1. YAZARLAR

  2. Veyis ERSÖZ

  3. Lut Kavminin Helak Sebebi
Veyis ERSÖZ

Veyis ERSÖZ

Yazarın Tüm Yazıları >

Lut Kavminin Helak Sebebi

A+A-
Hazreti İbrahim(as)’in yeğeni olan Lut Peygamber aynı isimle bilinen kavme uyarıcı olarak gönderilmiştir. Fakat onca ikazlara, uyarılara rağmen kadınları bırakıp erkeklere cinsel açıdan varmayı pek çirkin, çok kötü bir alışkanlık haline getiren o kavim, Cenab-ı Hak Hazretlerinin ikabına, azabına müstehak olarak insanlık tarihine adi bir nam bırakıp gittiler.

O kötü ve İslam’a taban tabana ters düşen o fiili önlemek, o hareketten insanları vazgeçirmek için gece gündüz demeden canla başla çalışan Lut Peygamber, esasında onlar için kurtarıcı bir rol üstlenmişti. İşte onu bile kabullenemeyen kavmin sapık insanları Lut Aleyhisselamı yurdundan çıkarmaya mecbur bıraktılar. Sonunda da başlarına korkunç ve hak etmiş oldukları bir azap gelerek hem helak hem de tarihte arkalarına ‘bed’ yani çok kötü bir nam bırakıp gittiler.

Lut Kavmini o korkunç helaka götüren o fiili, bugün yeryüzünün pek çok ülkesinde özellikle de İslam dışı dinlere mensup veya dinsizlik akımına kapılmış bulunan Batılı ülkelerde erkeğin erkekle münasebeti aşırı boyutlara varmış, hatta aynı cinsten olanların evlenmeleri ve nikah akitleri bile kanunlarla meşruiyet kazandırılmıştır. Böyle fiilleri gerçekleştirme çabası içinde olan toplumların başlarına günün birinde korkunç bir felaketin gelmesi Allahu alem yakın bir gelecekte mukadder olabilir. İsyankar yaşantı sergileyenler, şeriat nizamına karşı gelenler, helal yolları bırakıp haram yollara sapanlar, mutlaka günün birinde bir musubete duçar olurlar. İşte Lut Kavmi de yaptıklarının cezasını ağır ve haklı şekilde çekmiştir.

Lut Kavmi kendilerine gelinceye ve kendilerinden önce gelip geçmiş olan hiçbir milletin, hiçbir toplumun ve hiçbir kavmin yapmadığı bir rezaleti, bir gayri meşru icraati gerçekleştirmiş oldukları için inanan ve peygamberleriyle beraber olan bir avuç imanlı insan dışında kalan kavmin tamamı helak olup gitmiştir. Haddi aşanlar, Hak yoldan çıkanlar, şeriat nizamını göre göre ve bile bile çiğneyenler elbette iflah olmazlar.

Evlilik yaşı geldiği halde meşru evliliğe yanaşmayıp ya dost hayatı yaşayanlar, ya gayri meşru ilişki içinde olanlar, ya da Avrupa ülkelerinde olduğu gibi erkeğin erkekle, kadının da kadınla nikâhlanmasını kabul edenler, Lut Kavminin eylemlerini ve icraatlarını benimsemiş, aynen kabul etmiş sayılırlar. Cenab-ı Hak Hazretlerinin koymuş olduğu evlilik dışında yer alan evlilikler, birleşmeler meşru değildir Lut Peygamber o kadar uğraşmasına rağmen kavmini o ahlak dışı, o şeriat dışı fiilden bir türlü vazgeçirmeye muvaffak olamamıştır.

Kur’anı Kerim: “Fuhşa yaklaşmayın!” diye Müslümanları uyarıyor. Zira herhangi bir kötülüğe, onların en başında yer alan fuhşa yaklaşıldığı zaman onlardan kurtulmak zorlaşır. Cinsel fiilleri takip etmek veya onlar için zaman harcamak; kulluk sorumluluğundan uzaklaşmak ilahi yasaklara ve haramlara karşı aralamak ve açmak demektir. İnsanların hem aklına, hem dini inancına, hem de iç ve dış organlarına büyük zarar veren haram ve yasak fuhuş olarak izah edilmiş ve onlardan mutlaka uzak durulması Kur’an-ı ifadeyle de yaklaşılmaması emir ve tavsiye edilmiş bulunmaktadır.

Bugün için Batı ülkelerin çoğunda gelinen nokta; lanetli Lut Kavminin fiiliyatı açıkça işlenmekte olup, insanların yüzünden ar perdesi kalkmış, utanma, namus ve iffet gibi yüce ve ulvi duygular artık kitaplarda okunur hale gelmiştir. İşte bu yüzden İslam dışı ülkelerin önemli bir kısmında aile kavramı yok olma derecesine gelmiştir. Sağlam nesil ve güvenilir toplum olmak için fuhşun her türünden sakınmak ve aile yapısına da son derece bağlı kalmak şarttır.

Bu yazı toplam 2332 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum