1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. LİSTELER ve BEKLENTİLER
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

LİSTELER ve BEKLENTİLER

A+A-

24 Haziran seçimlerine bir ay kaldı.

Erken gelen seçim kararı  siyaseti bir anda hareketlendirdi. Aday adayları kendilerini parti merkezlerine atarak, TBMM’ne gitmek için yol çıktı.

Kısa süren bu süreçte  AK Parti Konya’da temayül yoklaması yaptı ama, bana ulaşan bilgiler doğru ise temayülde öne çıkan aday adaylarının pek çoğu listeye giremezken, çok çalışan, daha önce alt yapı oluşturan isimler  Ankara’dan yapılan liste ile sevindiler.Listeye giremeyenler ise biraz üzüldü, biraz burkuldu. Bunun etkisi seçimlere nasıl yaşıyacak tabi ki bilinmez.

Listeler aslında  aday adaylarının heyecanını biraz olsun giderirken yen ve müthiş bir heyecan  seçime kadar ve hatta  24 Haziran akşamına kadar artarak devam edecek.

AK parti listelerde birçok ünlü isme yer vermezken, Konya’dan da isim değişikliğine gidildi ve eskilerin yarısı   taça çıkarken, eski yeniler ve yeni eskiler harman edildi. Görebildiğim ve bildiğim kadarıyla adayların yaş ortalamaları zda oldukça gençleştirildi.

CHP ise Konya’dan liste başı yapılan AK parti eski Devlet Bakanlarından A. Latif Şener’in ilk sıradan gösterilmesi partide garipsendi. Türkiye geneline baktığımızda ön seçimle gelen vekillere ciddi tırpan yedi.

  Medyada öne çıkan, neredeyse her eylemde, her olayda gördüğümüz vekiller, Kılıçdaroğlu tarafından listeye alınmadı.Bunladan birisi de geçmişte Konya’dan bir açıklamasıyla büyük tepki toplayan Hüsnü Bozkurt  oldu.

Listeyi ilk açıklayan MHP'de ise fazla bir heyecan olmadı. Mevcut vekillerin neredeyse yarısı Devlet Bahçeli tarafından tekrar aday gösterilmedi. Medyatik isim olarak tek öne çıkan da Abdullah Ağar oldu.

En büyük heyecan Ak parti ve İYİ Parti liste beklentilerinde yaşandı.

AK Parti'nin listesi Genel Başkan  R. Tayyip Erdoğan'ın da dediği gibi metal yorgununu olan isimlerden pek çoğu dışarıda kalırken, yeni genç isimler listede yer aldı. Konya listelerinde Selman Özboyacı, Zerrin Özel ve bazı isimlerle gençleştirildi.

Türkiye’de tespitlerimize göre  25 yaş altı 57 adaya yer verildi. Kadınların oranı ise yüzde 20'de kaldı.AK Partili 167 milletvekiline listelerde yeniden yer verildi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin "Erdoğan cömerttir" sözleri karşılığını buldu, Ankara ikinci bölgeden ilk sıraya konuldu.

Yıldırım Tuğrul Türkeş ise Ankara'dan birinci bölge ilk sıradan listeye girmeyi başardı.

Başbakan Binali Yıldırım yeniden İzmir'den aday gösterildi. İktidar partisi İzmir'deki oylarını artırmakta kararlı olduğunu bir kez daha vurguladı.

Mehmet Ağar'ın oğlu Tolga Ağar'ın Elazığ'dan aday gösterilmesi de önemli bir gelişme olarak değerlendirilmektedir.Anlaşılan o ki Anadolu'da İYİ Parti'ye kayabilecek oyların önüne geçilmek isteniyor.Tabi ki son sözü 24 Haziran’da seçmen söyleyecek.Son dönemde partide tepki çeken isimlerden Anayasa Profesörü Burhan Kuzu'nun aday gösterilmemesi dikkat çekici ve önemli bir gelişme.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AB Bakanı Ömer Çelik, Sanayi Bakanı Faruk Özlü, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci AK Parti listelerinde yer almadı. Olası bir iktidar durumunda dışarıdan atanabilirler mi bilemiyorum.

İktidar partisinden sonra hatırlanacağı gibi  en çok adaylık başvurusu İYİ Parti'ye yapılmıştı. İyi partide Konya’dan birinci isim Fahrettin Yokuş alırken, eski il başkanı Av. Orhan Tulukçu geldi. Beklediği sırayı bulamayan eski siyasetçi Nazmi Sırıt ise dün listeden ayrıldı.

Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, Ankara ilk sıradan aday gösterildi. Akşener, ekonomi politikalarında Yılmaz'a tam yetki vermiş durumda.MHP'den İYİ Parti'ye geçen İsmail Ok Balıkesir birinci sıradan, Eski Devlet Bakanı Salim Ensarioğlu da Diyarbakır ilk sıradan aday gösterildi.Milliyet Gazetesi yazarı Mehmet Tezkan listenin şüphesiz en sürpriz ismiydi. Anlaşılan o ki aday adaylığı sürecini sessiz bir şekilde gerçekleştirmiş. İzmir birinci bölge 3. sıradan aday gösterilmiş, seçilme şansı yüksek.

Partideki bir diğer yeni isim de Şengül Hablemitoğlu... İzmir ikinci bölge 3. sıradan listede yer bulmuş.BBP kökenli Yavuz Ağıralioğlu da listenin öne çıkanlarından, İstanbul birinci bölge üçüncü sıradan kendisine yer verilmiş. Özellikle muhafazakâr seçmene yönelik bir hamle olarak değerlendirilebilir.

Bursalı gazeteci, dostumuz Adnan İslamoğulları da Bursa ikinci bölge 3.sıradan listede… Çok öne çıkan isimler, siyasette genel başkanların hoşlanmadığı modellere dönüşüyorlar.

Partilerin listelerini incelediğimizde genel başkanların genelde  risk almak istemediklerini görüyoruz. Kendi bildikleri, sözünden çıkmayacakları, tanıdıkları isimlerle yola devam etmek istiyorlar. Partilerin listelerine incelediğimizde medyatik isimleri ön plana koymaktan kaçındıklarını görüyoruz.Mesela Tanju Çolak, İbrahim Tatlıses bunlardan birkaç isim olarak dikkatimi çekti.

Bu durum  seçimin çok çetin, Meclis'teki yeni döneminin daha da  geçeceğini gösteriyor görebiliyoruz.

 

Bu yazı toplam 468 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.