1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Listede Kim Kalacak ?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Listede Kim Kalacak ?

A+A-
Erken, yada tekrarlanacak seçim 1 Kasım’da yapılacak.
“Yapılır mı, yapılamaz mı “   tartışması da var ama. Eğer Devletimiz güçlü ise, ki bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bu seçim yapılacak. Belki zor olacak, belki sıkıntılı olacak ama,  1 Kazım’da Türk halkı ve Türk devleti kendisine yakışır şekilde seçimi yapacak.
Seçime  hayli zaman var gibi görünse de  bir söz vardır.
“Görünen dağın uzağı olmaz.”
Bazı partiler seçime katılmayacak. Bazı partilerde ittifak arayı içinde. Bunların içinde en dikkat çekici olanı ise AK parti ile Saadet partisi arasındaki görüşmeler.
Millet akıllı davranılmasını istiyor.
Zaman “birlik-beraberlik” dönemi.
Millet, vatan, bayrak ve din düşmanlarının hakkından gelmek için birlik olmak lazım. İçeride ve dışarıda  hainler kol geziyor, vuruyor, kırıyor, öldürüyor.
Bu beladan birlik içinde çıkacağımızı sanıyorum. Onun için olmamasına isteklerle ittifaklar bozulmamalıdır.  Konu ülke ise, konu millet ise gerisi teferruat denmelidir.
Araştırma şirketleri ve masalarındaki anketlere bakılırsa bu bağlamda partilerin oy oranlarında büyük  şekilde  partiler arasında oy kayışları görülmektedir.
 Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun masasındaki son ankete göre MHP'den AK Parti'ye anlamlı oranda bir kayış var. Tabı ki, partilerin meydana inmesiyle ve liderlerin halka anlatımlarındaki ustalıklarıyla bu oranlar değişebilir.
7 Haziran seçimlerinde AK Parti az farkla kaybettiği 16 ille ilgili özel çalışma yaptığını biliyoruz.. Saadet Partisi ile ittifak da bu nedenle zorlandı. Ayrıca AK Parti'de İstanbul başta olmak üzere metropol kentlerde listelerle önemli değişiklikler olacak.
Yine sızan haberlere göre Konya’daki listelerinde baştan aşağı inceleneceği, il yönetiminin uyarıları çok dikkate alınmayacağı, bazı isimlerin yerine yeni isimlerin listeye gireceği, ya da eski listedeki isimlerin başka illere kaydırılarak, Konya listesinin yeniden şekilleneceği sızan haberler arasında yer alıyor. Mesela Ahmet Sorgun listenin önemli  bir yerine yer alması bekleniyor. Bazı vekillerin  listedeki sıralaması kayabilecek gibi görünüyor veya başka illerden aday gösterilecek gibi. Yine CHP’deki sıçrayış için yeni isimler var. MHP’de liste değişikliği söz konusu gibi.  Mustafa Kalaycı ve Dr. Sait Gönen başka illere kaydırılacağı söyleniyor. Bugün Ayın 17 si, yarın her şey belli olacak.
 Kulis bilgilerine göre; İstanbul'a takviye amaçlı olarak aday kaydırılması düşünülüyor. HDP'nin adaylarına karşı AK Parti Kürt kökenli adayları İstanbul'a çekebilir.  
Binali Yıldırım İzmir'den, Numan Kurtulmuş'un Ordu yerine İstanbul'dan, Orhan Miroğlu'nun da Mardin yerine İzmir'den aday gösterilmesi gündemde.
Ayrıca Davutoğlu'nun masasındaki son ankete göre AK Parti'nin oy oranı 7 haziran seçim sonuçlarına göre arttığı ve yüzde 42-43 bandında olduğu, ancak bu rakamın bile iktidar olmaya yetip yetmeyeceği bilinemiyor. MHP'den anlamlı oranda bir kayış var. 1 Kasım seçimlerinde bu partinin alacağı oy oranı yüzde 13-15 arasında görülmektedir. Bu dönemde en uyumlu gibi görünen parti CHP’de yüzde 2'lik çıkış var görünüyor ama fırlayış yok. HDP'de iniş var ama çöküş yok.  Bazı kürt vatandaşları HDP’nin kendilerini kandırdığı,  bu partinin, kan, ölüm , terör destekçisi olduğunu söylemektedirler.
Tabi ki, 1 Kasım’a kadar seçim için çok uzun zaman var. Bakalım bu zaman içinde köprünün altından ne kadar su akacak, bu su neyi getirip, götürecek birlikte göreceğiz.  
Bu yazı toplam 175 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.