapılıyormuş gibi öğrencilerin hakkı yenmiş, adaletsizlik yapılmış gibi bir sürü aslı astarı olmayan yalanlara da tanık oluyoruz. Bana göre şartlar bütün adaylar için eşit olduğundan bir adaletsizliğin olmadığını düşünüyorum. Bunun yanında müfredattan sorular sormanın yanında farklı, sıra dışı akıl yürütme, muhakeme yapma ve analitik düşünmeye dayalı sorular sorulmasını yerinde görüyorum. 
Bu sorular bende bu sınavın özel ders, okul ve etüt desteği alanlarla almayanlar arasındaki eşitsizliği giderdiğine yönelik bir kanaat oluştu. Bu sınavlar daha çok çevresel destek alıp ezber yapanları değil tablo ve grafikleri okuyup yorumlamanın, akıl yürütme ve muhakemeye dayalı soruları çözebilen öğrencileri seçmelidir. Uzmanların ortak kanaati ise bu soruların ülkemizin en çok eleştirildiği PİSA mantığı ile hazırlanmış olmasıdır. İşin en ilginç olanı ise ülkemizi PİSA’daki başarısız sonuçlardan dolayı en çok eleştirenlerin de bu sınavı eleştirmesidir. Soruların uzun olması da kitap okuyan anlama, değerlendirme ve yorum yapabilme becerisini geliştiren öğrencileri öne çıkaracağını düşünüyorum. Selam ve dua ile.

Bu yazı toplam 804 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.