Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

LUT KAVMİ

A+A-

Geçtiğimiz günlerde  İstanbul’da küçükle- büyük arasında bir debrem yaşadık. Allah bir daha daha büyüğünden saklasın.  Bu konuda  yazar Abdurrahman Dilipak bir görüş ve iddiada bulunarak  ‘İnsanın hakikat yolculuğundan saptığı yerde fay kırığı oluştuğunu’ köşe yazısında yazdı.
“Allah dilerse bir musibetten bin nasihat de çıkarır. Deprem sadece felaket değildir, derstir” dedi.
Yazar Abdurrahman Dilipak,. ‘İnsanın hakikat yolculuğundan saptığı yerde fay kırığı oluştuğunu’ savunan Dilipak, savundu ve  “Depremin aynı zamanda bir İlahi ikaz olduğunu unutmayalım. Allah dilerse bir musibetten bin nasihat de çıkarır. Deprem sadece felaket değildir, derstir. İnsanlar felaket karşısında tövbe eder, gerçeklerle yüzleşir. Birbirine yakınlaşır” dedi.
Yazar Abdurrahman Dilipak’ın “Fay hattı nereden geçer?” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:
Allah cahillerin başına pislik yağdırır. Bakın Peygamberin dilinde “Ebu Cehil” ümmi olan değil, hani şu “Cehaletin bu kadarı ancak eğitimle mümkündür” ikazına konu olan, aklını put edinen, müstekbir, “Hakikate kör”, Bel’am karekterli “kitap yüklü eşekler”dir.
Bakın, bu “biz ıslah edicileriz” diyen “bozguncular”dır.Hani şu kaygan toprağa ve yumuşak zemine, menfaat için gökdelen diken ahlaksızlar var ya ve bir de onlara ruhsat veren gafiller, onlardan söz ediyorum. Bakın Allah onların dualarını da, namazlarını da kabul etmeyecek. Nasıl olsa, hacca gider, tövbe eder, defteri sildiririz diyenler var ya, onların tövbeleri de kabul edilmeyecek. “Vay o namaz kılanların haline ki” diye başlayan ayeti hatırlayın. Hani o hak etmedikleri makamlara oturup, siyasetçi, bürokrat, işadamı, medyacı, STK maskeli tipleri, ehlini, şeytanlarının dostlarını başlarına toplayıp, kapalı kapılar arkasında fısıldaşarak iş kotarmaya çalışanlar var ya, onları söylüyorum! Biz de “İçimizdeki beyinsizlerin işledikleri yüzünden bizi helak eder misin Allahım” diye düşünelim.”
Depremin aynı zamanda bir İlahi ikaz olduğunu unutmayalım. Allah dilerse bir musibetten bin nasihat de çıkarır. Deprem sadece felaket değildir, derstir. İnsanlar felaket karşısında tövbe eder, gerçeklerle yüzleşir. Birbirine yakınlaşır. Bir yerde su batıyorsa, başka yerde çıkar. Bir yer kuraklaşıyorsa, bir çölde yeni bir vaha oluşur. Bu dün de böyle idi, bu gün de böyle. Yarın da böyle olacak. Her şey geçicidir. Zenginlik de geçicidir, yoksulluk da. Allah’tan başka baki olan hiçbir şey yoktur ve olmayacak. “Ağzımızın tadını kaçıran ölümü anmak”, “ölüm gerçeği ile yüzleşmek” beşeri kemal için bir fırsattır aslında. Felaketler insanları Allah’a yaklaştırır. Bir gece vakti, okyanus ortasında hortuma yakalanan bir gemiyi hatırlayın. O gemi, yüzen bir ada misali Titanik olsa ne yazar. O son pişmanlık fayda vermez. Ama fırtına dinince insanların büyük bir kısmı o pişmanlığını unutur ve kaldığı yerden hayatına devam eder, ta ki, yeni bir felakete kadar.
Asıl fay hattı beynimizden ve kalbimizden geçer. İnsanoğlu söz ve eylemleri, yapıp yapmadıkları ile ya kendi cennetine sırtında tuğla taşır, ya da kendi cehennemine sırtında odun taşır. Bu, bu dünyada da böyle, ahiret yolculuğunda da böyle. Kendi fay hattımızı da kendi elimizle kendimiz kazarız bu dünyada..
Allah ’ın kimleri, niçin ve nasıl helak edeceğini açıkladığı ayetlerin meallerini  okuma imkanınız varsa en azından Türkçe mealini okursanız, belki bazı dersler çıkartabiliriz.
Dünya kurulduğundan dolayı bir çok felaketler, helakler olmuştur..Bunların nedenlerine bakınız. İşte bunlardan ve en büyüklerinden birisi LUT kavminin helakidir.
+++  
KEŞKE.. yalancı, fesat, çok bilmiş, ahlaksız, kibirli, komplexli, ikiyüzlü, iftiracı, kahbe, şerefsiz, karektersiz İnsanlar Suya Düşse,
O Suyu İnek İçse,
İnek Dağa Kaçsa,
O Dağda Yansa Bitse Kül Olsa,
Ne kadar güzel olurdu..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.