1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Lozan’ı Tartışmak!..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Lozan’ı Tartışmak!..

A+A-

Lozan antlaşması yapılalı nerede ise 100 yılı aşkın bir zaman geçti.
Türkiye’nin, bizi idare edenlerin gündemi bu mu ?
Her işi hallettik de, 100 yıl önce yapılan, dün ve bugün kimilerine göre “Zafer” kimilerine göre “hezimet”i tartışmanın bize, yani Türk milletine ne kazandıracağı var ki…
Küllenmiş, kabuk bağlamış bir olayı ısıtıp gündeme getirmek bence abesle iştigalden başka bir şey değildir.
Bunları yazarken Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın bir sözünü hatırladım:
Erdoğan bir konuşmasında demişti ki:
“ Yapılan işleri o günün şartlarına göre değerlendirmek ve eleştirmek gerekir.”
Evet, Lozan antlaşması imzalanalı yaklaşık 100 yıl olmuştur.O günün şartları ortadadır. Sevr Antlaşmasını yok saymak için bu antlaşma yapılmıştır. Osmanlı İmparatorluğunun o günkü durumu ortadadır.
Peki Lozan antlaşması neden zaferdir ?
Sevr Antlaşması ile Osmanlı İmparatorluğu bölünmüş, parçalanmıştır. İşte Lozan , Osmanlı İmparatorluğu’nu yok eden, Anadolu’yu, İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar, Yunanlar, Ermeniler arasında paylaştıran SEVR’i geçersiz kıldığı için bir ZAFERDİR!
LOZAN, kimileri birkaç yüzyıllık, kimileri ise binlerce yıllık emelleriyle Anadolu’yu işgal etmiş olan İngilizlere, Fransızlara, İtalyanlara, Yunanlara, Ermenilere karşı, Anadolu’nun Türklere ait olduğunu onaylattırdığı için bir Zaferdir!
LOZAN Antlaşması , ekonomik olarak bitmiş, elinde silah kalmamış,orduları terhis edilmiş,savaşta yenilmiş ve topraklarının paylaşılması için işgal edilmiş Osmanlı İmparatorluğu’nun yerine, Kurtuluş Savaşı’nı Yüce Yaratan’ın yardımı ile kazanan Kahraman Türk Milleti ve onun o günkü lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına, Türkiye Cumhuriyeti’ni, bağımsız ve egemen yeni bir devlet olarak ilan etme imkanı verdiği için bir zaferdir!
LOZAN, Osmanlı İmparatorluğu’nun 1912 yapılan Uşi Antlaşması’yla İtalyanlara ve Balkan Harbi’nde Yunanlar’a karşı kaybettiği adalardan bazılarını , O günkü adıyla İmroz, bugünkü adıyla Gökçeada, Bozcaada, Tavşan adaları ve 3 milden yakın adacıkları kurtaran bir anlaşma olduğu için zafer sayılmıştır.
LOZAN, Yunan’ı Batı’da denize döken, Ermenileri Doğu’da mağlup eden Türkiye Büyük Millet Meclis’i ordularına, tüm Anadolu’nun egemenliğini verdiği için bir Zaferdir.
LOZAN’ı inkâr etmek,yada hezimet saymak bence ancak iç ve dış politikaya kapkaççı bir işportacı fırsatçılığı ile yaklaşanların cüret edebilecekleri çok tehlikeli bir oyundur. Bu oyuna kapılmamak gerekir. Sonra hiçbir antlaşmada, hele karşındakilerle aynı mesabede olmadığın sürece, daha üst olsan da mutlaka karşılıklı fedakarlık içinde olursa antlaşma uzun ömürlü olur.Antlaşmaların temelinde fedakarlık olmazsa antlaşma olmaz. Bunu da herkes böyle bilmeli. Şovenizm düşünce ile antlaşma yapılamaz. 

Bu yazı toplam 215 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.