1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Lodoslu havada soba yakmayın!
Lodoslu havada soba yakmayın!

Lodoslu havada soba yakmayın!

Son günlerde soba zehirlenmelerinin artması üzerine bir uyarıda bulunan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hasan Önavruz, lodoslu havalarla sobanın ‘kesinlikle’ yakılmaması gerektiğini söyledi.

A+A-

Konya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hasan Önavruz, karbonmonoksit zehirlenmeleri konusunda vatandaşları uyardı. Kış aylarının gelmesi ile birlikte özellikle lodoslu havalarda karbonmonoksit zehirlenmelerinde artış gözlendiğine dikkat çeken Öznavruz, sobaların uygun şekilde yakılmaması, boru ve bacaların sıklıkla temizlenmemesi, şofbenlenlerin yanlış kullanılması ve havalandırmanın yetersiz kalması nedeniyle karbonmonoksit zehirlenmelerinin yaşandığını bildirdi.

FARKEDİLMESİ ZOR
Öznavruz, “Her yıl yüzlerce insanın ölümüne, kalıcı hasarlara ve sakatlıklara sebep olan karbonmonoksit renksiz, kokusuz, tatsız bir gaz olması sebebiyle fark edilmesi zordur. Bu özelliğinden dolayı sessiz katil olarak adlandırılmaktadır. Karbonmonoksit zehirlenmelerine neden olan çeşitli kaynaklar bulunur. Bunlar; doğalgaz ve benzin, propan, gazyağı, odun, kömür gibi karbon içeren yakıtlardır. Zehirlenmelerin sebepleri bu yakıtların varlığı değil, yanlış kullanılmalarıdır.
Karbonmonoksit solunduğunda kandaki oksijenin yerini alır, bunun sonucu oksijen açlığı (anoksi) ortaya çıkar ve hücreler ölür. Kalp, beyin gibi hayati organlara oksijen gitmesi azalır, bu organların işlevlerini yerine getirmesi engellenir. Karbonmonoksitin yüksek düzeyde alınması halinde birkaç dakikada ölüme sebep olur.”diye konuştu.

BU BELİRTİLERE DİKKAT
Karbonmonoksit zehirlenmesi belirtilerinin girip ve gıda zehirlenmesiyle karıştırılabileceğine işaret eden Halk Sağlığı Müdürü Dr. Öznavruz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kişiden kişiye değişen belirtiler gösterebilmesine rağmen genel bazı belirtiler şunlardır; Oksijen yetersizliği nedeniyle deride kırmızılaşma, kısa soluk alma, göğüste sıkışma, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma, kaslarda halsizlik, genel halsizlik ve bilinç kaybıdır. Grip ile belirtileri aynı olsa da karbonmonoksit zehirlenmelerinde ateş görülmemektedir.”

NELER YAPILABİLİR?
-Lodoslu havalarda kesinlikle soba yakılmamalıdır. Soba zehirlenmelerinin çoğunluğu lodoslu havalarda yakılan sobalardan kaynaklanmaktadır.
-Sobalı odalarda yatılmamalı, zorunlu hallerde sobanın söndüğünden emin olunmalıdır.
-Sobalar mutlaka üstten tutuşturularak yakılmalı, soba kovaları tam doldurulmamalı, kovadaki tamamen yanmamış kömürün üzerine kömür ilave edilmemeli,
-Soba borularının ve bacalarının sıklıkla temizliğinin yapılması gereklidir.
-Şofbenlerin mutlaka baca bağlantıları olmalı, ve havalandırmasının yeterli olması gereklidir.
-Şofben zehirlenmeleri yeterli havalandırmanın olmaması nedeniyle oksijen oranının düşmesi ve karbonmonoksit oranının yükselmesi sebebiyle gerçekleşmektedir.
-Oturduğunuz ve uyuduğunuz yerde yüksek standartlarda karbonmonoksitdedektörü monte ettiriniz. Bu dedektör yüksek yerde olmalıdır. Çünkü CO (karbonmonoksit) yüksekte birikir.
-Arabanızı motoru çalışırken kapalı garajda bırakmayınız.
-Karbonmonoksit kaçaklarından şüphelendiğinde yapılacak ilk şey bulunulan ortamı terk edip temiz havaya çıkmaktır. Çıkarken açılabilecek kapı ve pencereler açılmalı ve 112 acil aranmalıdır./Esra BARAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.